En skamfläck för Växjö universitet

Lobbyn 2008-04-04 | Uppdaterad 2008-04-08

FAKTA

Den intellektuella gulag som Peter Aronsson, Lars Olsson, Gunnar Olofsson, Ola Agevall och andra undertecknande forskare vid Växjö universitet nu placerat sig själva i är en skamfläck för vårt lärosäte. Studerande bör känna till att kurser vid ämnena historia och sociologi genomförs där historieförnekelsen har sin största koncentration., skriver Emil Uddhammar professor i statskunskap Växjö universitet.

De kallades ”nyttiga idioter” av Leninisterna. Det var vänsterfolk, ofta socialdemokrater eller andra, som ställde upp på kommunisternas allmänna kampanjer utan att förstå att de därmed gick de våldsamma ärenden som ytterst alltid varit kommunismens politiska kärna. På DN debatt skriver i denna anda ett antal historiker och andra samhällsforskare i protest mot den pågående informationskampanjen om kommunismens brott mot mänskligheten som Forum för levande historia just nu genomför. En lång lista finns på nätet.

Man menar att ”den öppenhet, kritiska hållning och tolerans som Forum för levande historia var avsett att stimulera hotas”. Men var höll dessa forskare till när samma Forum genomförde en lika statlig kampanj om nationalsocialismens brott mot mänskligheten häromåret? Då var de tysta. Varför? Det kan de bara svara på själva. Vi andra kan gissa.
En gissning är dessa personer – drygt 20 av dem är professorer, lektorer eller doktorander vid Växjö Universitet, huvudsakligen i historia och sociologi – anser att brott mot mänskligheten som begåtts – och ännu begås – i marxismens namn bör tystas ned. En annan förklaring är att de flesta själva är marxister. En tredje just att de är nyttiga idioter.

Våra grannar i Polen, Baltikum och Ryssland bär ständigt fram nya vittnesmål som visar kommunismens barbari, med många miljoner som offer. Allt detta är väl dokumenterat. Med våld försökte kommunisterna störta demokratin i Finland 1918. Och så vidare. Men dessa historiker och samhällsvetare tycker inte att våra gymnasielever behöver informeras.
Varför inte genomföra den fria forskning de med statliga medel själva lever högt på i något av de länder som ännu är kommunistiska? Kuba, Nordkorea eller Kina? Kanske en deltagande studie i Tibet? Det är inga obetydliga länder. De brott mot mänskliga rättigheter som ännu begås där är högst påtagliga. Dit kan de resa och njuta sin akademiska frihet.

Den intellektuella gulag som Peter Aronsson, Lars Olsson, Gunnar Olofsson, Ola Agevall och andra undertecknande forskare vid Växjö universitet nu placerat sig själva i är en skamfläck för vårt lärosäte. Studerande bör känna till att kurser vid ämnena historia och sociologi genomförs där historieförnekelsen har sin största koncentration.
Allmänheten varnas, och var och en bör särskilt granska de resultat som de undertecknande forskarna vid dessa ämnen torgför, då sanningskravet kan vara åsidosatt också i andra avseenden än då det gäller kommunismens brott mot mänskligheten.
Emil Uddhammar
Professor i statskunskap
Växjö universitet



Kommentarer

  • instämmer till fullo!

    Väl talat!


  • Snälla nån

    Jag undervisar om folkmord inom ämnet historia och kommunismens brott mot mänskligheten är bärande inslag på mina kurser. Jag förtiger inte ett dugg, därom kan mina studenter vittna. Varför skulle jag göra det? Min protest gäller statlig ideologiproduktion, något du försvarar!
    Det här var det dummaste jag läst på länge och om någon skall skämmas är det du!


  • Snälla nån

    Jag undervisar om folkmord inom ämnet historia och kommunismens brott mot mänskligheten är bärande inslag på mina kurser. Jag förtiger inte ett dugg, därom kan mina studenter vittna. Varför skulle jag göra det? Min protest gäller statlig ideologiproduktion, något du försvarar!
    Det här var det dummaste jag läst på länge och om någon skall skämmas är det du!
    Martin Estvall


  • Principer pyttsan

    Att dessa 253 akademiker främst skulle ha principiella invändningar mot "statlig ideologiproduktion" är nonsens. Det handlar om att de är vänsterakademiker och att de är rädda för att kommunismen och därmed socialismen ska synas i sömmarna.


  • Mmm nice...

    Inget förgyller frukosten såsom en riktig akademisk pajkastning.


  • Bra sagt av Emil Uddhammar!

    Förstår inte hur man kan kalla regeringens stöd till Forum för levande historia för statlig ideologiproduktion. För några år sedan gjordes en liknande kampanj för att belysa nazismens brott mot mänskligheten. Går det att skilja på de miljontals människor som föll offer för nazismens respektive kommunismens ideologi?


