Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Älmhult 2012-01-14 | Uppdaterad 2012-01-14
Renoveringen av Haganäsbadet har återigen stött på patrull. Ytterligare kakelskador gör att badet måste hålla stängt fram till april.
När reparatörerna besiktigade simhallen i slutet av förra året var beskedet att ungefär 20 kvadratmeter kakel behövde bytas ut och att allt skulle vara klart innan februari.
Men efter hand som arbetet har fortskridit har det blivit klart att hela bottenplattan i den djupare delen av bassängen måste bytas.
– Det är ju så med kakel att börjar det spricka så är det lätt att det bara fortsätter, säger kommunens kultur- och fritidschef Karin Fredriksson-Franzén.
Det mer omfattande reparationsarbetet består av fortsatt rivning, torkning och plattläggning. Sedan måste bassängen stå tom i åtminstone ett par veckor innan vattnet kan fyllas på. Det gör att den planerade nyöppningen av bassängen nu planeras ske först i månadsskiftet mars/april.
Då ska fogarna i hela bassängen vara av en nyare, mer flexibel modell, som gör att likande olyckor ska kunna undvikas i framtiden.
Under tiden som den stora bassängen håller stängt, strävar badmästare Linda Lörincz efter att åtminstone kunna hålla den nyrenoverade rehabbassängen öppen.
Under det inledande slipningsarbetet på badet är detta inte möjligt på grund av damm och buller, men om några veckor ska det gå bra att använda bassängen efter kontakt med badchefen.
Vad det utökade renoveringskalaset kan tänkas kosta kan Karin Fredriksson-Franzén i dagsläget inte svara på.
– Jag har ingen prislapp på det i dagsläget. Men nu håller vi tummarna för att allt ska gå enligt planerna den här gången.
Norra Esplanaden 10
343 30 Älmhult
Kontaktinformation Älmhultsredaktionen
almhult.red@smp.se
Telefon: 0476-487 50



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA