Älmhult 2010-03-15 | Uppdaterad 2010-03-15
Isgänget fick utmärkelsen Guldklövern för sitt oavlönade arbete med att hålla igång isbanan vid Klöxhultsskolan.
– För sitt hårda slit långt in på kvällarna, säger centerparisten Tobias Herz. Han nominerade gänget och fick alltså igenom sin kandidat när priset delades ut för första gången i Älmhult.
Isgänget representerades igår eftermiddag av Martin Blomqvist, Niclas Folkesson, Lars Persson, Jan Gustavsson, Peter Olofsson.
Skönt att sådana här fina ungdomar uppmärksammas för sitt ideella arbete. Det borde tas efter av flera.Det man gör för sig själv och andra leder till glädje . Grattis och lycka till i fortsättningen.
Hedras javisst, men ungdomar skall vi kanske inte kalla dem?
All heder och grattis! På Linnéskolan har vi också haft isbana i år och det är främst tack vare lärare Bengt Hovne och Andreas Burander som elever och allmänheten har kunnat njuta av isbanan. På kvällar, helger och lov har de återvänt till skolan för att förlänga skridskosäsongen. Ett stort tack!
Norra Esplanaden 10
343 30 Älmhult
Kontaktinformation Älmhultsredaktionen
almhult.red@smp.se
Telefon: 0476-487 50



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA