Lessebo 2010-03-11 | Uppdaterad 2010-03-11
Lessebohus är ett av de kommunala bostadsbolag som höjt hyran mest de senaste tio åren.
Det är Hyresgästföreningens medlemstidning Hem & Hyra som tagit fram statistik för landets kommuner. Där hamnar Lessebohus på plats 13, vilket också är högsta höjningen i Kronobergs län. Åren 2000–2009 har hyresgästerna fått en hyreshöjning på 28,2 procent. Motsvarande höjning för hälften av de svenska kommunerna är från 19 procent och uppåt.
- Jag kan inte alls kommentera det siffrorna eftersom det inte framgår vad de grundar sig på, säger vd Mikael Jansson.
Faktorer som borde redovisas för att få en rättvis jämförelse menar Jansson är bland annat standarden respektive storleken på lägenheterna samt om det handlar om nybyggda lägenheter eller bostäder som byggdes för flera år tionden sedan.
Bästa siffran i Kronobergs län har Uppvidingehus. Där är hyreshöjningen tio år bakåt 17,3 procent.
Intressant att Jansson nämner nybyggnation samt kvalitet på lägenheterna. Lessebohus är ju känd för båda faktorerna? Fniss. De enda nybyggda lägenheterna jag känner till genom LBH är de 4 byggnaderna i lessebo/kosta. Menar Jansson att andra hyresbolag inte bygger nya lägenheter alls? Och att alla har sämre standard? Låter rätt orimligt.
Ganska konstigt att han inte kan kommentera pga standard och storlek bör redovisas för en rättvis jämförelse. För om man redovisade det så skulle Lessebohus förmodligen hamna ännu sämre till i denna statistik.
Lessebohus är ju kända för att håva in mest pengar för sina hyror och att inte med hjälp av dessa restaurera lägenheterna. Vissa lägenheter ser ut som råtthål........
herr Jansson kan komma till min lägenhet och förklara hur han definerar standard. för inte så länge sedan så var dom här och fixade och målade om balkongen och taket där ute så fasaderna verkar vara viktigast eftersom den ses av flest.här följer lite saker jag stör mig på... golvet har fullt med skavanker så som glipor mellan golvplattorna, repor , golvet i köket går inte att få rent. väggarna i köket är det gamla intorkade matrester som inte går att tvätta bort och färgen flagnar, elkontakterna har jag fått fixa 2 gånger då dom följt med kontakterna när man dragit ut dom. listan kan göras lång, kanske är detta den nya standarden som justifierar hyreshöjningarna?
Till 95% har alla lika åsikt gällande Lessebohus. Usel standard, höga hyror och usel personal! Även känt att de flyttar in någon annan innan uppsägningstiden har gått ut för den andra har man oxå hört! De borde stämmas!
Bruksgatan 4
360 50 Lessebo
Kontaktinformation Lesseboredaktionen
lessebo.red@smp.se
Telefon: 0478-481 40



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA