Alvesta 2010-07-23 | Uppdaterad 2010-07-23
De ensamkommande flyktingbarn i kommunen som behöver psykologhjälp får fortsätta att vända sig till barn- och ungdomspsykiatrin i Växjö. Landstinget Kronoberg har inga extra medel för ett utökat stöd av psykolog till vårdcentralen i Alvesta.
I en skrivelse till Landstinget Kronoberg framför Alvesta vårdcentral, via verksamhetschefen Urban Stattin, önskemål om medel för extra insatser med stöd av psykolog till kommunens ensamkommande flyktingbarn.
Men Landstinget Kronoberg säger nu nej till utökade resurser. Man kan inte ge mer stöd, utöver den som barnpsykiatrin redan ger.
– Vi gör bedömningen att vi inte kan tillgodose behovet som efterfrågas, utan att detta är mer av en kommunal angelägenhet, säger Per Lindström, tillförordnad primärvårdschef på Landstinget Kronoberg.
Som det ser ut i dagsläget kontaktas barn- och ungdomspsykiatrin (BUP) i Växjö om man ser att behovet av psykolog finns.
– Detta var en väg vi provade för att få mer resurser. Om barnen får hjälp på närmare håll blir närheten större, tillgängligheten ökar och det blir ett bättre flyt med stödet, säger Bo Larsson, chef på individ- och familjeomsorgen barn och familj i Alvesta kommun.
Även om formerna för det utökade stödet inte var färdigplanerade när skrivelsen skickades till landstinget, fanns tanken att kunna erbjuda psykologhjälp på vårdcentralen i Alvesta en eller två gånger i veckan.
– Så som sjukvårdsorganisationen är uppbyggd i dag är det ju vårdcentralerna man ska kontakta i första hand, men man är inte framme med resurserna på länets vårdcentraler när det gäller psykiatriska problem, säger Larsson.
Resurserna behövs till oss som är födda här...
...stopp för detta enorma slöseri, satsa på våra åldringar och skolor istället.
Ja, KF, du behöver verkligen resurser, mycket resurser!
Du har helt fel. Resurserna behövs till alla som behöver dom och som bor inom upptagningsområdet, oavsett födelseort. Att Kronobergs landsting sparat in på 30 miljoner inom psykiatrin ska självklart inte leda till att man inte får sjukvård bara för att man inte är född här.
Jag är inte född här, betyder det att jag inte ska ha vård då om jag blir sjuk?
ja människor som mår dåligt är väl ingen annans problem? speciellt inte om människor som mår dåligt senare i livet tar ut sin ilska/problem på andra i samhället?
tänk lite längre..
Tja jag vet inte procentsatsen men jag vet att en hel del som mår illa psykiskt agerar extrovert för att döva sin egna plåga och det ser jag som en tickande bomb som kommer att explodera i våra ansikten när vi minst anar det
Alvesta kommun kan ju höja skatten lite till så fins det väl pengar till dom här stackars barnen.
Sluta skyll ifrån er! resurserna behövs på annat håll, basta. ok?
så trångsynta o egosistiska en del kan vara. hoppas ni själva eller era anhöriga behöver vård o inte får det.då vet ni hur det känns. sen spelar det ingen roll var du kommer ifrån. så akta er från att åka utomlands o bli sjuka då kan ni ju stanna där, för varför ska mina skattepengar gå till att ta hem er när ni själv åkt dit.
antar att KF menar dom som är födda inom alvesta kommun taskigt mot oss som kommer från en annan del av landet.håller med Anton det är KF som behöver resurserna men det finns nog inget att göra där.
Bra argument där i ditt senaste inlägg. "Basta", det gillade jag! Seriöst nu; är du allvarlig? Du kan inte ens tänka dig att man ska hjälpa barn som kommer hit utan vårdnadshavare?
Då säger jag; nu får det väl räcka med bonnrasismen! Ta ert förbannade medmänskliga ansvar och se till så barnen får hjälp innan det är försent.
Rasmus! Lev som du lär istället för att spela någon annan på internet!
De svenska medborgarna I Alvesta kommun måste prioriteras! den åsikten står jag för (och jag vet att jag har många med mig) handlar inte om att vara rasist, för det är jag inte.
Vad är du då? När du inte vill hjälpa barn?! Är du barnhatare då? Lev som du lär och erkänn att du är en rasist. Du har ju många vänner här på SMP:s diskussionsforum .
Jag har och är med i olika globala och lokala nätvärk som försöker motvärka rasism och orättvisa. Så jag lever som jag lär, lilla du. Försök det. Det är underbart!
det ÄR tyvärr redan så illa att vi infödda i Sverige inte alltid får den vård vi vill ha och betalat skatt för och detta beror just till stor del av att många skattekronor går åt till att ta hand om invandrare...
åker vi utomlands så får vi lösa hemtransporten själva, det betalas INTE av skattemedel dock kan undantag förekomma tex vid naturkatastrofer...
Men visst jag kan hålla med om att dom som verkligen behöver hjälp ska få det, men jag ställer mig något tvivlande om det verkligen är så många som behöver hjälp...
Är det ingen som funderat på varför näst intill ALLA ensamkommande barn är pojkar ?...
Kan det vara för att det är svårare för tjejer att fly, eller att de blir sålda, eller att de blir bortvalda innan födsel, eller att de inte blir indragna i lika mycket skit (gå med i gerillor eller armén), att föräldrarna inte prioriterar de när de ska betala för att de ska bli smugglade, att de är bortgifta, att de får det moderliga ansvaret redan när de är barn att ta hand om sina syskon när deras föräldrar är döda. Vill du ha mer Tommy?
Tack för att det finns sådana som du Rasmus, som har empati och en vilja att försöka se människor ur ett generöst och givande perspektiv. Att ha mod att se bortom sig själv är en konst som inte är så lätt i dessa egoistiska och småsinta tider. Om vi människor kunde vara som du skulle det förstås inte behövas en enda psykolog, men så är ju inte fallet. Ni som sitter fast i era fördomar och är så rädda att inget få för egen del, fatta en gång för alla att ett samhälle som delar med sig har en mycket större chans att bli bra, annars kommer ni alltid att vara styrda av er egen rädsla och den urholkar allt!
Förmågan att sätta sig in i andra människors situation är enormt viktigt för ett rättvist samhälle. Vi har haft en enorm tur som fick födas här, och har stort ansvar för att hjälpa dem som hade mindre tur. Testa gärna på nytt:
http://www.livetslotteri.se/
Sätt fart på hjulet och se var du hamnar!
Storgatan 16
342 22 Alvesta
Kontaktinformation Alvestaredaktionen
alvesta.red@smp.se
Telefon: 0472-231 90



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA