Älmhult 2008-02-01 | Uppdaterad 2008-02-01
Tingrydsrånet och andra brådskande polisärenden kom före den tekniska utredningen av branden i Göteryd.
På måndag startar polisens kriminaltekniker arbetet.
Det är alltså fortfarande en gåta vad som orsakade den svåra villabranden i Ljungsgårdsköp utanför Göteryd natten till torsdagen.
Två personer omkom i branden och allt tyder på att det är de två flickorna, 12 och 14 år gamla, som saknas efter branden.
De kroppar som hittades senare under torsdagen har först till Rättsmedicinska avdelningen vid Lunds lasarett för obduktion.
Under hela torsdagen fanns polisens kriminaltekniker från Växjö på plats vid brandplatsen. Då inriktades deras arbete på att finna kropparna efter de omkomna. Någon tid att undersöka brandorsaken fanns inte.
Men under hela fredagen låg den tekniska undersökningen på plats nere.
– Ingen har jobbat där ute idag eftersom vi varit tvungna att prioritera om verksamheten, förklarar Robert Loeffel, informationschef hos Kronobergspolisen.
Andra brådskande polisärenden, såsom bankrånet i Tingsryd, fick komma före utredningen av dödsbranden i Göteryd.
– Brandorsaksutredningen kommer att påbörjas på måndag, förklarar Robert Loeffel, vidare.
Det har hänt en fruktansvärd olycka, det värsta som kan hända människor, deras två döttrar 12 och 14 år gamla omkommer i en brand i huset de bor i. I det läget slår Smp upp det som en stor nyhet, man arrangerar på Internet ett bildspel från branden där man visar hur lågorna successivt slukat huset och till slut finns bara tegelpanelen kvar av väggarna. I en ledare idag berättar Smp ansv utgivare att tidningen fått reaktioner på detta men skriver att han inte alls förstår orsaken, det var ju bara vanliga bilder som alla andra tar! På hela första sidan i B-bilagan i dagen papperstidning finns en bild på husruinen.
Jag håller med Kristina...
Det finns inget "nyhetsvärde" i att visa dessa bilder. Tänk efter själva om det hade varit erat egna hus - med det sorgliga slut som blev - då hade det nog inte varit så stora bilder i tidningen och på nätet. Tycker att det visar på utebliven respekt för de drabbade samt att det faktiskt inte finns något nychetsvärde i det. Alla kan väl för sin inre blick "se" hur ett totalt utbränt hus ser ut... Nej, lågt av er ansvariga vid publicering att godta detta. Mina varmaste tankar går till familj och vänner till de drabbade.
Det är bata otroligt respektlöst mot familjen.
Speciellt att de fanns bilder ute på detas hus när dom inte hittat sina två döttrar.
Tänk att veta att deras två döttrar ligger inne i det huset som brinner.
När till och med jag far illa utav dom här bilderna kan jag inte ens tänka mig hur familj, släkt och vänner till flickorna känner sig när dom ser bilder överallt.
Norra Esplanaden 10
343 30 Älmhult
Kontaktinformation Älmhultsredaktionen
almhult.red@smp.se
Telefon: 0476-487 50



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (27 ST.)
ANNONSERA