Centrum – att vara eller inte vara?

Lobbyn 2010-07-10 | Uppdaterad 2010-07-13

Frågan är om Växjö är Smålands grönaste stad? Når Växjö en topplacering i Sverige angående epitetet Sveriges grönaste stad? Ingen kan med säkerhet besvara den frågan.

FAKTA

Göran Magnusson driver två butiker, Birgittasmycken AB på Storgatan och Frimärkscentrum AB på Kungsgatan och han är allvarligt oroad över utvecklingen i Växjö centrum. Därför skriver han en debattartikel i ämnet.

LäS MER

Den numera själv­påtagna utnämningen Växjö – Europas grönaste stad känns förmäten, rentav besvärande då man i media, inte minst i annonser, uttrycker detta som ett självklart faktum och inte som den vision det är.

Icke desto mindre tycks ett antal ledamöter i kommunens fullmäktige och styrelse tro på detta. Förslag framförs i syfte att ytterligare förstärka bilden av Växjö som den grönaste staden av alla, lovvärt, men ibland utan insikt om alla konsekvenser. Ett sådant beslut var höjning av parkeringsavgifterna i stadskärnan från dåvarande 12 kronor till 15 och nu senast till 18 kronor. Inledningsvis kan vi slå fast att det inte fanns något som helst ekonomiskt motiv för att höja avgifterna. Parkerings­avgifterna ger ett årligt överskott av minst 10 miljoner vilka slussas in i den ordinarie driftsbudgeten. Avgifterna kan sänkas.

Under de senaste 12 månaderna har många kunder lämnat främst smyckebutiken utan avslut, motivet framgår av standardrepliken kan inte bestämma mig just nu, parkeringstiden går ut alldeles strax, kommer tillbaka vid ett senare tillfälle. Man anser sig inte ha råd att vistas någon längre tid i centrum. Framför­?allt sommarturister anmärker ständigt på Växjös höga parkeringsavgifter och svårigheten att hitta parkeringsplats i nära anslutning till centrum.

Den förra höjningen av parkeringsavgiften motiverades med att minska antalet exponerings-tillfällen av bilar i centrum. Detta har haft effekt, antalet kunder har minskat. Det är gratis parkering på Samarkandområdet, vid City Gross, på Norremark med flera handelsom­råden. På Samarkand planeras inom kort etablering av ett stort antal butiker och utökat antal parkeringsplatser. Man frågar sig om kundunderlaget räcker till eller om det krävs utslagning av butiker i andra områden.

Den beslutade höjningen av parkeringsavgifterna försvagar ytterligare centrumhandelns attraktionskraft. En utveckling som kan leda till nedläggning eller flyttning av butiker från centrum. Beslutet om höjning av parkeringsavgifterna är en direkt fientlig handling mot näringsidkarna i stadskärnan samt mot turister som vill besöka centrum i Växjö under några timmar. Om man vill medverka till att bibehålla ett rikt och varierat utbud av varor och tjänster i centrum måste hänsyn tas till andra faktorer än enbart miljöfaktorer.

Jag menar att Växjö kommun måste över­väga hur man på bästa sätt skall bereda människor tillfälle att till fots, med cykel, med kommunala färdmedel eller med olika fordon och till rimlig kostnad beredas möjlighet komma till centrum.

Detta kräver låga parkeringsavgifter och goda parkeringsmöjligheter. Ingen av dessa förutsättningar uppfylls i dag, därför måste snarast, redan under detta år parkeringsavgifter i zon 1 sänkas till 6 kronor/timme i zon 1 samt 2 kronor/timme i zon 2. Det borde projekteras för minst 300–400 parkeringsplatser i omedelbar anslutning till centrum.

Parkeringsplatser tillhandahålles genom byggande av parkeringshus exempelvis genom utgrävning av Stortorget och byggande av ett underjordiskt parkeringshus i två eller tre våningar beroende på grundvattenförhållanden. In- och utfart från öster längs Storgatan, under Kronobergsgatan samt med uppgång bland annat vid Kungsgatan. Det är bråttom, parkerings- huset måste vara klart under 2011.
Ett nödvändigt och insiktsfullt beslut för att bibehålla något så när likvärdiga konkurrensförhållanden gentemot andra handelsområden och områden under utveckling. Näringsidkare i Centrum är beroende av tydliga och långsiktiga beslut. Genom att hänskjuta frågan om byggande av parkeringsplatser till framtiden tas inget ansvar för utvecklingen i centrum. På kort sikt hög kostnad men på sikt vinst för miljön, centrumutvecklingen och kommunen.

Jag anser att Växjö kommun bör öka ansträngningarna för etablering av industrier inom Växjö och kommunen i sin helhet. Det säkrar arbeten och försörjning och på sikt ökar det kundunderlaget för näringsidkare av olika slag.

Vidare tycker jag att Växjö kommun bör minska ansträngningarna att etablera ännu fler butiker. Efter etablerande av butiker i Lakerdome, World Trade Center och på Samarkand kommer butiker med stor sannolikhet att behöva läggas ned eller flytta sin verksamhet till de områden dit kunderna söker sig. Med den utveckling jag tycker mig se, och oroar mig för, kommer centrumbutikerna att bli förlorarna.
Göran Magnusson



huvudnyheter just nu

Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40


Debattredaktör

Elisabeth Anderberg
elisabeth.anderberg@smp.se
Telefon: 0470-770526



Senaste Moderator krönikorna

VISA:

Senaste insändarna

VISA:

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från Kronoberg

Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Honda CR-V 2,0 LS -05
Beige met. 8.700 mil 129.000 kr

Bilmekaniker samt billackerare
Atracco Auto AB söker bilmekaniker samt billackerare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Leveransadministratör samt personbilsmekaniker
Jeppssons söker leveransadministratör samt personbilsmekaniker.
Arrow LÄS MER
Servispersonal och sommelier
Kosta Boda Art Hotel söker servispersonal och sommelier.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef
Spaljisten AB söker kvalitetschef.
Arrow LÄS MER
Reporter
BLT söker reporter. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Chefredaktör/redaktionschef
Sydöstran söker chefredaktör/redaktionschef.
Arrow LÄS MER
Projektsäljare
HeadHunters söker projektsäljare. Placering Stockholm/Växjö.
Arrow LÄS MER
Försäkringsombud
Länsförsäkring Kronoberg söker försäkringsombud. Placering Växjö, Alvesta, Lessebo och Markaryd.
Arrow LÄS MER
Företagssköterska
Hälsoforum AB söker företagssköterska. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Svetsare
BK Produkter AB söker erfaren svetsare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Administrativ chef
Linnéuniversitetet söker Administrativ chef till Ekonomihögskolan.
Arrow LÄS MER
Kock
Restaurang Artic Braås söker kock.
Arrow LÄS MER
Key Account Sales
Lidhs Verktyg AB söker Key Account Sales - Tyskland.
Arrow LÄS MER
Testledare
Visma Spcs AB söker testledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
12 traineer
Södra söker 12 traineer.
Arrow LÄS MER
Köpman
Reitan Servicehandel söker köpman till sin spelbutik på Storgatan 36 i Växjö.
Arrow LÄS MER
VVS-konstruktör
VTB i Kristianstad AB söker VVS-konstruktör.
Arrow LÄS MER
Kökschef och souschef
Möckelsnäs Herrgård AB söker kökschef och souschef. Placering Diö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Atlas Copco Construction Tools i Kalmar söker Konstruktör.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig, verkstadsarbetare samt CNC-operatör
Ljuders Nickelsilfverfabrik AB söker ekonomiansvarig, verkstadsarbetare samt CNC-operatör. Placering Hovmantorp.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (43 ST.)
Arrow ANNONSERA