På träningscyklarna på Idrottskliniken stötte de två forna arbetskamraterna på varandra igen. Det mötet mellan Seth Fransson och Jenz Kjellberg ledde fram till en nyanställning.
Ekonomi 2010-08-24 | Uppdaterad 2010-08-25
509 dagar efter uppsägningen från Volvo Articulated Haulers i Braås, mestadels som arbetslös med en liten paus för sommarjobb, gjorde Smålandspostens krönikör och bloggare Jenz Kjellberg sin första arbetsdag.
Snart är svetsningen och tugget med arbetskamraterna vardagsmat igen, men just den här måndagsmorgonen på Arlids Smide i Växjö är det första dagen på jobbet för Jenz Kjellberg. Smålandsposten följde Jenz den sista tiden på Volvo och hälsar på när det nu är dags för en nystart.
Han vill inte erkänna någon nervositet eller fjärilar i magen. Verkstadsgolvet säger han sig kunna och svetsningen är ett hantverk som sitter.
– Jag tror mig ha ganska enkelt för att lära och med bra handledning och en rejäl piska så kommer jag in i det.
Det är rejält städat och undanplockat i verkstaden strax innan sju på morgonen, något nyanställde Jenz Kjellberg rappt anmärker på.
– Ni har väl inte städat bara för att tidningen skulle komma, och får ett skratt tillbaka.
Det var personkemi direkt mellan honom och den 26-årige ägaren och vd:n Jonas Arlid. Högt i tak och nära till skratt, så beskriver Jonas Arlid själv känslan han vill ha i det nya arbetslag som han bygger upp.
Och det var på tips från en annan av svetsarna, en gammal kollega till Jenz, som chansen till nytt arbete dök upp.
– Vi snackade en kvart här på kontoret förra veckan, skulle egentligen funderat över helgen men så ringde Jonas direkt och frågade hur fort jag kunde börja. I morgon, svarade jag.
Någon timme senare ringde Volvo från Braås och ville också ha tillbaka honom, men en ny, mindre, arbetsplats i Växjö, utan stämpelklocka och kvällsskift lockade mer.
Jenz Kjellberg är sist in i den åtta man starka och rätt så unga arbetsstyrkan som växt med en anställd varje månad under 2010. Smidesföretaget på Hammargatan med inriktning mot byggsmide och konstsmide har mer att göra än någonsin. De förbereder sin flytt till fyra gånger större lokaler där ABB Fläkt tidigare höll till, där av det undanstädade.
Både Jenz och Jonas delar erfarenheterna av ett tufft 2009. Jenz Kjellberg sticker inte under stol med att det senaste året innehållit några mörka stunder.
– Det har inte gått någon nöd på mig, men det känns ändå väldigt bra just nu. Vi sålde huset i tid när vi visste att jag skulle åka ut från Volvo och hyrde lägenhet. Sedan har jag skrivit krönikor i Smålandsposten, det har gett en liten slant.
Dessutom har hans fru hela tiden haft jobb och Jenz berättar om kollegor där båda blev uppsagda från Volvo och som lidit betydligt större kval. Men familjen Kjellberg tvingades ändå dra åt svångremmen rejält.
– Det skär rätt mycket i en att behöva säga nej till sina barn för att man inte har råd. De har tagit det bra. Grabben tyckte vi skulle köpa en Xbox direkt när jag berättade om det nya jobbet.
Något sådant har det inte blivit än. Men väl en flaska skumpa efter fiskbullsmiddagen, en ny kamera och en cykel åt pappa Jenz.
Jonas Arlid berättar om ett 2009 när det gick två månader utan ett enda jobb och firman var på gränsen till nedläggning. Under hösten vände det sakta och nu har de mer att göra än någonsin.
Jenz Kjellberg vill i?stället prata om det känslomässiga.
– Socialt är arbetslösheten en katastrof. Arbetskamrater är ändå folk som man kan prata med när man vill. Det samspelet saknar man oerhört när det inte finns.
Och så det oerhört viktiga i att inte ge upp.
– Eftersom det gick ganska lång tid fick jag bekräftat för mig själv hur viktigt det är att inte ge tappt. Vissa morgnar känns det tröstlöst och det kan man inte skaka av sig. Fast är du arbetsför och frisk så är det en tidsfråga. Det låter klichéaktigt men man får inse att det kommer dåliga dagar.
Så dagliga rutiner är ett måste – upp med familjen på morgonen, promenad runt sjön, städning och tvätt och så träning på gym har varit Jenz Kjellbergs recept för sinnesfrid. Han kommer till nya jobbet bättre tränad och lättare än någonsin i vuxen ålder.
Och nu är det dags för nygamla rutiner, som att ta en kopp kaffe i förmiddagssolen.
– Efter att ha varit utan en så enkel sak som en fika med jobbarkompisar kan man drömma mer om det än en miljonvinst på lotto.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA