Hantverk för kommande sjösättning

Alvesta 2009-03-11 | Uppdaterad 2009-03-11

Långa, smala, låga konstruktioner i långa, smala, tunna trälister. Om några månader ska det bli sjödugliga kajaker.


Göran Pettersson tar en titt på kajaken som Björn Isvi bygger.

Göran Pettersson bygger sin andra kajak hemma i garaget i Moheda. Han trivs med att inspirera andra till att själva försöka.

Göran Pettersson fungerar som handledare för Björn Nordle och de andra killarna som valt att bygga sina egna kajaker.

Limklämmor, tejp och trälim. Kajakbyggarens bästa vänner.

Mörkt och ljust. Lister av olika slag väl fixerade med tejp.

Olikfärjade lister ger ett vackert slutresultat.

Blivande sittbrunn.

Björn Nordle passar in lister.

Spantmall.

Göran Pettersson går runt lite bland byggprojekten i källaren under Rygginstitutet i Växjö. Han ger tips och kommer med goda råd till de som bygger.
Än så länge är det en bra bit till sommaren. Men hos killarna i källarlokalen finns en längtan i ögonen. En längtan efter en lagom varm sommardag med kajaken packad och paddeln i hand.
– Det som går år mest är lim, limklämmor och tejp, säger Göran och skrattar lite.
Han står vid Björn Isvis kajakbygge och de resonerar lite om nästa steg. I kajaken ligger en hel hög med limklämmor i väntan på att nya lister ska monteras på.

De flesta av killarna som bygger har köpt färdiga lister. Tunna, långa trälister som byggs samman en efter en på det långa skrovet. Varje list limmas och fixeras med tejp och limklämma.
Göran Pettersson är med som handledare. Själv bygger han hemma i garaget i Moheda.
– Jag byggde en förra vintern, det var den första. Nu har jag en till på gång i garaget. Det är roligt att inspirera andra och göra något som man själv tycker är roligt. Men jag är inte så mycket här, jag är mest ett bollplank, säger han.
Att han började bygga var på grund av ett dubbelt intresse. Han, och några kompisar, paddlade i hyrda kajaker några dagar i Blekinge 2002. Göran Pettersson blev fast. Att paddla blev en del av livet.
– Sen är jag lite av en hantverkare. Jag jobbar som ortopedtekniker sedan 1968 och gör proteser till vardags. Sedan har jag haft en del kurser i slöjd. Och då är kajakbygge något nytt, en utveckling av det jag tycker om att hålla på med, säger han.

Enligt Göran kan vem som helst bygga en kajak, men det krävs ett visst mått av tålamod.
– Man kan köpa en byggsats och så finns det massor av information på nätet. Men ska man bygga måste man hitta sin egen modell. Och det bästa är att paddla några år så man vet vad man vill ha, säger han.
Det hänger några ritningar på väggen. Ritningar som mest innehåller måtten på de så kallade spantmallarna som man bygger kajaken runt. Spantmallarna tas bort när "skalet" är klart.
Några av killarna har valt att lägga in lister i annat träslag. Mest för att det ser snyggt ut, erkänner Göran Pettersson. Någon annan ska måla sin. Men när väl alla lister är på plats så är det dags för glasfiber och epoxi. Två material som förenas och ger kajaken dess täta, blanka yta.

Sittbrunn och packluckor ska ordnas och var och en gör efter sina önskemål, behov och krav.
– För unga smidiga människor passar en liten sittbrunn, men när man är lite äldre vill man gärna ha en större. När det gäller packluckorna så handlar det mycket om vad man vill ha med sig i packningen. Är man bara ute en dag så spelar det kanske inte så stor roll. Men ska man ligga ute en vecka så måste man ha mer packning och då är lite större packluckor att föredra, säger Göran.
Att bygga kajaken själv är inte bara billigare än att köpa en färdig. Så vida man inte räknar in arbetstiden på 150 till 200 timmar.
– Den blir lättare också. En egenbyggd kajak är 5-6 kilo lättare än en köpt. Och det är stor skillnad när man paddlat en hel dag och ska ha upp den på biltaket, konstaterar Göran Pettersson.



Två till sjukhus efter bråk i Alvesta

Alvesta [Uppdaterad 2012-04-29]

Två personer fick föras till sjukhus efter ett bråk mellan två gäng i Alvesta i natt. Bråket inträffade strax innan klockan tre på natten mellan lördagen och söndagen. Enligt vakthavande befäl vid Kronobergspolisen var det två gäng som kom i bråk med varandra vid Hörnans grill. Två personer fick föras till sjukhus.


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Alvestaredaktionen

Storgatan 16
342 22 Alvesta

Kontaktinformation Alvestaredaktionen
alvesta.red@smp.se
Telefon: 0472-231 90


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Alvesta

VISA:


Mest läst på Alvesta senaste veckan


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv -09
Gråmetallic 3.620 mil 94.000 kr

Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA