Älmhult 2010-03-17 | Uppdaterad 2010-03-17
Onormalt höga bakteriehalter tvingar Älmhults kommun att klorera vattnet i Delary. Nu letar tekniska förvaltningen efter ny täkt.
Två borrade hål i berget förser invånarna i Delary med dricksvatten. Sedan i somras har tekniska förvaltningen haft problem med vattnet ett par tillfällen. Onormalt höga bakteriehalter har noterats och därför har man letat efter källan till problemet. Hela vattenverket har undersökts, men där har man inte hittat något fel.
– Vi börjar misstänka att det kommer från en av täkterna, säger Bengt Pettersson, tillförordnad teknisk chef i Älmhults kommun.
Tekniska förvaltningen utreder för tillfället vilken av de två täkterna som orsakar problemen. Samtidigt letar man efter en ny plats där man tänker borra ett nytt hål i berget. Enligt Bengt Pettersson ska arbetet vara klart till sommaren. Kostnaden för att stänga en täkt och borra en ny beräknar han till minst 250 000 kronor.
Båda täkterna i Delary kommer att vara i drift fram till dess att den nya är klar. Det är ett måste för att garantera att invånarna i samhället ska ha vatten i kranen.
Vattenproblemen kommer och går i Delary, men fram till att tekniska förvaltningen noterar normala värden kommer man att fortsätta klorera vattnet. Det kan ge en viss bismak på vattnet.
– Vattnet hade varit drickbart även om vi inte klorerat det. Men gör vi inget kan det eskalera, säger Bengt Pettersson.
Norra Esplanaden 10
343 30 Älmhult
Kontaktinformation Älmhultsredaktionen
almhult.red@smp.se
Telefon: 0476-487 50



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA