Krismedvetenhet i jultal på Ikea

Älmhult 2008-12-23 | Uppdaterad 2008-12-25

Ett rejält oväder skakar världsekonomin. Det präglade även Ikeas traditionella julsamling i Älmhult.


WEBB-TV/FILMKLIPP

Varken grundaren Ingvar Kamprad eller koncernchefen Anders Dahlvig kan utesluta varsel.
Sedan 1953 samlas Ikeas anställda i Älmhult förSedan 1953 samlas Ikeas anställda i Älmhult för julfest. Dagen innan julafton kom 1 300 personer till lagerlokalen.

Efter gröt, skinkmacka och lotterier fick de en råsaftscentrifug i julklapp och en sedvanlig julhälsning och handskakning med grundaren Ingvar Kamprad. I sitt traditionella jultal pratade både han och nuvarande koncernchefen Anders Dahlvig om hur Ikea klarar oron i världsekonomin.

– Vi har backat litegrann, men det förhållande att vi ligger på plus på befintliga enheter tycker jag är helt fantastiskt egentligen, säger Ingvar Kamprad
Enligt Anders Dahlvig är försäljningsökningen i varuhusen cirka fem procent. När året inleddes hoppades man på det dubbla.



Kommentarer

  • Neeej!

    Jaha, nu vet man julklappen också :-(
    Hade inte möjlighet närvara vid julsamlingen...


  • Ikea går sämre med!!!

    Var skall det sluta med Sverige?? När tom IKEA som nästan lagt ner allr svenskt och bara köper i lågprisländer går sämre-var skall det då sluta? Småland är beroende av sin träindustri-sina glasbruk-sin småindustri-IKEA tillverkar snart inget här-bara kineserna är beroende av dem.......Skärp Er IKEA!!!


  • Tankar i juletid!

    En liten fundering angående dessa människor som går på den där julgrötsceremonin! Eftersom jag har släkt som arbetar på ikeas lager blir jag fundersam varför det är så att det bara väljs ut ett par från varje "team" som får gå och äta gröt och därmed inte alla. Hade det inte varit bättre om alla de där stackars lagerarbetarna som nu blir varslade hade fått gå, allihop, och äta lite gröt och låta kontorsnissarna sitta kvar och plocka med sina papper. Alla som arbetar på ikea, oavsett inriktning, är ju viktiga byggklossar i ikeas framgång och hade det då inte varit bra för ikea att visa sin uppskattning mot de som faktiskt tvingas mötas av arbetslöshet att bjudas på lite ynka gröt ... De hade ju trots allt inte behövt ta sig så himla lång väg, eftersom gröten serverades vid just deras arbetsplats.

    Jag råkade faktiskt köra förbi ikeas lager vid 15-tiden idag och förundrades över mängden bilar som stod parkerade nere vid lagret ... och det var verkligen en stor mängd bilar. Många av dessa ikeaner bor inne i det lilla samhället Älmhult och det är väldigt synd att de slösar på miljön genom att ta bilen ... kunde de inte ens ha samkört?

    Några små tankar så här i juletid!


  • räknade?

    Stevie: räknade du bilarna?! Med tanke på att det var 1500 personer på julsamlingen så tror jag det var ganska många som samåkte..eller gick dit....eller stod det så många bilar utanför? Du låter enbart bitter.


  • till stevie

    Stevie: hur kan du veta att det bara var kontorsnissar där? Faktiskt så är det frivilligt att gå dit och i stort setta ALLA FÅR gå dit, såvida deras bolag inte har en egen julsamling, som vissa har. Även all verksamhet pausar under julsamlingen och lagerpersonalen kunde vara där. Men en del medarbetare väljer att jobba klart den dagen däribland kontorsnissar!
    Dessutom är inpendlingen till Älmhult väldigt stor, får inte de köra bil till julsamlingen heller? Som ovan skrev, det är alltid mycket samåkning, många som satt minst 4 i varje bil....
    Var inte så himla bitter och dra egna slutsatser utan belägg eftersom du inte var där!
    Det är verkligen trist när nån ska klaga på saker som inte ens stämmer, bara för att de vill klaga.....


  • en tanke

    om det inte hade blivit sådana enorma löneskillnader på ikea mellan 15 000-100 000.- lite mer jämnt fördelat så kanske dom inte hade behövt säga upp några...


  • re en tanke

    Så IKEA som är ett multinationellt företag ska för sina topp positioner betala samma lön som till sin lagerpersonal. Ja då hade säkert IKEA varit där de är idag...eller inte, den kommentaren är lika låg som IKEAs priser, dvs väldigt låg!
    Men jag antar att du A skämtar.


  • Halleluja

    Halleluja IKEA, prisa dig! Du är ofelbar!


  • hej henke!!!

    om du hade läst ordentligt så stod det inte att dom skulle ha samma lön utan lite mer jämnare fördelat....nej jag skämtar inte!!! 15000 i ingångslön är ju ett skämt iochförsig, men jag antar att du tillhör 100 000.-lön gänget.
    Grattis!
    Ja exakt halleluja prisa dig IKEA!!!! våga inte kritisera det minsta. Lite kul är det ju att pappa Ingvar t.o.m kritiserar ibland...
    Gott nytt år!


Olycka MC-förare körde på lamm

Älmhult [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


Inbrott på Ikea

Älmhult [Uppdaterad 2012-05-14]

Innan midnatt fick Kronobergspolisen rycka ut till Ikea i Älmhult. En kontorbyggnad hade fått ett krossat fönster och inbrott där en bärbar dator saknas. I nuläget finns ingen person gripen för brottet.


Linnéanläggningen föreslås bli centrum för barnfamiljer

Älmhult [Uppdaterad 2012-05-10]

Älmhults kommun bör vara drivande i att omvandla Linnéanläggningen till ett kommersiellt turistmål med fokus på barnfamiljer. Då följer fler aktörer efter.
Det menar Per Andersson i sin konsultrapport.
Läs mer

 

Dagens fråga

Vad tycker du att Älmhults kommun borde göra med Linnéanläggningen?

Visa resultat




huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Älmhult

Du missar väl inte Mera Älmhult?

Mera Älmhult är en tidning som innehåller lokala reportage, porträtt, annonser och information kring vad som händer i kommunen. Tidningen kommer ut i slutet på varje månad.
Har du nyhetstips, kontakta Johan Persson
Telefon/mobil: 0470-77 06 02.
E-post: meraalmhult@smp.se


Älmhult mer

Gilla oss på Facebook


Älmhultsredaktionen

Norra Esplanaden 10
343 30 Älmhult

Kontaktinformation Älmhultsredaktionen
almhult.red@smp.se
Telefon: 0476-487 50



Mest läst på Älmhult senaste veckan


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2.0 Titanium 5d -06
Oystermetallic 14.000 mil 57.000 kr

Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA