Alvesta 2010-03-11 | Uppdaterad 2010-03-12
– Det finns fler långtidsparkeringar i Alvesta än i Växjö, kanske Älmhult också, säger Ulf Carlsson, enhetschef på förvaltningen för samhällsplanering och teknik.
Han förstår att det kan vara besvärligt att hitta gratis långtidsparkeringar.
- Men det är inte möjligt att ha fjortondagarsparkering i centrum. Däremot finns det möjlighet att börja med någon form av betalparkering. Då handlar det om att låsa upp några dagsparkeringar för det. Det innebär att de som dagspendlar får svårare att hitta parkering, säger Ulf Carlsson.
Han tror inte att det går att bygga bort problematiken.
– Parkeringsplatserna kommer aldrig att räcka. Bygger man tio till blir de också fulla. Men det finns ju SJ Riks. Alvesta taxi kan köra bort bilen och ställa den i sitt garage. Men det kostar förstås. Ett resecentrum med parkering på andra sidan järnvägen är en bra lösning.
På Gärdesvägen finns fjorton långtidsplatser. På skylten står det fem dygn, något Ulf Carlsson vill ändra till sju dygn.
– Det blir mer tydligt då för man kan ju stå där även under helgen, säger han.
Förutom det finns det 19 platser i närheten av Hemköp.
Kan man inte lösa parkering för resenärer som vill åka tåg, skall man lägga ner tågstationen i Alvesta. Det är en självklarhet för en knutpunkt att det finns parkeringsplatser. Flytta stationen till Vislanda istället?
Härligt med dessa chefer i Alvesta kommun som jobbar på realistiska lösningar och inte bara ser hinder och "okuynnesparkerande" medborgare! ;-)
Det är inte svårt att bara hitta en gratis parkering - det finns inga alls även om man vill betala.
Uppgiften om Växjö är helt fel. Där finns oändligt många fler möjligheter till långtidsparkering precis söder om stationen och mängder med två dygns parkeringar.
Det måste vara självklart att man löser detta problem för att driva utvecklingen med Alvesta som en klimat- och energikommun. I de planer som finns så ska detta med att kunna åka tåg och med kollektivtrafik så ingår att finna bra lösningar för de som vill pendla.
Sök en lösning som stödjer utvecklingen med att kunna hitta en lösning för att kunna parkera för dags- eller flera dagar.
Hans G
De p-platser som finns som långtidsparkering vid Gärdesvägen är under dagtid upptagna av personal vid Allbo Lärcenter. Jag har kollat i bilregistret och konstateraer att det rör sig om sådana bilar.
Håller med om att det är under all kritik med p.platser för resande. Men vilket ansvar tar SJ för "sina" resenärer, ca 35 platser som är markerade för SJ långp. Ska Alvesta ansvara för SJ,s kunder som kommer utifrån. Alvesta ska marknadsföra sig med bra kommunikationer för sina innvånare och att det är bra att bosätta sig i Alvesta och då parkerar man hemma eller hur? Jag tror inte Alvestas serviceanläggningar tjänar många kronor på "inkommande" tågresenärer. Men för att lösa problemet så finns lösningar 900 steg söderut på KLS-planen. där finns plats för flera hundra bilar både korttid och långparkering i flera år.
Tja om inte folk missbrukade sina möjligheter till att ta bilen skulle parkeringarna gott och väl räcka :) Man behöver inte ta bilen om man bor innom Alvestas tätort ! Där fungerar cyklen och fötterna precis lika bra ( Om man inte är för lat/bekväm/bortskämd ) Att det sedan skulle ha en postitiv hälsoeffekt är inte heller att förakta :) Mer än 50% av all biltrafik är inte nödvändig utan sker av bekvämlighet/lathet
Gör som jag. Lämna in bilnycklarna på Alvesta taxi så parkerar dom bilen i sitt garage. När jag kommer hem igen så står bilen framkörd vid taxi.
Tänk att inte behöva vara rädd för att bilen är sönderslagen när jag är tillbaka.
Det är precis det som är problemet var lämnar man bilen när man bor i Alvesta och tar "cyklen". Alla bor ju inte i villa. Parkerar mer än 24 timmar = P-böter. Skulle alla hyresgäster ha egen privat P-plats skulle det överhuvudtaget inte fungera.
Storgatan 16
342 22 Alvesta
Kontaktinformation Alvestaredaktionen
alvesta.red@smp.se
Telefon: 0472-231 90



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA