Lobbyn 2008-04-11 | Uppdaterad 2008-04-11
Under den senaste veckan har en livlig debatt förts om politikens roll i den svenska historieundervisningen. Debatten initierades genom ett upprop där ett stort antal forskare vände sig emot den pågående informationskampanjen om ”brott mot mänskligheten under kommunistiska regimer”.
Ett principiellt ställningstagande mot användning av historieundervisning som ideologiskt vapen. Bland undertecknarna finns flera lärare och forskare vid Växjö universitet. Uppropet väckte reaktioner. Bland annat från professor Emil Uddhammar som ställde frågan varför ställningstagandet inte kom i samband med motsvarande kampanj mot nationalsocialismen för några år sedan. Ett inlägg där han dessutom spekulerade i utpekade Växjöforskares bevekelsegrunder, anklagade dem för historieförnekelse och varnade allmänheten för forskarnas resultat.
Principfrågan är värd en debatt och i en sådan är det naturligtvis värdefullt att forskare vid universitetet deltar, helt oberoende av vad de har för åsikter. Men även i en debatt bör man hålla sig inom rimliga etiska ramar. Jag tycker att professor Uddhammar passerar dessa. Flera av de forskare som angripits känner sig grovt kränkta.
Mycket har skrivits under veckan. Flera av undertecknarna har redovisat sina skäl för deltagande i uppropet. Debatten har onekligen blivit mer saklig. Tidigt framfördes krav på en ursäkt av Uddhammar från de utpekade forskarna. Jag tycker dessa krav är berättigade men någon ursäkt har ännu inte kommit. Jag känner mig därför föranledd att med tydlighet deklarera att universitetet har fullt förtroende för dessa (och andra) forskare och lärare vad gäller professionalism, kompetens och objektivitet i såväl forskning som utbildning. Det är för mig helt främmande att ta ett ifrågasättande av deras vetenskapliga integritet baserat på långtgående spekulationer och ogrundade anklagelser på allvar. Jag ser inte heller något skäl för allmänheten, nuvarande eller kommande studenter att lyssna på Uddhammars varningar. Den kvalitetssäkring som akademin har av såväl forskning som utbildning bygger på beprövade kvalitetssystem och inte på lösa antaganden.
Johan Sterte
Rektor Växjö universitet
Oerhört förvånande att rektor går in i en sådan här debatt och börjar styra och ställa. Fri akademi? Tveksamt...
Nu har Johan Sterte vaknat och rör i grytan. "Mycket har skrivits under veckan" konstaterar han. Och självklart instämmer han i flumvänsterns krav att Uddhammar ska be om ursäkt och självklart har han förtroende för alla som fick berättigad kritik av Uddhammar. Vem har väntat sig något annat? Istället för att angripa en modig person stödjer han vänsterklicken på unversitetet sannolikt pga. att med vänstern bör man inte bråka,annars är hans kommande förordnande i fara.
Johan Henrik Kjellgren sa engång:" Var och en som tänker och talar med styrka är född till en stötesten för alla små själar" Stå på Dig Emil Uddhammar Du är inte ensam!!!!
Det är bra att universitetets rektor deltar i diskussionen. Uddhammar gjorde ju ett rejält övertramp när han anklagade de som undertecknat uppropet för att vara histrorieförfalskare, dessutom pekar han ut dem kollektivt. Man kan undra om ni som deltar i debatten verkligen har läst uppropet, som nu har 410 undertecknare. Uddhammar måste verkligen be om utsäkt för sitt plumpa och hätska utfall.
Vad som verkligen förvånar är att de sk undertecknade inte själva tar debatten, utan överlåter den till rektorn. För vilken tänkande individ som helst är det uppenbart att Uddhammar saknar belägg i sina anklagelser. Det borde finnas utrymme att ge professorn en riktig känga med argument han kan bemöta i debatten, snarare än informellt genom att lobba på universitets ledning. Detta börjar bli pinsamt
Chef som offentligt uppmanar anställd att be om ursäkt p g a en insändare som den anställde har skrivit i tidningen, kan som chef bli åttalad för tjänstefel. Ser fram emot fortsättningen!
Jag vill minnas att Uddhammar häromdagen krävde att prefekten i humaniora skulle ta sina kollegor i historikerämnet [sic] vid örat...Fri akademi? Tveksamt...
Uddhammar kan mycket väl ha helt fel i sak, men det får aldrig inskränka hans tryckfrihet eller yttrandefrihet.
Ni svammlar. Udhammar har inte "fel i sak". Han säger vad andra tänker och inte vågar. Vänstern försöker få influtande genom att påverka ungdomarna i skolorna. Inte bara på universitetsnivå. De som har skrivit på trodde på stöd från allmänheten, men titta!! stödet finns inte, däremot kritiken!!!Tack Emil Uddhammar för reaktionen.
Jag vill bestämt påpeka att Tryckfrihets-förordningen (1:3) och Yttrandefrihetsgrundlagen (1:4) uttryckligen förbjuder myndigheter att ingripa mot någon p g a vad han/hon har yttrat i massmedier.
Torgny Klasson
Studierektor i statsvetenskap
Oj vad många som var "anställda" plötsligt! Och oj vad många "anställda" som inte inser att Uddhammars utspel OCKSÅ är en arbetsmiljöfråga. Dags att läsa på litet mer i lagboken, kanske? Dessutom: När blev det en rättighet att kränka andra? Tryckfrihetsförordningen må vara som den är, men det finns t ex pressetiska regler att förhålla sig till - och här skulle jag gärna vilja se PO och PON pröva SMPs roll i denna debatt. Detta kommentatorsforum inte minst där den ena tokstollen efter den andra ges möjlighet att chikanera människor bara för att de har fel åsikter i en sakfråga som tokstollarna överhuvudtaget inte reflekterar över, och än mindre tycks förstå.
Till "Anstalld":
Rektor har utovat ledarskap, inte inskrankt yttrandrfrihet eller styrt diskussionen. Med din logik ska rektor i princip aldrig yttra sig om nagonting. Vem vill ha sadant ledarskap?
Jag är inte det minsta intresserad av utifall Uddhammar domförs eller inte. Jag vill bara att han uppför sig som folk.
Jag vill också säga att jag gärna tar en debatt, när som helst och var som helst, om det handlar om sakfrågan.
Min ståndpunkt har svaga punkter, det har också Uddhammars. Jag diskuterar och debatterar gärna, men inte med anonyma (Emils, Idas eller griseknoens kollegor kvittar lika, liksom geleryggar och feglingar som "kalle L". Stå upp för er kompis! Med namn!) Ställ hövliga frågor, så svarar jag. Jag lovar. Tummis.
Emil, som står ensam, förtjänar faktiskt viss respekt eftersom han står upp för sin (visserligen märkliga) åsikt. Ni andra förtjänar bara hån.
Vänligen
Jag är inte det minsta intresserad av utifall Uddhammar domförs eller inte. Jag vill bara att han uppför sig som folk.
Jag vill också säga att jag gärna tar en debatt, när som helst och var som helst, om det handlar om sakfrågan.
Min ståndpunkt har svaga punkter, det har också Uddhammars. Jag diskuterar och debatterar gärna, men inte med anonyma (Emils, Idas eller griseknoens kollegor kvittar lika, liksom geleryggar och feglingar som "kalle L". Stå upp för er kompis! Med namn!) Ställ hövliga frågor, så svarar jag. Jag lovar. Tummis.
Emil, som står ensam, förtjänar faktiskt viss respekt eftersom han står upp för sin (visserligen märkliga) åsikt. Ni andra förtjänar bara hån.
Vänligen
Ja, nu skall de som vill att kommunismens dåd skall fortsätta döljas, göra det genom maktspråk från rektorspositioner, eller genom diffusa argument om att de som vill ha kommunismen upp i dagen skall "uppföra sig som folk".
Nazismen kunde det minsann upplysas om (utan minsta protester från samma grupper) men när kommunismen skall upplysas om, då klagas det i högan sky, och det ena efter det andra svepskälet till argument framförs.
Upplys så mycket som möjligt om hur kommunism i praktiken fungerat i vår värld! Det kommer att vara obehagligt för vissa akademiker, det märks nu tydligt, men upplysningen gagnar allmänheten mycket, vilket är värdefullare.
Det är inget mindre än en skandal när Sterte nu försöker snöpa en livlig debatt. De som nu skrivit under uppropet på DN debatt är inte precis kända för att ha skärskådat kommunismens brott mot mänskligheten. Och nu när deras röda skägg sitter fast i brevlådan när idolerna Lenin, Stalin, Mao och Pol Pots grymheter skall upp i ljuset för att vaccinera kommande generationer mot kommunismens omänsklighet så gnäller de som barnungar. Och när någon påpekar detta som nu Emil Uddhammar gör så ropar de på censur!!! Och rektorn Sterte bifaller deras begäran... Say no more.
Rektor Stertes förnumstiga inlägg får mig att tro att det är skollärare John Chronschough som fört pennan. Och det får mig att tänka på alla dessa småuniversitet som vuxit upp som svampar ur jorden på senare år.
Är inte en del av dem - som i Växjö - bara klent utrustade utbildningsisolat, långt från forskning och vetenskap, med en inskränkt överhet som bara har "beprövade kvalitetssäkringssystem" att stödja sig mot?
På 70-talet representerade jag näringslivet i linjenämnden vid högskolan i Växjö då man som mest utbildade sekreterare och informationstekniker. Det borde kanske ha stannat därvid. Då hade rektorspekpinnar av Stertes art inte väckt någon större uppmärksamhet. Men nu företräder Sterte en akademi. Då måste han upp till bevis för att han förstår och försvarar en fri akademisk debatt.
Gunnar A Olin
Johan Stertes inlägg har skadat vårt universitets anseende. Det har uppmärksammats på ett ofördelaktigt sätt i andra medier, till exempel Axess blogg. Det är nog bäst att Sterte ber om ursäkt. Även om skadan redan är skedd.
Kalle M frågar: "Dessutom: När blev det en rättighet att kränka andra?"
Svaret på det är att den rättigheten tillkom i samma stund som yttrande- och tryckfriheten antogs.
Jag förstår uppriktigt sagt inte vilken relevans TF och YGL har i sammanhanget. Men, ni som skriver inlägg på denna sida kanske vet något som inte framgår i rektorns artikel. Rektorn, Starte, ställer inte några krav på Uddhammar. Det enda han skriver är att en debatt borde föras inom rimliga etiska ramar, samt att en ursäkt borde vara påkallad. Ingen styrning, och inget hinder, från myndighetens sida således. I sann liberal anda verkar detta dessutom vara en rimlig ståndpunkt med tanke på de logiska luckor, och rena felaktigheter, som finns i vissa av Uddhammars påståenden. Det är viktigt att liberaler håller sig till sakfrågan, till det som faktiskt skrivs och sägs, och inte bedriver demogogiska kampanjer för att demonisera meningsmotståndare. I annat fall upphör de i praktiken att vara liberaler
Kan inte uppropets undertecknare få försvara sin sak på egen hand, vilket de ju gör (en del av dem). Jag ser ingen anledning till att de behöver överordnades stöd. De är väl både välutbildade och vana vid hårda debatter, får man hoppas.
Du Sten: Tycker du inte det är lite speciellt när en rektor ser sig nödgad att gå in och "styra upp" debatten. De "etiska ramarna" som Uddhammar skulle hålla sig inom, hur skall de se ut? Har inte rektorn själv trampat utanför några etiska ramar när han tar Uddhammar i örat tycker du?
Det är häpnadsväckande hur rektorn för Växjö universitet går ut och uppmanar en anställd att hålla tyst. Emil Uddhammar har pekat på inkonsekvensen i DN-uppropet och har ställt berättigade frågor om flera av undertecknarnas motiv. Såg på en blogg att flera av undertecknarna har kopplingar till organisationer långt vänster om (v). Särskilt som flera av undertecknarna inte är motståndare till statlig styrning i vanliga fall, bara nu. Därför är det ihåligt. Flera talar alltså i egen sak, egenintresset ljuger inte. Helt logiskt för övrigt att rektorn skriver att dom kritiserade blivit kränkta, den nya folksjukdomen. Det är hårt att få kritik tydligen, för hårt för vissa.
Tina! Du har så klart ett poäng. De som skrev på uppropet om Levande historia borde givetvis ha tagit debatten själva. Givet de usla argument som har framförts för att skuldbelägga dem hade de lätt fått debatten dit de sannolikt vill, nämligen så långt bort från sakfrågan som möjligt. Rektorns utspel har emellertid lagt locket på debatten, vilket kanske inte är oetiskt, men väl tämligen korkat.
Om vi hade velat undvika en diskussion i sakfrågan, hade väl det enklaste varit att inte skriva på uppropet?
När hycklare avslöjas som hycklare, kräver en professor vid ett svenskt "universitet" att den som avslöjar dem ska be om ursäkt för att hycklarna känner sig "krängta" (sic). - Och i och med detta bryter han mot svensk grundlag.
Något säger mig att kvaliteten på tankeverksamheten vid de svenska universiteten sjunkit sedan tiden före 70-talet.
Som studenter får vi lära oss att en vetenskaplig diskussion ska föras med saklighet, respekt och utan missriktad polemik eller generalisering... och så får jag här se den nivå som Uddhammar lagt sig på.
Om det nu som några menat är den tonen vid en del andra lärosäten, behöver ni göra det här.
Det är inte så ni vinner vår respekt.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (22 ST.)
ANNONSERA