Kronoberg 2008-09-12
– Vi ska få känna glädje och stolthet över allt positivt som hänt i vår värld. Det ger oss mer energi till nya satsningar.
Bosse Angelöw har skrivit en bok som han vill skall användas som uppslagsverk över all den positiva utveckling som skett i världen. Med stöd i internationell statistik försöker han där kartlägga och presentera den utveckling som skett i ett globalt perspektiv under olika tidsperspektiv.
– Det kan vara lite intressant utifrån den spännande tidsålder som vi lever i nu där fokus från att tidigare har varit på samhället under 80-talet flyttades mot individen för att nu hamna i samspelet mellan individen och det globala.
Han ser många exempel i nutiden på att vårt synfält har vidgats och att vi går mot en generösare värld.
– Vi vill må bra och äta frukt och grönsaker men samtidigt vill vi köpa den banan som är rättvisemärkt och ekologiskt odlad. Vi vill att både vi själva och den som odlade bananen skall bli vinnare.
Anledningen till att han började arbeta med boken var upptäckten att människor inte har kunskap om den generösa utvecklingen utan är pessimistiska.
– Vi har aldrig skänkt så mycket pengar till hjälporganisationer som vi gör idag. Idag bidrar också stora kapitalister till globala projekt, det märktes tydligt vid tsunamin.
Bosse Angelöw pekar på att världen blivit så mycket bättre. Människan har blivit friskare vilket syns bland annat i medellivslängden som ökat från 30 år i början av 1900-talet till 68 år idag. Mer än en fördubbling på 100 år.
Att människor ändå har en negativ bild av utvecklingen och att det kan saknas framtidstro och hopp vill han delvis tillskriva media.
– En nyhet måste sättas in i sitt rätta sammanhang för att ge ett relevant perspektiv på utvecklingen.
Bosse Angelöw menar att idag visar undersökningar att intresset är stort för ideellt arbete. Inte minst när det gäller volontärarbete.
Men han listar också upp andra positiva signaler i vår tid. Som att antalet dödsfall i trafiken är på samma nivå som på 1950-talet. Trots att trafiken ökat.
– Vi har kommit en bit på väg mot drömmen om en god värld. Men för att utvecklingen skall fortsätta behöver du få se resultatet av ditt arbete. Får vi inte det resignerar vi och tappar energi.
Vad som är goda nyheter och en positiv utveckling är beroende av vilka normer och värderingar som styr vårt tänkande. Det är inte självklart att det som är bra för någon är bra för alla. Bosse Angelöw vill ha en diskussion om metoder och strategier för att nå mer fred i världen, bättre hälsa och standard.
Att det räcker med små bidrag från var och en exemplifierar han med att det kostar 7 kronor att vaccinera mot mässling, 150 kronor för poliovaccin och bara 50 kronor för ett myggnät som skyddar mot malaria.
– Vi har också blivit bättre på att skänka saker till andra, att ge av vår tid, att se vardagshjältarna och att känna den största glädjen finns i att hjälpa varandra.
Själv kände han en stor glädje när han höll på att skriva boken och upptäckte allt som utvecklats åt rätt håll.
– Det finns anledning till framtidstro och hopp.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (47 ST.)
ANNONSERA