Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Ekonomi 2012-01-24 | Uppdaterad 2012-01-25
Den svaga marknaden för sågade trävaror och bra utbud av timmer sätter spår i prislistorna. Vida sänker betalningen till skogsägaren med 25 kronor kubikmetern för alla sina sortiment från den 1 mars.
– Det är en anpassning till den svaga marknaden vi nu har. Dessutom motsvarar bara euroförsvagningen de två, tre senaste månaderna 35 till 40 kronor per kubikmeter, säger Vidas koncernchef Santhe Dahl.
Han ser sänkningen med 25 kronor per kubikmeter räknat i fast mått under bark som nödvändig.
– Den behövs för att bibehålla någon form av lönsamhet. Historiskt har vi ändå ett högt timmerpris och i jämförelse ligger våra listor i topp.
Uppgifter som spridits den senaste tiden om att timmerbrist hotar i södra Sverige känner han inte alls igen.
– Jag fattar inte var det kommer ifrån. Snarare är det väldigt god tillgång och den senaste tidens konkurser och nedläggningar av några sågverk har bidragit till det.
– Hittills i höst och vinter har naturligtvis vädret ställt till problem med att få ut virke men om kylan håller i sig ett tag nu så väntar jag mig hög aktivitet i skogen, säger han.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA