Smp debatt

Emigrantinstitutets läge akut

Lobbyn 2008-05-09 | Uppdaterad 2008-05-10

Till min förvåning och stora besvikelse fick jag genom artiklar publicerade i Smålandsposten veta att Svenska emigrantinstitutet sedan några år tillbaka drabbats av olika problem som svag ekonomi och allmän försvagning av verksamheten.


FAKTA

Dr Monika Banas, lektor vid Jagiellons­ka Universitetet i Krakow, Polen, är före detta en av Svenska emigrantinstitutes stipendiater.

Tanken på att omvandla SEI till något bättre och starkare presenteras inlindat i en fin och smidig retorik, vilket gör att man lätt kan falla för sådana argument.
Lokalpolitikernas idé att sammanslå två självständiga och framgångsrika institutioner (SEI och Smålands museum) skulle enligt politikerna endast ha positiva effekter, både ekonomiskt och administrativt. Verkligen?

Kommunens beslutsfattare påstår att båda institutionerna skulle förenas till en enda, som i sin tur leder till ”en gemensam och starkare kulturinstitution” (Smålandsposten den 4 april). På vilket sätt starkare? Genom avskaffandet av sedan länge etablerade och effektiva strukturer försvagar man ju institutionerna!
Det verkar som att man i den pågående (och för de flesta säkert plågsamma) turbulensen glömmer, eller snarare blundar för, SEI:s huvudsyfte – den opartiska forskningen.
Med sin långa historia är SEI forsknings- och kulturmässigt starkt och världskänt. Det är ju dess verksamhet och kvalitet som gjort att institutionen blivit ett forskarmekka för många som sysslar med migrationsfrågor, både professionellt som akademiker och privat som släktforskare.

Migration är vår tids signum. Att förstå dess mekanismer och inflytandet på livets olika aspekter är väldigt viktigt, inget tvivel om detta. Med den tanken i fokus framstår alla försök att beröva SEI dess självständighet som en obotlig skada för forskning, kultur och samhälle.
Som SEI:s före detta stipendiat och sedan dess som en regelbunden besökare i Växjö, uppskattar jag i högsta grad institutionens verksamhet och professionalism. Det finns många personer att tacka för detta, bland andra professor Ulf Beijbom och den engagerade personal som jag första gången lärde känna år 2000. Arbetet med min doktorsavhandling (om svensk-amerikanska företag i USA) skulle inte kunnat ske så snabbt om jag inte hade erbjudits möjligheten att använda SEI:s rika samlingar.
Institutets betydelse har för länge sedan överskridit Sveriges gränser och vunnit erkännande i bland annat Litauen, Estland, Ryssland, Polen, Tyskland, Amerika och även Australien och Sydamerika. Om SEI inte får fortsätta sin värdefulla verksamhet, kan man verkligen tala om en internationell förlust och en motgång för Växjö, Kronoberg och Sverige!

I Smålandsposten den 11 februari säger kommunalrådet Bo Frank (m) att för att lösa problematiken runt SEI och Smålands museum skulle partipolitiken läggas åt sidan. Men samtidigt är partierna (m, c, s) angelägna om att ha sina representanter i båda styrelserna! Detta skulle i så fall tvärtemot Franks påstående tyda på att politiken är inblandad i det som främst gäller akademisk och privat forskning.

När forskningen påverkas av politiker, går det alltid snett, det har jag lärt från Polens historia. I sådana fall brukar politikernas egna ambitioner förverkligas och de har litet med objektiviteten att göra.
Därför: tag ert förnuft till fånga! Slå inte sönder den institution som gjort Växjö känt i världen och som behöver frihet för att kunna arbeta vidare.
Dr Monika Banas



huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv -10
Gråmetallic 3.111 mil 102.000 kr

Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA