(s) vill ha svar om Ljungbyentreprenaden

Kronoberg 2008-06-03 | Uppdaterad 2008-06-03

Vad har planerna på att lägga ut Ljungby lasarett på entreprenad kostat skattebetalarna?
Den frågan vill socialdemokraterna i landstinget ha svar på i en interpellation till landstingsstyrelsens ordförande Suzanne Frank (m).

Under mer än ett halvår har det pågått planer i landstinget med att förbereda en entreprenad för Ljungby lasarett. I november tog landstingsfullmäktige beslut i frågan om att pröva en upphandling.
Utredningar har rullat och konsulter har anlitats. Många tjänstemän i landstinget har lagt ned mycket tid på förberedelsearbete inför en kommande upphandling. Nyligen bestämde sig den politiska majoriteten att avstå från det fortsatta arbetet. Politikerna i alliansen var inte eniga huruvida BB-verksamheten ska ingå eller inte. Resultatet blev att planerna läggs ned.
Landstingsfullmäktigeledamoten Joakim Pohlman (s) vill därför veta vad allt arbete har kostat. Han vänder sig till Suzanne Frank och vill ha svar på frågan genom en interpellation.



Kommentarer

  • Befogad fråga

    Det är bra att frågan ställs. Det är många miljoner, det vet dom som jobbat med det hela, men politikerna kommer att förneka detta.
    Sedan tycker jag dom skulle frågat vilken ny kunskap som tillkommit och som gjort att BB inte kan läggas ut. Mina sagesmän säger - ingen alls - det är bara svepskäl.


  • Svepskäl

    Visst är det svepskäl, här ser man tydligt bortförklaringar och efterhandskonstruktioner serveras på silverfat.
    Det ligger säkert andra tungt vägande skäl bakom hela den här parodin.
    Samtidigt både ser och hör man tydligt att politikerna har en skev bild av folks intelligensgrad.
    Hela kalaset måste redovisas, annars är trovärdigheten i botten.


  • Skattemedel!

    Skattemedel!!!!
    Pohlman är den första som undrar vad kalaset kostat. Befogat! Det är bl a mina och andras skattepengar som Landstinget Kronoberg använder sig av. När det inte är den egna plånboken så huserar man hej vilt. Man som länsbor bör ifrågasätta detta lite mer.


  • Alla utredningar kostar!

    Klart att utredningar kostar. Men huvudsaken är väl att de gör någon nytta. I detta fall kommer utredningen säkert att göra nytta med tanke på allt som måste göras åt lasaretten där pengar formligen läcker ut varje dag till ignen nytta. Här behvös krafttag!


  • Hur redovisar (s)?

    Så roligt att (s) börjar "ta ansvar" för landstingets verksamhet och ekonomi! Det var många år som man styrde, det var ett par år man satt i position att svara upp till Socialstyrelsens krav på Ljungby BB. Vad gjorde man då?


  • Va?

    Sedan när börjar vänstern värna om skattebetalarna? Ett ömkligt spel.


  • Likadant överallt!

    Detta liknar på visst sätt hur politikerna i Tingsryd leker med skattemedel.
    Men där har man inget Lasarett - men då bygger man luftslott, (= Travbana). Där har politiker visserligen bett om, och fått, en redovisning. Som man med största möda försöker hemlighålla för oss skattebetalare
    Man har där, som i Ljungby, glömt bort att de ar valda av oss, för att för vår räkning sköta det offentliga.
    Upp till kamp mot oansvariga (och kanske inkompetenta) politiker!!!


  • BLUFFSTOPP

    Ja visst ! se bara i ljungby, politikerna bygger äventyrsbad för miljoner (kanske lekstuga för politiker ?) nu ska nästa vansinnesprojekt gå av stapeln "stormenshus" för 100 miljoner, visst spekulerar politikerna hej vilt med våra skattepengar.
    En sak har jag genomskådat, och det är, ju skickligare du kan ljuga och slå dunster i ögonen på folk desto trovärdigare du kan framföra och presentera en lögn, desto längre upp kommer du på karriär stegen i politiken.
    Det verkar handla om ruffel och båg, man bara undrar när det vanliga folket skall vakna upp och börja protestera mot alla orättvisor och galenskaper


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2.0 Titanium 5d -06
Oystermetallic 14.000 mil 57.000 kr

Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA