Lessebo 2009-01-12 | Uppdaterad 2009-01-13
I dag varslades Ytterligare 200 anställda inom Orrefors Kosta Boda.
- Vi måste agera så kraftigt nu för att kunna rädda koncernen, säger tf vd Torsten Jansson, som trots allt tror på en framtid för det svenska glaset.
Uppsägningarna i november av 90 anställda hann inte få genomslag innan nästa varsel kom. Under måndagen meddelade glaskoncernens ägare New Wave Group, efter ett beslut i Orrefors Kosta Bodas styrelse, att ytterligare 200 personer varslas, mot 100 i september.
- Egentligen skulle fler ha sagts upp redan då. Men i likhet med många andra företag missbedömde jag hur djup konjunkturnedgången var. Exempelvis har Volvo varslat fem gånger, säger Torsten Jansson.
Orsak till krisen för Orrefors Kosta Boda är vikande försäljning, framför allt i USA. Andra halvåret 2008 har inte gjort siffrorna bättre, och ytterligare åtgärder var därför nödvändiga att vidta.
- Det är tufft för alla nu. Även om vi inte drabbats så hårt som våra största konkurrenter, som Waterford som gick i konkurs förra veckan och ett tjeckiskt glasbruk som ställt in betalningarna.
Fram till i höstas hade Orrefors Kosta Boda 600 anställda, i dag drygt 500. Av dessa finns 230 i Orrefors, dit även fabriksshoparna räknas, Kosta 210 och Åfors 75. Inget av bruken föreslås dock läggas i malpåse i samband med varslen.
- Nej, jag tror fortfarande på framtiden. Om man lägger ett bruk i malpåse blir det svårt att dra igång det igen. Om vi halverar produktionen på de olika enheterna blir det lättare att växla upp igen när tiderna vänder.
Neddragningarna sker till 90 procent inom produktionen, resten på tjänstemannasidan. En del av verksamheten räkna dock koncernen med att öka.
- Försäljningen! I och med att våra konkurrenter har problem.
När den minskat har lagren förstås ökat. Varulagret är för stort, och innehåller allt från servisglas till konstglas.
- Vi ska minska lagren nu, säger Jansson.
De nu planerade åtgärderna beräknas medföra besparingar på 200 miljoner kronor per år. Det dröjer dock ett år innan effekterna av de nya uppsägningarna slår igenom i budgeten.
- Det blir plus ganska snart men full effekt först 2010.
Förhandlingarna med facket startar nästa vecka. Inför dem pekar Torsten Jansson på ett problem; åldersstrukturen.
- För att vi ska kunna behålla kompetensen på sikt måste vi gå ifrån turordningen, säger han.
Under tisdagen kommer Orrefors Kosta Bodas vice vd Josefine Kallenberg att åka runt till bruken inom koncernen för att informera personalen om varslen.
Så kan det gå när man försöker ta 300 pix för ett förstasorterings Kosta-Boda vinglas i affärerna - då säljer man inte mycket när man kan få utmärka Iittalaglas för 129 per styck! Återigen har man läst marknaden helt fel och lyckas inte heller positionera sig på restauranger för att visa upp sina glas för konsumenter som kan fatta tycke för glasen och sedan gå och köpa dem.
Skall OKB överleva så måste de tänka om - eller tror de att de skall överleva på att sälja kost-glas? Hur många köper sådant och i vilken utsträckning, trots att de har väldigt fina produkter?
Varför denna osthyvelprincip. Lägg ner orrefors i stället. Hur många miljoner fick inte sea stöta in genom åren(29 mille)innan den mjölkkossan fick lägga näsan i vädret. Orrarna kommer att bli kostas och åfors spik i kistan annars.
Många säger - lägg ner Orrefors. Jag som inte kan glassvängen undrar, vad är så mycket bättre med Åfors och Kosta egentligen??
Håller med föregående talare lägg ner orrefors
Bygg fler hotell istället vettja =) Kommunen ställer säkert upp med pengar!
Håller med dig,möle,det pumpas hela tiden in i orrefors,har gått i evigheter back....bara att behåller namnet?
Boda ligger ju också i "målpåse"o namnet är kvar!Undrar,om torsten verkligen har bra rådgivare - han skulle hellre fraga fotfolket istället för att avskeda dom!
Bättre med ett fungerande bruk,som kan bli stark,än med 3 som haltar!
lycka till torsten!
Utvecklingen i OKB är mycket tråkig och nu saknas ord för eländet som fortsätter så länge Torsten Jansson vägrar erkänna att de här bruken inte är något för honom och NWG.
Enligt de flesta sunda affärskoncept är lösningen i nuläget konkurs för OKB.
Börja om från ruta ett med ägare som satsar på marknadsföring i stället för snabba vinster och som efterhand kan samla i "ladan" för att möta kriser och inte tömma kassan efter goda år.
Troligen kan en konkurs för OKB kan rädda ett antal jobb både nu och framför allt i framtiden.
En stor eloge till Sören G som snart varit med om att säga upp 300 personer. Men bara kommer upp ett pinnhål själv.
Håller med dig.
Hörde vårt kära Kommunalråd i radion idag.
Enligt henne så kommer det att bli 60 jobb på hotellet sen var det 60 till i outletten.
Så varför inte mer hotell då finns det ju något att göra för de stackrna som får gå denna gången.
Mins att det var någon uppfinnare som kommit på en metod för att få värme med glaspannor på taken istället för betong eller tegel. Hans problem var att hitta någon som ville tillverka dem. Kanske det kunde vara en utmaning för Torsten i kristider. Då får man behålla arbeten och kanske tillockmed få lite lönsamhet. Inte så glamoröst som att tillverka fint glas men ändå...
Håller med ovanstående helt.... Torsten Torsten har du verkligen tänkt rätt nu? Det bästa vore nog att lägga ett bruk i "malpåse" för att glasriket ska överleva. Det är som en blomma man måste ta bort det vissna för att det ska kunna blomma igen. Det handlar inte om vilket bruk som är bäst och hit och dit utan i nuläget handlar det om en överlevnad för glasriket..
Som vanligt är det pa arbetarsidan som neddragningarna ska ske. Finns väl inget liknande företag som har sa manga konstiga tjänstemannapositioner och märkliga chefsposter som OFKB. Det finns designchefer, produktchefer, marknadschefer, marknadsansvariga och en miljon andra titlar. Det är dessa som är ansvariga för felproduktion och att man inte läst marknaden - inte de duktiga glasarbetarna! Läste ett företagsorganigram för ett par ar sedan och det var fullt av chefstitlar, oftast för medarbetare som en gang startade som glasarbetare men nu har blivit "fina". Jag älskar OFKB och dess härliga arbetare! Det gör ont att de aterigen far lida!
Som vanligt så får vi arbetar ute på golven veta det genom media, skärpning för fan Torsten!!!
Se för fan till att mellanchefer orienteras så att informationen kan spridas internt innan media går sitt drev!
Intressanta kommentarer!
Det verkar som om folket i Orrefors/Kosta tycker att det är en mänsklig rättighet att ha ett glasbruk att gå till. Sanningen är att marknaden inte vill betala för OKB:s produkter - och då måste ägarna till företaget vidta åtgärder. Jag minns hur mycket skit förra ledningen fick ta när man påbörjade det nödvändiga rationaliseringsarbete som skulle ha påbörjats för minst 10 år sedan. Minns också hur hånfullt Torsten uttryckte sig kring dem: "det fanns ingenting som de hade gjort som var rätt".
Nu är Torsten själv den som säger upp och lägger ner. Han lever i samma värld som alla oss andra och kan inte trolla med knäna.
Om 5 år tror jag inte det finns någon industriell glasproduktion kvar i området. Möjligen kan konstglashyttorna finnas kvar för att dra folk til Torstens outlets.
Jag vill först säga att jag håller med stor-bengt..Sen är det ju så här att vem fan köper en skål för 5000kr och har frukt i? Nej gör enkla saker som folk har råd och köpa..Sem kan dom sänka intäkterna till all desiner där uppe som springer runt och bara tar betalt för dom tror dom är kända..
Torsten borde ta kontakt med IKEA.
Sälja svenskt glas borde väl Ingvar Kamprad kunna hjälpa till .Tänk tanken att IKEA säljer svenskt glas i alla IKEA varuhus.Det borde dom göra, ELLER.!
När Torsten köpte upp glasbruken så var de ju på gränsen till konkurs redan då. Tycker att ni anställda ska tacka Torsten som gjort att ni fått jobba kvar så länge som ni gjort. Hade inte Torsten kommit in så kanske det varit konkan för länge sen. Fram med nya fräscha idéer nu och försök hjälpa till på bästa sätt för att få företaget i balans under dessa svåra tider som drabbar nästan alla företag. Jag hoppas att vi även i framtiden kommer ha svensk glastillverkning och det i världsklass.
En konkurs hade kanske varit det bästa,men som Torsten nu har bundit upp Lessebo kommun så kan det bara bli värre,jag efterlyser insatser från aktieägarna varför kan inde dom gå in med det kapital som det gamla glaset är värderat till,sedan varför skal det bara finnas dyrt glas och exklusivt boende på hotellet vilka skall köpa och bo där?-det är inte där marknaden finns se på IKEA vilken kundgrupp dom vänder sig till.
Ikea säljer bara det billigaste billigaste billigaste billiga - tror inte OKB kan hänga med där....
Jag tycker det är dax att låta OKB bli tvugna att följa LAS, dvs turordningen denna gången. OKB har alltid fått frångå turordningen vilket innebär att de kunnat göra lite som de vill med resultat att de kan sparka ut hur mycket folk de önskat. Om de blev tvugna att följa turordningen denna gången så kanske det inte är lika kul att så många får gå som de önskar vilket innebär att fler kanske får stanna. Så jäkla svårt är det inte att lära sig att blåsa glas, det är lite av en myt. Visst, de som har det i blodet är en sak, men att påstå att det skulle vara jättesvårt är sanning med modifikation. Om man tänker i de gamla banorna som glasbruken älskar över allt annat fortfarande då man skulle lära sig göra saker som en vanlig blåsare nästan aldrig kommer i kontakt med så tar det tid. Men om man gör som man gör inom andra hantverksskrå så är det inga större problem. Det handlar mest om ekonomi och att det är lite jobbigt att lära upp folk samt det stör lite i produktionen. Men finns viljan så är det inget problem. Det kan inte vara så att man kan offra folk hur som helst. En som jobbat i många år och som är i 40-50 årsålderna skall väl inte sponsra OKB bara det är lite besvärligt för dem nu, med sin anställning och riskera att inte få tag i nytt jobb i brådrasket utan att behöva sätta sig på skolbänken efter att inte ha pluggat på kanske 25-30 år. Det är därför LAS finns med dess turordning så vi inte skall behöva gå tillbaka till 30-talet där man stod med mössan i hand och hoppades på det bästa. Här bör och skall facket vara benhård, för facket är inte till Janssons bästa utan till medlemmarna utan restriktioner. Först folket och sedan bruken. Annars har facket inget extistensberättigande. Nu är det så många som får gå så det är åt helvete oavsett om OKB kommer att finnas kvar eller inte(nästan iallafall). Upp på barrikaderna och slåss som ni en gång blivit lärda. Facket skall se till alla medlemmars bästa i första rummet och sedan kommer OKB:S välbefinnande. Jag vet att fackets företrädare på glasbruken jobbar hårt med dess frågor och det har ni min respekt, men nu är det dax att ta av sig silkesvantarna och kavla upp ärmarna och bereda er för strid.
...ja för fan ta fighten nu! Tryck ner Kochen i skorna där han hör hemma. Inte till vilket pris som helst Kochen, det kan vi inte acceptera! Bertil Valliens förslag om en delning av Kosta - Orrefors är det bästa, så våga lyssna på det Torsten och låt inte Kochen spika kistan åt Kosta och hela glasriket.
Håller fullständigt med dig-låt inte glasrikets dödsgrävare(koch)splittra moderbruket.Låt spaden gå mot sten!
Gott att se! Operation RÄDDA GLASRIKET har börjat.
Vad fan gör Kochen för något som gör att han förtjänar fortsatt arbete ? Spara in hans överbetalda lön och sätt han på en "söka jobb kurs".
Lägg inte mer så mycket energi på Kochen, Torsten genomskådar honom snart.
Jag har bara en fråga. Vem är Kochen? han verkar inte så poppis. Lycka till med ert fina glasbruk i alla fall!
Håller med anställd, Torsten är för smart för att gå på Kochens påhitt.
Gör orreforsbruk till hotell i stället !
Med glassamlingen som turistattraktion !
Behåll kostabruk ! som det är.Fokus på bra!!!!! reklam av verksamheten !!
att börjar med: tack för dina lyckönskningar...
"kochen" är näst under torsten jansson o såmed hans "rådgivare" - det är han som har kokat ihop ett besparingspaket som innebär att ett fungerande glasbruk=kosta,ska slaktas för att rädda dom andra bruken,som tydligen behöver hjälp,så du förstår läget nu,eller?
Har inte Kochen varit runt och lekt "stor-chef" länge nog nu. Jag jobbade i Kosta för ett antal år sedan o redan då höll han låda. Det är så tråkigt att se att de som arbetat på golvet, varit otroligt duktiga o lojala de får kicken efter flera år. Men sådana som Kocken de får vara kvar, nä fy fan. Skärpning Torsten!
Oj, ja nu förstår jag er ilska. En sådan person brukar straffa ut sig själv (om det nu är någon tröst) Den som gräver en grop åt andra..osv..osv
Personligen har vi alltid besökt Kosta och jag hoppas vi har möjlighet att göra det även i fortsättningen. T.J verkar vara en bra kille och det vore en skam om Kosta skulle "slaktas" eller helt enkelt galenskap. Kan inte era fina konstnärer säga sitt? Ska bli intressant att följa fortsättningen. Stå på er och all lycka.
Alla vet att de stora kostsamma lagren kommer från Orrefors så för fan skär bort bölden medans tid är.
Det går inte att skriva vem Kochen är här för då tar inte SMP in det. Men jag kan säga så mycket att det är en person som av någon anledning har alldeles för mycket att säga till om. Hoppet står nu till att vi alla tillsammans så som facket, arbetare, konstnärer m fl sluter upp som en enad front och får Torsten och NWG att förstå vad som är rätt och inte. Att visa svart på vitt att Kosta har alla förutsättningar att "komma tillbaka" bara nu inte denna Koch får igenom slaktningen av bruket. Då går det åt skogen riktigt. Stämningen är inte den bästa just nu och många riskerar och kommer tyvärr att drabbas av nedskärningen men vänd ilskan till kraft i stället! Det är inte lätt att rå på en ledning som till varje pris vill rädda Orrefors, även om det blir slutet för Kosta. Men vi måste tillsammans sätta stopp för det!
Håller med ovanstående helt och fullt.
Det är bara så tragiskt. Hoppas det går bra för glsriket. Snälla regering hjälp dom!
Lyssna på Erik Rose?n hans visioner/kunnande gäller än- klippare kan bara driva företag i högkonjuntur tur i oturen för glaset att inte alla Torstens ider genomfördes.Man måste separera Tivoli och Cirkus från Glaset
Jag börjar bli orolig efter att ha läst alla kommentarer. Tänk om det verkligen är så att Torsten inte förstår? Han verkar ju har kört huvudet i sanden också och lyser med sin frånvaro. DÅLIGT TORSTEN!
Du har så rätt GLASET MÅSTE vara för sig självt !
Det vore intressant med en kommentar från några andra i styrelsen som exempelvis Per Nuder, han brukar kunna föreslå lösningar på olika problem
Bruksgatan 4
360 50 Lessebo
Kontaktinformation Lesseboredaktionen
lessebo.red@smp.se
Telefon: 0478-481 40



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA