Hårda krav på blivande helikopterpiloter

Älmhult 2009-08-11 | Uppdaterad 2009-08-11

Förra året utexaminerade 35 nya helikopterpiloter över hela Sverige.
– Det är hårda krav och det finns få skolor som lär ut både praktik och teori, säger Karl-Axel Edén på Transportstyrelsen.

LäS MER

Det är Transportsstyrelsens luftfartsavdelning som handlägger flygcertifikaten i Sverige och enligt myndighetens statistik finns det just nu 544 helikopterpiloter i hela landet. 35 av dem utexaminerades förra året.
Karl-Axel Edén, sakkunnig i helikopteroperativa frågor på Transsportstyrelsen, uppger att det finns få skolor i Sverige som kan erbjuda helikopterutbildning i både teori och praktik.
– Det är hårda krav. För att bli fritidsflygare krävs det minst 45 timmars flygtid och vill man gå vidare till att bli kommersiell pilot är det 185 timmar som gäller. Det är minimum, men det kan ju bli att man måste ha fler timmar än det innan man får göra sin uppflygning, säger han.
Innan dess krävs det dessutom flera medicinska krav som den blivande piloten ska klara för att få börja sin utbildning.
– Det rör sig om omfattande utredningar, och för den som vill bli kommersiell pilot är de fysiska kraven ännu lite tuffare. Man ska medicinskt bli bedömd som fullt frisk, fast det finns alltid dispenser och undantag. Det är ovanligt att ha cystisk fibros och ändå bli pilot, men ingen omöjlighet, då vi ju alltid gör en individuell bedömning.



Personbil totalförstördes vid brand

Älmhult [Uppdaterad 2010-03-07]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Älmhultsredaktionen

Norra Esplanaden 10
343 30 Älmhult

Kontaktinformation Älmhultsredaktionen
almhult.red@smp.se
Telefon: 0476-487 50


Älmhult mer

2009 i bilder

Varuhusbesked, varsel och skolkarusell präglade 2009 i Älmhult. Här har ni bilderna till årets nyhetsflöde.

Mest läst på Älmhult senaste veckan



Senaste nytt från Älmhult

VISA:

Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

 

Tyck till:

Hur tycker du att återvinningsstationerna sköts?

Visa resultat



Sport

Kampen för att ta klivet upp

Smålandsposten följer Växjö Lakers och Tingsryd i kampen för avancemang i seriesystemet.

TV-guide

Vad visas just nu?

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Smp.se satsar på multimedia. Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webbfilmer. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

Kultur & Nöje

Cecilia Kraitz


Läs mer

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,6 Trend -02
Blå met. 10.100 mil 45.000 kr

Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Verksamhetsutvecklare
Strålfors AB söker verksamhetsutvecklare.
Arrow LÄS MER
Säljare/Beredare
AB Maskinarbeten söker säljare/beredare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Serviceansvarig
NVS Installation AB söker serviceansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Distriktsansvarig
Mockfjärds Fönstermästaren AB söker distriktsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektutvecklare
Kärnhem Sydost AB söker projektutvecklare.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kantpressare
BK Produkter AB söker kantpressare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Legevisitten Hemtjänst AB söker semestervikarier.
Arrow LÄS MER
Säljare
Älvsbyhus AB söker säljare till Kronobergs län, Ronneby och Karlskrona.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (27 ST.)
Arrow ANNONSERA