Ljus idé lockade 100 personer

Alvesta 2012-01-12 | Uppdaterad 2012-01-12

Vad gör man när språket är ett hinder för kommunikationen? Det har designstudenter vid Linné­universitetet funderat över. Resultatet är en utställning.



Sofia Granefelt Laurén, designstudent vid Linnéuniversitet och projektansvarig är glad att så många kom till lyktfesten.


Det var Dennis Lööv, på Allbohus Fastighets AB som kom på idén att flytta över lyktorna till utställningshallen i Alvesta.


Många fina lyktor har det blivit och de som deltog har skrivit sitt eget namn i botten.

På utställningshallen i Alvesta står en dekorerad gran med ett 40-tal lyktor, där kreativiteten lyser genom varje papperslykta. Lyktorna är resultatet av en insamling i Torpsbruk till förmån för Väldens Barn under julen 2011.
– Eftersom människor i Torpsbruk inte delar bakgrund och språk såg jag ett behov av att sammanföra invånarna på en gemensam grund, där de inte var beroende av språket, säger Sofia Granefelt Laurén, designstudent vid Linnéuniversitet och projektansvarig.
Det är 16 studenter på Designprogrammet vid Linnéuniversitet som jobbar med projektet om Torpsbruk. I flera veckor har studenterna jobbat med hållbar utveckling i syfte att skapa en bra miljö för invånarna.
– Vi har försökt lägga fram nya möjligheter och kommunicerat väldigt mycket med invånarna. Genom projektet ville jag skapa ett kreativt möte mellan människorna, säger hon.
Lyktfesten blev ett lyckat och uppskattat arrangemang. Omkring 100 personer, både asylsökande och ”fasta” boende i området närvarade och hängde upp lyktorna i julgranen i Torpsbruk.
– Det var en härlig stämning och jag är jättestolt att så många kom till festen. Det var faktiskt över min förväntan. I mitt projekt var lyktan språket, säger hon.
Dagarna innan lyktfesten skickade Sofia ut inbjudan och instruktioner till varje hushåll för att själva kunna vika ihop och smycka sin lykta.
– Oberoende av tidigare erfarenhet och kreativ kunskapsnivå skulle alla invånare i Torpsbruk få vara med och ha en trevlig kväll, säger hon.
För varje lykta som hängdes upp i julgranen under arrangemanget skänker Alvesta kommun tillsammans med Allbohus 50 kronor till Världens Barn.
– Det går att se tydligt på lyktorna att alla har velat bidra med något, folk har verkligen lagt ner ett himla jobb på att utsmycka lyktorna, säger Dennis Lööv, på Allbohus Fastighets AB.
Under projektets gång har designstudenterna åstadkommit 16 olika konkreta förslag på hur Torpsbruk kan bli bättre.
– Det har varit väldigt lärorikt att jobba med det här projektet, att kunna lyssna på invånarna och se vad design kan göra för ett område och helt enkelt hitta lösningar, säger Sofia.
För ett år sedan tog Sofia Granefelt Laurén studieuppehåll och åkte till Indien.
– Det är inte lätt att lära sig en helt ny kultur bara så där, det tar tid. Det är viktigt att folk får möjlighet att synas och höras.
Lyktorna kommer att stå kvar på utställningshallen under hela januari månad.
– För de boende som inte kunde närvara under lyktfesten finns det fortfarande möjlighet att hänga upp sin lykta och bidra med pengar till Världens Barn, säger Sofia Granefelt Laurén.



Disqus

Två till sjukhus efter bråk i Alvesta

Alvesta [Uppdaterad 2012-04-29]

Två personer fick föras till sjukhus efter ett bråk mellan två gäng i Alvesta i natt. Bråket inträffade strax innan klockan tre på natten mellan lördagen och söndagen. Enligt vakthavande befäl vid Kronobergspolisen var det två gäng som kom i bråk med varandra vid Hörnans grill. Två personer fick föras till sjukhus.


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Alvestaredaktionen

Storgatan 16
342 22 Alvesta

Kontaktinformation Alvestaredaktionen
alvesta.red@smp.se
Telefon: 0472-231 90


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Alvesta

VISA:


Mest läst på Alvesta senaste veckan


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv -10
Gråmetallic 3.111 mil 102.000 kr

Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA