Mynta är vackraste ardennern i landet

Alvesta 2010-09-01 | Uppdaterad 2010-09-01

Mynta är vackraste ardennerhästen i Sverige. Hon utsågs till bästa treåring och vann Best in Show, då Avelsföreningen Svenska Ardennerhästen anordnade riksutställning i Axvalla.


tävla Alf Magnusson kelar en stund med Mynta och Mindy. Mindy ska tävla i riksutställningens treårsklass nästa år.
Foto: Emma Ståhl

Vinsten i klassen för treåringar var inte helt överraskande:
–?Vi har haft Mynta ända sedan hon var föl, och redan då hade hon en Wow-faktor över sig. Hennes utstrålning är otrolig, säger AnnHelén Magnusson.
– Hon är lugn och snäll, säger Alf som haft hästar i hela sitt liv. Paret bor på Alfs föräldragård i Misterhult, och tolv ardennerhästar betar i hagarna precis intill husknuten.
Riksutställningen avgörs en gång om året, och i år på Axevalla travbana utanför Skövde. Just klassen för treåringar är den mest prestigefyllda att vinna av de tio klasserna.
–?Riksutställningen är höjdpunkten på året, säger Alf.
Tidigare i sommar deltog Mynta vid premieringen i Hamneda. Där fick hon 43 av 50 möjliga poäng, och sitt avelsdiplom vilket visar att hon passar till avel. Det domarna bedömer är rastyp, huvud-hals-bål, extremiteter, skritt och trav. I Axvalla blev det 44 poäng:
– Ingen häst får 50 så det är väldigt höga poäng. Själva presentationen och helhetsintrycket är också viktig, säger AnnHelén. Parets döttrar Jenny och Emma brukar visa upp hästarna vid olika utställningar, och det är Jenny som brukar fläta Myntas man och svans.
Att Mynta sedan skulle vinna även Best in Show, där hon tävlade mot samtliga vinnare i riksutställningen, var mer oväntat.
– Ston brukar inte vinna, för hingstarna brukar ge ett mer mäktigt intryck med sin storlek, säger AnnHelén.
Magnussons hästar betar för det mesta i hagarna, men används då och då i arbetssyfte, till exempel vid potatissättning.
– Ardennern är väldigt mångsidig. De kan användas i skogen, dra vagnar och är utmärkta ridhästar, säger Alf.
I början av september tävlar Mynta om titeln ”Årets kallblod”.



AnnHelén Magnusson får en varm kram.

En av bedömningskriterierna är extremiteter, det vill säga benens form.

Alf och AnnHelén Magnusson tycker att Mynta är något av en ögonsten.


Ardennern är en tung och bred arbetshäst med mycket massa och ett lugnt, men energiskt temperament.




Kommentarer

  • Härlig nyhet

    Sådana här nyheter vill jag se mer av! Härligt med folk som tar bra hand om djuren och dessutom vårdar kulturarvet med Aredennern! Gratulerar!


  • Grattis

    Ardenner är en underbart trevlig ras, tyvärr finns det inte så många kvar längre. Det är bra att det finns de som orkar lägga ner så mycket arbete och tid som det krävs för att bevara dem. Grattis till en fin häst och lycka till i fortsättningen.


  • Läs mer om Mynta

    http://www.misterhult.dinstudio.se/ Här är en länk till "Misterhults Ardennerhästar" för er som inte kan få nog av dessa vackra hästar!


huvudnyheter just nu

SMP-live med Oscar Alsenfelt

Sport [Uppdaterad i dag 13:05]

Slutspel, nytt kontrakt eller kvalserie. Elitserien ska avgöras för Växjö Lakers under ett par intensiva veckor. Skellefteå kommer till Vida Arena på tisdag, men redan måndag eftermiddag gästar målvakten Oscar Alsenfelt SMP-live. Missa inte direktsändningen klockan 15. Se en repris på intervjun med Johan Andersson tills dess.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Alvestaredaktionen

Storgatan 16
342 22 Alvesta

Kontaktinformation Alvestaredaktionen
alvesta.red@smp.se
Telefon: 0472-231 90


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Alvesta

VISA:


Mest läst på Alvesta senaste veckan


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Transit -11
Moondust silver 1 mil 274.000 kr (219.200 ex moms)

Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA