Alvesta 2010-03-09 | Uppdaterad 2010-03-09
En vindkraftsanläggning med 36 verk planeras i det höglänta skogsområdet som innefattar byarna Lyngsåsa, Sållareboda och Brunshult.
Även ett par fastigheter i Blädingeås och Piggaboda ingår i Projekt Lyngsåsa, som drivs av HS Kraft.
Projektet är ute på samråd, handlingarna finns på bland annat biblioteket i Alvesta. Kommunen har en plan för vindkraft. Planen och Projekt Lyngsåsa står inte i konflikt.
Anders Koskull är vd för Engaholms gods. Alla utom två verk planeras på godsets mark.
– Jag är väldigt positiv till vindkraft. Dels är det en bra intäktskälla, dels bidrar den till produktion av klimatneutral energi, säger Anders Koskull.
– Vindkraftverken konkurrerar inte med vår verksamhet, jakt och skogsbruk. Det känns bra om vi kan bidra till mer miljövänlig energi.
Bernt Andersson bor i Sållareboda. På hans mark fanns inget planerat vindkraftverk i första projektversionen. Men han vill ha ett på sin mark, som grannen Kurt Johansson.
– Det är både för- och nackdelar med vindkraftverk. Vi vill bli delaktiga och diskuterar avtal med HS Kraft. Har man ett arrendeavtal klarar man nackdelarna bättre, säger Bernt Andersson.
– Jag är positiv till detta. Man kan inte hindra utvecklingen. Det är miljövänligt. Landsbygden behöver tillskott av olika slag, säger Kurt Johansson.
Om projektet förverkligas som det är tänkt kommer Kurt Johansson att se tio vindkraftverk från sin bostad. Det ändrar inte hans inställning.
Men än är inte projektet i hamn. Synpunkter ska vägas in innan länsstyrelsen fattar beslut. Dessförinnan ska Alvesta kommun ha tillstyrkt projektet.
Positivt att en markägare kan få sidoinkomster för att bidra med produktion av miljövänlig el till samhället.
En närande verksamhet.
Värre blir det för dem som mot sin vilja tvingas vidkännas samhällets områdesskydd som t.ex. naturreservat eller vattenskyddsområde.
En tärande verksamhet.
Under vilken sten har du legat gömd? Begreppen närande och tärande har ju inte använts i seriösa sammanhang på 20 år! Har du hört talas om t.ex. fisketurism?
Häromdagen Lammhult idag Alvesta...bara att gratulera er till denna framgång! Finns inget bättre å renare än vindkraft, sen att det ger skogsägarna fina inkomster är en stor bonus, och nej dom bullrar inte och kastar inte is 500 meter eller havererar särskilt ofta...
Grattis!!///K1
Bra med vindkraft!
Vänta bara tills det står 200-300st 205 meters Jätteproppar... Kaknästornet i stockholm är 155 meter högt och blinket/blixtljuset syns bra i Stockholms natten. Tänk vad fint det ska lysa upp Kronobergsnatten. Precis vad turister vill se... Vindkraftparker hör hemma i haven, inte på land. Miljön, ja det kan diskuteras, pengar yeps. Allt handlar om pengar i slutändan.
Har du vattenskyddsområde på din fastighet kan du direkt glömma bort blotta tanken att bedriva fisketurism eftersom den sortens verksamhet anses vara nedsmutsande. Du får pröva med att ta inträde för blåbärsplockning istället.
Grattis ni som har turen att få betalt för vindkraft!
Vindkraft fungerar inte när den behövs. Var i Piggaboda föra helgen då var det minusgrader och helt vindstilla.Inkomster till ett fåtal, ett förstört landskap till resten.Det tar rätt många år innan de lönar sig och då är det dags att skrota dem.Hur trevlig tror ni det är att se dessa snurror i det annars så vackra småländska skogarna.
Ren markspekulation.... $$$ Miljö, ha ha!!!
Det skal nok lykkedes at ödelægge Sverige,og den dejlige natur
Storgatan 16
342 22 Alvesta
Kontaktinformation Alvestaredaktionen
alvesta.red@smp.se
Telefon: 0472-231 90



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA