Moderator

Att läsa eller inte läsa

Lobbyn 2010-07-27 | Uppdaterad 2010-07-27

Just nu är det sommarlov för många små och stora barn. För mig var sommarlovet synonymt med läsning, dels var vi hemma ganska mycket, dels tyckte jag om att läsa.

Just nu är det sommarlov för många små och stora barn. För mig var sommarlovet synonymt med läsning, dels var vi hemma ganska mycket, dels tyckte jag om att läsa. Särskilt när det inte var ett krav. Och det ska villigt erkännas att jag läste den där mängden böcker för att få en gratisbok i bibliotekens sommarsatsning.
Jag pratar med en vän och kollega. Hon säger att hon önskar att hon kunde läsa skönlitteratur. Men hon berättar om alla klassikerna hon tvingades att läsa i skolan och att hon ”inte fattar varför det är så fantastiskt.” Att hon kände en aversion just på grund av det där tvånget. Att hon inte har ro att läsa utan att hon hellre lär sig via tidningar, tv eller internet. Men att hon ändå har en längtan efter att få en sådan där läs- upplevelse som alla talar om.
Jag kommer alltid att älska böcker men ibland kan jag vända mig mot att läsning fortfarande är det ”fina”. Vi talar alltid om att det är genom böckerna man lär sig och det är den uttrycksform som står högst i rang.
Vi pratar också alltid om att det måste läsas mer i skolan, och vi försöker hitta former för att öka läsningen. Men kanske är det så att man i stället måste bli mer flexibel, kanske kan tv:n vara ett lika bra sätt att få kunskap och inspiration? Kanske kan det i alla fall få bli ett bra komplement. Jag tror inte att man får människor att läsa mer genom att komma med pekpinnar och kasta fram klassikerna i parti och minut.
Vad tycker du?
Är skönlitterär läsning det viktigaste av allt eller finns det ett problem i att av ren tradition sätta klassikerna högst upp på piedestalen?

Tuva Klinthäll samtalar här med läsarna.



Kommentarer

  • Lästvång?

    Att det inte är någon i skolvärlden som förstår lärandets konst. Det går inte att banka in kunskap i någon som inte vill, tvinga en skolelev att läsa litteratur som någon annan säger är bra är meningslöst. Det blir bara slöseri med tid och pengar. När man är mogen för en viss sorts litteratur hittar varje människa sin bok att läsa. Det gäller även andra ämnen i skolan som ofta är meningslösa för flertalet elever och bidrar till frustration och skolk mm. Jag önskar en friare skola där de som vill läsa får det och andra kan syssla med mer praktiska kunskaper utan tvång på betyg. Det kommer att ändras, det vet jag, men varför vänta.


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Senaste insändarna

VISA:

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Kuga 2,0 TDCi Titanium -09
Svart 4.973 mil 219.000 kr

Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA