Hundar får springa vidare i skogen

Älmhult 2010-02-03 | Uppdaterad 2010-02-03

Kommunen ska se över reglerna när det gäller kopplingstvång för hundar. Men även i fortsättningen kommer vovvarna att få springa löst i skogen.

Knappt 200 personer har skrivit under ett upprop på internet mot kopplingstvång för hundar.
Enligt uppropet har kultur- och fritidsnämnden i Älmhult beslutat att inga hundar får springa lösa innanför kommunens gränser. Det gäller såväl i tätbebyggda områden som i skog och mark. Men något sådant beslut har inte tagits.
Vid sitt senaste sammanträde behandlade politikerna i kultur- och fritidsnämnden ett medborgarförslag om nya regler för koppling av hundar. Politikerna ställde sig bakom förslaget, men exakt hur de nya reglerna kommer att se ut är inte klart. Reglerna för kopplingstvånget kommer att regleras i uppdaterade lokala ordningsföreskrifter.
-?Hundarna ska vara kopplade där det rör sig mycket folk. Det tror jag att alla håller med om, säger Elisabet Gunnarsson (c), ordförande i kultur- och fritidsnämnden, som framhåller att det inte handlar om något totalt förbud. Hon kommer själv att låta sin egen hund springa löst i skogarna utanför Häradsbäck även i fortsättningen.
Redan i?dag finns en del regler kring kopplingstvång i Älmhults lokala ordningsföreskrifter.
Hundar ska hållas kopplade på försäljningsplats under torghandel, på lekplatser, i parker eller planeringar samt i särskilt anlagda motionsspår. Hundarna får inte heller vistas på begravningsplatser eller allmänna badplatser.
De hundar som inte hålls kopplade ska alltid vara försedda med ett halsband med information om ägarens namn, adress och telefonnummer.



Kommentarer

  • Följ gärna lagarna Elisabet

    Jaktlagen säger bl a att du ska ha full kontroll på din hund i alla situationer, så att hunden inte kan driva eller förfölja vilt (när hunden inte används vid jakt). 1 mars-20 augusti får inte hunden löpa lös i marker där det kan finnas vilt och vilt finns det i princip alla marker, även i Häradsbäck.

    Det är få hundägare som har sån total kontroll över sina hundar att de inte behöver dem kopplade.


  • Springa löst?

    Det får inte springa några lösa hundar någonstans i detta land, om de inte är jakthundar och då på jakträttsinnehavarens marker.
    Stadshundar ska hållas kopplade eller under fullständig kontroll året runt! Läs på lite i lagen om tillsyn av hundar och katter.


  • För övrigt...

    För övrigt kan det vara värt att notera att av de 200 som skrivit under så verkar många vara bosatta på annan ort än Älmhults kommun.


  • Den kan du spinna vidare på Daniel

    Googlar du lite Daniel så ser du att Elisabet bryter mot lagen och en politiker som är ordförande för en nämnd som handhar den här typen av frågor väljer att bryta mot de lagar som gäller och inte verkar förstå eller känna till lagarna ifråga är så anmärkningsvärt att om det gällt en rikspolitiker så hade hon riskerat att få avgå.

    Nu är det här Älmhults kommun det gäller så då får hon säkert sitta kvar den lilla tid som är kvar...

    Lagarna om att ha hundarna kopplade har främst med hänsyn till vilda djur att göra, även om politikern i fråga inte verkar bry sig om dem då hon bara hänvisar till var det finns människor.

    Det går f ö att läsa lite mer fördjupat om det hela hos tidningen Hundsport: http://www.hundsport.se/redaktionellt/artiklar_mapp/hundagare_allemansratt.html

    Själv konstaterar jag att vi svenskar ofta gnäller på tyskar o dyl som kommer hit och bryter mot allemansrätten. Det vore på plats för lite eftertanke för vissa av oss.


  • Och?

    Inför koppeltvång på björn o varg o lodjur och alla farliga vilda djur inklusive människan för människan är farligast i hela världen!


  • Lag

    Herregud! jag sitter i Australien just nu och har springer hundarna helt losa pa stranden nar deras agare surfar! UTAN nagra som helst problem, hundarna ar sa trogna sin agare och ar harmoniska mot varandra!


  • alla förbannade kattägare då???

    Kan inte mer än sucka till dessa människor som har ont av lösa hundar, så länge ens hund kommer på inkallning även om den möter andra människor så kan jag tycka att i skog, mark och motionsspår kan det vara ok med lös hund.. Hundägare ska hela tiden ta så mycke ansvar för sina djur, koppeltväng, plocka upp sin skit, inte lämnas mer än 5tim osv osv.. jag kan hålla på i evighet.. men nu till alla kattägare, dem ska tydligen inte ha något ansvar, i klöxhult får alla katter springa lösa utan något koppeltvång, jätteroligt tycker man ju som granne när det är 3-4katter som kommer och skiter i ens rabatter mm.. men här sägs inget el finns inga regler.. tycker gott att katter i bostadsområde skulle vara innekatter el ha koppel om de är ute och inte bara släppas ut vind för våg..


  • Svar till L

    Nu var det ju faktiskt så att medborgarförslaget som kom in och behandlades var om just lösspringande hundar. Jag föreslår att du sätter dig ner och formulerar ett förslag som gäller lösa katter, för som du säger är även det ett stort problem. Men man kan faktiskt besluta om hundar utan att ta med katter och hästar och kossor och marsvin och undulater...


  • Herregud

    Låt hunden springa lös, jag tror inte ägaren släpper den lös om man inte har pli på den! Bind fast er själva när ni är ute och springer i era "joggingteam" i sparkdräkter. Ni är ju bara för löjliga!


  • Re: Mathias

    Du kan inte varit ute i verkligheten många gånger om du tror att alla hundägare är så bra. Hur tror du då det kommer sig att folk blir bitna och andra hundar blir ihjälbitna, som i Virestad i höstas?


  • Märkligt beteende

    Bra debatt . Det finns nog alla sorters hundar och ägare bra som dåliga.
    Men det finns ett fenomen som någon här kanske kan förklara. Varför tar vissa hundägare upp skiten i en påsen och sedan slänger påsen i naturen?? Va tänker ni med?? en påse med skit skräpar ju bara ner ännu mer och är direkt miljövidrig. Ser påsar överallt som ligger och skräpar längs motionspår o cykelvägar .. varför bemöda sig då att ta upp skiten. Påsen bryts ju inte ned i första taget.


  • tanklöst

    Det är väldigt tanklöst av hundägare att låta sin stora glada och sociala hund få springa lös. En del blir verkligen skräckslagna när de kommer rusande emot en hur väluppfostrade de än är. En katt är ofta mindre och går helst undan för folk, så det är en skillnad. Dessutom så gräver de ner sin avföring, fast jag förstår att det inte är så kul när det är i grannens rabatt, gör en bra plats hemma i er egen trädgård som kissen kan bajsa på. Jag gillar verkligen hundar men tycker ändå att de är för stora för att få springa lösa.


Olycka MC-förare körde på lamm

Älmhult [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


Inbrott på Ikea

Älmhult [Uppdaterad 2012-05-14]

Innan midnatt fick Kronobergspolisen rycka ut till Ikea i Älmhult. En kontorbyggnad hade fått ett krossat fönster och inbrott där en bärbar dator saknas. I nuläget finns ingen person gripen för brottet.


Linnéanläggningen föreslås bli centrum för barnfamiljer

Älmhult [Uppdaterad 2012-05-10]

Älmhults kommun bör vara drivande i att omvandla Linnéanläggningen till ett kommersiellt turistmål med fokus på barnfamiljer. Då följer fler aktörer efter.
Det menar Per Andersson i sin konsultrapport.
Läs mer

 

Dagens fråga

Vad tycker du att Älmhults kommun borde göra med Linnéanläggningen?

Visa resultat




huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Älmhult

Du missar väl inte Mera Älmhult?

Mera Älmhult är en tidning som innehåller lokala reportage, porträtt, annonser och information kring vad som händer i kommunen. Tidningen kommer ut i slutet på varje månad.
Har du nyhetstips, kontakta Johan Persson
Telefon/mobil: 0470-77 06 02.
E-post: meraalmhult@smp.se


Älmhult mer

Gilla oss på Facebook


Älmhultsredaktionen

Norra Esplanaden 10
343 30 Älmhult

Kontaktinformation Älmhultsredaktionen
almhult.red@smp.se
Telefon: 0476-487 50



Mest läst på Älmhult senaste veckan


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2.0 Titanium 5d -06
Oystermetallic 14.000 mil 57.000 kr

Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA