Älmhult 2010-03-24 | Uppdaterad 2010-03-24
Utbilda lärare i utomhuspedagogik, kartlägg skogar som kan användas av barn och inför mer utomhusundervisning i skolan. Det föreslår Älmhultsbon Ulla Rundlöf i ett medborgarförslag.
Barn som vistas ute i naturen är friskare, mindre stressade, har bättre motorik, större koncentrationsförmåga och mer utvecklat språk. Det framhåller Ulla Rundlöf i sitt medborgarförslag till Älmhults kommunfullmäktige och hänvisar till flera oberoende forskningsresultat.
Hon menar att Älmhults kommun måste följa FN:s barnkonvention och få in mer av barnens perspektiv i till exempel planeringen.
Älmhults kommun bör därför göra en grönområdesplan för kommunens tätorter. Kommunen ska då kartlägga vilka skogar som används av barn och därefter se till att det finns planer för att skydda de områdena och att de sköts på rätt sätt.
– I till exempel centrumplanen finns en lekplats föreslagen vid stationen. Det är en torftig miljö som inte inspirerar till lek. Barn behöver inte tillrättalagda lekplatser i första hand, menar Ulla Rundlöf.
I sitt medborgarförslag föreslår hon vidare att skogen bör användas mer i skolundervisningen och att lärarna bör få fortbildning i utomhuspedagogik. Det är till exempel viktigt att det också intill varje skola finns ett grönområde och att det bör ligga inom 300 meter från skolan.
Rundlöf framhåller att med tätare bebyggelse och planer på nya vägar finns det en risk att barnens tillgång till skog och natur minskar. Med ett barnperspektiv i planeringen kan utvecklingen stoppas, menar Ulla Rundlöf i sitt medborgarförslag till Älmhults kommunfullmäktige.
Bra Ulla! Bra initiativ att tänka framåt.
En levande stad behöver utvecklingen.
Det är rätt så meningslöst att gnälla om förändringar i samhället. Men när man funderar: vad är kärnan i min kritik? Vad är väsentligt att ta hänsyn till i utvecklingen? och formulerar det. DÅ, då är man med i processen och påverker skapa framtiden.
Det heter en lektion, flera lektioner. Så det så.
Vad roligt att läsa om Ullas förslag - håller helt med om hennes tankar om naturens betydelse för barn, såväl i undervisning som med familjen.
Dock ser jag inte att en central lekplats står i motsats till detta - det är komplement.
Jag vill se ett centrum i Älmhult där inte torget längre är en öde plats med prydliga planteringar utan liv utan ett ställe som sjuder av liv, där olika generationer möts naturligt genom allt som försiggår där ? torghandel, uteserveringar, lekmöjligheter för barnen och avslappning för de äldre (kanske boule?)
Så en central lekplats är en av utgångspunkterna för ett levande centrum där människor kan mötas. Låt det flankeras av fikamöjligheter och mer aktiv park med kanske boulebanor till exempel. Så blir torget en naturlig samlingsplats för aktiviteter, istället för att man ska ta sig bort från centrum.
Klok och vacker är du Ulla!
Helt rätt, stå på dig.
Norra Esplanaden 10
343 30 Älmhult
Kontaktinformation Älmhultsredaktionen
almhult.red@smp.se
Telefon: 0476-487 50



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (46 ST.)
ANNONSERA