Nya regiontågen är försenade från start

Kronoberg 2011-09-28 | Uppdaterad 2011-09-28

De nya regiontågen mellan Växjö och Hässleholm kommer att börja rulla minst ett halvår försenade. Omfattande renovering av Södra stambanan ser ut att skjuta på första avgång från januari 2013 till efter sommaren.

Det är sena besked från Trafikverket som nu får Länstrafiken Kronoberg att överväga att skjuta upp trafikstarten.
– Det här är inte spikat till 100 procent men det är så stora arbeten som ska göras på stambanan att om vi drar i gång regiontågstrafiken söderut så hinner tågen bara rulla några månader innan vi får ersätta dem med bussar och det är inte någon höjdare, säger Thomas Nilsson, Trafikdirektör för Länstrafiken Kronoberg.
Men det är bara det södra benet i Kronobergs nygamla regiontågssystem med Krösatåg som påverkas, det med stopp i Alvesta, Vislanda, Diö, Hässleholm, Killeberg och Osby.
Norrut, sträckan Växjö–Nässjö där tågen stannar i Moheda och Lammhult, påverkas inte alls.
– Vi har fått ett sent besked från Trafikverket om hur bytena av spår och kontaktledningar mellan Alvesta och Älmhult påverkar under veckorna 13–40 2013 med nedsatt hastighet och att vi tvingas ställa in avgångar. Då är det bättre att skjuta på trafikstarten, säger Thomas Nilsson.
Samtidigt vill han inte beklaga att Trafikverket gör en upprustning av stambanan som leder till säkrare trafik, bara att beskeden kommer sent.
Förseningen gör också att lite mer tid kan gå till renoveringen av tågen som ska trafikera sträckan. Vid starten rör det sig om fem begagnade Pågatåg från Skåne från mitten av 1980-talet. Tre ska hyras av Länstrafiken Kronoberg till en kostnad av upp mot 2,7 miljoner kronor per tåg och år.



Disqus

huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2.0 Titanium 5d -06
Oystermetallic 14.000 mil 57.000 kr

Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA