Alvesta 2010-02-26 | Uppdaterad 2010-02-26
Beskedet om att kommunchef Eric Rydéns anställning ska avbrytas meddelades på en presskonferens i kommunhuset på fredagens eftermiddag.
Det var en samlad grupp politiker; Robert Olesen (s), Sven Sunesson (c), Per-Anders Nordahl (s), Mats Johnsson (m) och Lars-Olof Franzén (a-a) i kommunstyrelsens arbetsutskott, som gav beskedet.
Tidigare på dagen hade personalen informerats om beslutet.
Beslutet att avbryta kommunchefens anställning ska tas formellt av kommunstyrelsen på måndag. Arbetsutskottets enhälliga beslut, som tagits på morgonen, lästes upp av kommunalråd Robert Olesen och en del i det var:
– Bakgrunden till detta beslut är att det den senaste tiden har uppstått en förtroendeklyfta mellan kommunens politiska ledning och kommunchefen. Denna förtroendeklyfta bedöms vara så djup att den inte kan repareras, sade Olesen.
Men förtroendeklyftan gäller även förhållandet mellan kommunchefen och personalen kom det fram.
– Kommunchefens största uppgift är att vara ledare för 1500 anställda. Jag tror inte, att han skulle klara att bygga upp organisationen och ett förtroende hos personalen igen, sade Sven Sunesson.
Har beslutet att avbryta kommunchefens anställning något med hans erbjudande till inköpschefen att sluta sin anställning?
– Det ärendet har påverkat det stora hela, men det är inte avgörande, svarade Robert Olesen.
Det kom också fram, att det de senaste månaderna varit ett dåligt arbetsklimat i kommunstyrelsen. Lars-Olof Franzén tog upp att hans parti haft mycket dåliga relationer till kommunchefen och att han fått mycket "skit" på sig från kommunchefen under sammanträdena.
– Han vill alltid ha rätt, sade Franzén.
– Han är oerhört kompetent på olika sätt. Men jag har fått signaler från personer, som jag har tagit in. Vi har tagit in detta. Det är svårsmält. Inget man gör med glatt hjärta. Men nu har vi kommit till vägs ände, sade Mats Johnsson.
Kommunchefen har rätt till 15 månadslöner, när hans tjänst avbryts. Hans lön är runt 70 000 kronor i månaden.
Storgatan 16
342 22 Alvesta
Kontaktinformation Alvestaredaktionen
alvesta.red@smp.se
Telefon: 0472-231 90



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (38 ST.)
ANNONSERA