Musik i Glasriket utökar sitt program

Lessebo 2012-07-13 | Uppdaterad 2012-07-14

Musik i Glasriket utökar i år sitt program i Karl-Oskarbygden för att ge fler kommunorter ett eget arrangemang. Förhoppningen är att locka fler besökare än vanligt.



?Jag hoppas på fullsatta hus", säger Margareta Löfström, ordförande Musik i Glasriket Karl-Oskarbygden.

FAKTA

Alsterbrotrakten: Himmelsk musik i Kråksmåla kyrka. Vissefjärda teatergrupp spelar Moberg
Hälleberga: Fönsterglasblåsning i Målerås gamla hytta o Nybrosextetten i Södra parken

– Jag hoppas på fullsatta hus, säger Margareta Löfström, ordförande Musik i Glasriket Karl-Oskarbygden.
För 17:e året i rad är det dags för Musik i Glasriket sista veckan i juli. Det är föreningar i Alsterbro, Hälleberga och Karl-Oskarbygden som utgör Musik i Glasriket och som ligger bakom evenemangen. I Karl-Oskarbygden har alltså programmet i år utökats för att evenemangen ska spridas ut i kommunen. Nu är det bara Kosta, som inte längre är med i Musik i Glasriket, som inte har en egen programpunkt.
Nytt för i år är en jazzkonsert i Hovmantorp med den internationellt kände jazzpianisten Jan Lundgren. Margareta Löfström tror att besökarna får uppleva en trolsk stämning när han spelar flygel i kyrkan.
– Det kommer att bli en oförglömlig upplevelse.
En annan nyhet är kvällen med klassiska pärlor i Lessebo kyrka. Repriser från tidigare år är gladjazz med Svennes Svänggäng på Bergdala Glasbruk och en helkväll i Ljuder kyrka med såväl tipspromenad som musik. Årets stora artist där är CajsaStina Åkerström.
Musik i Glasriket brukar varje år locka mellan 500 och 600 besökare till Lessebo kommun. Många kommer från närområdet som Alvesta och Växjö men vissa gäster är långväga berättar Margareta Löfström.
– Det kommer hit en hel del danskar och tyskar. De är ute i god tid, söker efter programmet på nätet och planerar sin semester här.
Arrangörernas förhoppningar inför årets evenemang är solklara.
– Att det kommer så många besökare som möjligt. Och att de ska få en bra musikvecka med mycket glädje, säger Margareta Löfström.



Läsarkommentarer - policy

På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.

Så här vill vi att det ska fungera:

* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.

* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.

* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.

* Debattspråket är svenska.

* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.

* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.

Det här vill vi slippa:

* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.

* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.

* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.

* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.

* Hot, trakasserier eller lögner.

* Utpekande av andra personer som brottslingar.

* Uppmaningar till brottslig verksamhet.

* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.

* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.

Disqus

huvudnyheter just nu

Lesseboredaktionen

Bruksgatan 4
360 50 Lessebo

Kontaktinformation Lesseboredaktionen
lessebo.red@smp.se
Telefon: 0478-481 40



Mest läst på Lessebo senaste veckan


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

Växjö:Linnéparken - Medeltida keramik och kinesiskt porslin i parken Personligt: Oliver Weerasinghe - En skulptur av Sergel öppnade dörren till skolan • Älmhult: Ikeas nya sveriechef - Utan kunden är vi ingenting • Sommarspanare: Adam Svedlund: Livet som hela tiden fylls med nya projekt

Mitt_Lammhult

Mitt Lammhult din lokala mötesplats.

Taggade.se

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Smålandsposten en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Ford Focus RS -10
Frozenwhite 890 mil 249.000 kr