Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Bostad 2008-04-15 | Uppdaterad 2008-04-17
Villan Kanslern 6 ritades av den i Växjö kände arkitekten Adolf Wiman. Han var samtida med arkitekten Paul Boberg och ritade en hel del karaktärsbyggnader i Växjö. Dit hör Östra Värends Tingshus och många av villorna på Söder.
Kanslern 6 byggdes 1920 av en murarmästare men övertogs ganska snart av en fanjunkare Johansson. Det var samtidigt med att militären lämnade Kronobergshed och i källaren finns dörrar som kan ha kommit därifrån.
Huset övertogs 1936 av nuvarande ägaren Gunnar Håkanssons morfar Anton Bernhard Carlsson, som bodde här fram till sin död 1967. Carlsson var stenhuggare från Blekinge och drev ett stenhuggeri i Växjö vilket kallades Nya amerikanska stenhuggeriet. I trädgården finns fortfarande kantsten i olika material som kommer därifrån.
Det mesta av de moderniteter som kommit till sedan huset byggdes gjordes 1936 respektive 1943. På 30-talet installerades centralvärme och varmvatten. På 40-talet blev det wc inne. Annars har inget byggts om utan det har mest handlat om nödvändigt underhåll.
Gunnar Håkanssons föräldrar tog över efter morfaderns död och år 2000 blev det hans egen tur att äga villan. Han har många minnen från huset och omgivningen. För honom har huset hela tiden varit en fast punkt i tillvaron eftersom hans föräldrar flyttade ofta. Själva bor han sedan många år tillbaka i Lund.
– Jag minns hur det var ett riktigt centrum här med Gustavssons speceriaffär, KLS livsmedel, tobaksaffär, frisör och konsumbutik i grannhuset dit man gick och köpte mjölk. Hennings konditori hette Café Värend och dit gick många av "bultarna", dvs studenterna på seminariet mittemot.
När Gunnar Håkansson tog över fick han ett hus att förvalta som han gärna ville bevara till både karaktär och material. Han började med att skrapa fönsterbågar och måla med en lite starkare röd färg än tidigare för att ge mer spänst åt exteriören.
Gunnar Håkansson har själv ett stort intresse av både byggnadsvård och miljötänkande och är aktiv i kommunalpolitiken i Lund i sådana frågor. För honom blev det därför en bra lösning när Malin och Michael ville bli hyresgäster i huset och rusta upp på ett väl genomtänkt sätt utan att förstöra eller modernisera.
– Jag ville att huset skulle se anständigt ut men inte förvanskas.
Det är inte bara huset som har kvar det mesta av sitt urprung. Även staketet runt tomten är orginal så när som på en sektion som gjorts om i samma stil.
– Även blåsipporna, som morfar flyttade hit på den tiden man fick flytta blåsippor, blommar nu vid husknuten även om de flyttat sig en bit.
Nu väntar nya problem att lösa. Köksdörren måste få skydd mot takdroppet. Gårdshuset kanske kan återställas och kökstrappan rustas upp. Äppleträden börjar se gamla ut och klarbärsträdet vid grinden har fått skatta åt förgängelsen för att inte skada någon. Två nya träd är planterade i dess ställe och av den grova stammen har det blivit en trappa som lekplats för husets yngsta innevånare.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA