TANDVÅRD ? BRISTER I OFFENTLIGA FÖRSÄKRINGEN

Privat tandförsäkring i spåren av tandvårdsreformen

Kronoberg 2009-02-28

Men en ny privat tandförsäkring går det att försäkra upp sig när tandvårdsreformen inte räcker till. Försäkringen som vänder sig till företag och föreningar lanseras nästa vecka.

Tandvårdsreformen som trädde i kraft 1 juli 2008 blev inget komplett skydd för personer med tandproblem. De som mest kan dra nytta av reformen är de som har allvarliga tandproblem. Däremot får de flesta patienter med mindre tandproblem högre kostnader. Det har funnits ganska omfattande kritik mot denna konstruktion.
Enligt reformen betalar patienten de första 3 000 kronorna helt själv. Därefter träder Försäkringskassan in med 50 procent upp till 15 000 kronor. För tandläkarkostnader över 15 000 kronor är den egna kostnaden bara 15 procent, resten finansieras av Försäkringskassan.
– Vi tittade på reformen redan förra våren och har haft kontakt med tandläkare. Och vi ser att det finns ett glapp som gäller de med mera normala tandproblem, säger försäkringsrådgivare Susanne O´Brien, vid Tryggadd Tandförsäkring.
Hon betonar att sköta sina tänder ligger i tiden. Fler människor bryr sig om sitt utseende och därför finns utrymme för privata tandförsäkringar.
Försäkringen vänder sig till grupper, som företag eller föreningar.
– Man kan inte bara plocka ut individer med dåliga tänder, alla i en grupp måste omfattas. Försäkringen kan fungera som personalvård på ett företag. Kanske kan den ersätta en löneökning om företaget inte kan höja lönerna. Premien kan utgöras som löneförmån med ett brutto- eller nettolöneavdrag, förklarar Susanne O´Brien.
Årspremien ligger på drygt 2000 kronor med en självrisk på 2 000 kronor och då ingår all tandvård inklusive undersökning.
– Vi vänder oss mot de med vanliga tandvårdsbehov så att de kan få ett fullgott skydd, säger Susanne O´Brien.



En skön dag med bucklan och David

Kronoberg [Uppdaterad 2013-05-13]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Webb-TV: Östers sportchef kritisk efter derbyförlusten

Sport [Uppdaterad 2013-05-23]

Kalmar FF vann Smålandsderbyt mot Öster med 3-1 inför 11.067 åskådare. Efteråt var Östers sportchef Peter Kuno Johansson kritisk mot de egna spelarna när han intervjuades av Smålandspostens Dan Magnusson.

 


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

Konsument: Solskyddskläder • Privatekonomi: Sommarstuga • Personligt: Anne-Marie firar dubbelt • Marknaden: Sätt färg på ditt eget slott • Lördag: Slit- och slängmodet som hotar miljön


Taggade.se

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Smålandsposten en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Mitt_Lammhult

Mitt Lammhult din lokala mötesplats.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

Mest läst på smp.se senaste dygnet


logga
Logga
Bilen
Ford C-Max Grand 1,6 Titanium Gas -12
Lunar sky 850 mil 228.000 kr