  • Hear, hear!

    Väl talat och äntligen en röst från den akademiska sidan! Var var uppropsskribenterna för tio år sedan, när FFLH drogs igång?


  • Bra

    Det är bra att någon synar kommunisterna, med sina skygglappar, i sömmarna. Land som Kuba utmålas som paradis trots att det bland alla med öppna ögon lätt går att konstatera vilka övergrepp mot mänskliga rättigheter som pågår. Att Amnesty med flera grupper för mänskliga rättigheter skulle vara "imperialister" och budbärare åt USA är ju löjeväckande. Och se nu bara på Kina, som trots att man har hela världens ögon på sig inför OS, fängslar de som vågar ifrågasätta kommunistpartiet. Nej fy f-n för dessa hycklande människor i Sverige som står upp för dessa länder. Öppna ögonen!


  • jaaa

    Stöd demokratiseringen i Irak, mer Svenska vapen ner dit!!! Länge leve demokratiseringen och kristendomens korståg över hela världen! Svammel svammel. Kom överens om att ni alla är lika goda kålsupare! Ni dödar indirekt genom den demokrati ni vill leva i. Ladi dadi


  • Märkligt!

    Hur gammal i gemet hade den blivit som ifrågasatt nationalsocialisters brott, mediadrevet och den politiskta korrektheten hade jagat vederbörande från jobbet inom några timmar. Men när det gäller kommunismen så är det tydligen inga problem.


  • Läs igen!

    Jag tycker att debatten har en olycklig vinkling. Undertecknarna av uppropet utmålas som historierevisionister och kommunistsynpatisörer, vilket inte är fallet. Tvärt om! Läser man uppropet noggrannt ser man detta väldigt tydligt. Vad man vänder sig mot är en statlig detaljstyrning av historieämnet:

    "Få ifrågasätter behovet av att i skolans värld studera och diskutera erfarenheterna av förtryck under kommunistiska regimer liksom under andra regimer med stora mänskliga offer och lidande på sin meritlista. Men få är också de som kan nonchalera de starka ideologiska aspekterna av regeringsstyrda kampanjer inom skolans historieundervisning."

    http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=572&a=756994


  • Google är bra!

    Jag Googlade några av undertecknarna på DN-artikeln på kombinationen "förnamn efternamn" samt vänsterpartiet. Jag undantog då de som jag redan på förhand viste "allt om". Efter tio napp på tretton googlingar så slutade jag. Säger något. Tycker jag.


  • Re: Martin Estvall

    Bra att du undervisar om folkmord på dina lektioner. Vad gemene man vill ha sagt i detta är att det är lika viktigt att belysa t ex kommunismens brott mot mänskligheten såväl som nazismens. När jag växte upp på 70- och 80-talet så undervisades det nästan bara uteslutande om nazismens illdåd. Kommunismens folkmord och förteyck förtegs. Jag tycker det är utmärkt att regeringen tar tag i detta. Dessutom så styr de inte innehållet i som Forum för levande historia presenterar. Vad är det då som är så stötande? Att man kritiserar


  • Udd-löst!

    Jag tycker att det är beklagligt att en professor ägnar sig åt ärekränkning snarare än ett seriöst vetenskapligt samtal! Forskarnas kritik av stark statlig inblandning i forskning och undervisning är inte liktydigt med ett stöd för kommunism. Se upp studenter i statsvetenskap -- för politiska professorers propaganda!


  • Heder åt Emil Uddhammar!

    All heder åt Emil Uddhammar! Varför skulle det skilja att skildra nazismen kontra kommunismen?
    "Vi historiker och samhällsforskare som undertecknat detta upprop har olika politiska uppfattningar, men vi förenas i åsikten att det inte kan vara statens och regeringens uppgift att ersätta ordinarie historieundervisning med kampanjhistoria och i detalj föreskriva hur historien ska tolkas och användas."
    Vad är det för dravel? Var det lika fel att skildra nazismen tidigare? Vilka protesterade då?


  • Äntligen

    Äntligen! Ett sanningens ord! Förbannade kommunistkramare åk till Nordkorea och Kina och sluta konsumera andras pengar! A boot in ya ass, thats the american way=))


  • Gott att googla?

    Googlar man, och beaktar källkritiken som metod i sin strävan efter sanningen, går det snart att finna att nämnde professor Uddhammar varit aktiv i Moderata studentförbundet, samt för en tidskrift med namnet "Svensk linje"...Så, som sagt tidigare: se upp statsvetar-studenter! Använd ert kritiska tänkande! Det lär behövas.


  • Nästa projekt?

    Vad blir nästa uppgift att ta tag i för Forum för Levande Historia? Kommer vår mörkblåa regering vara lika angelägna att FFLH tar upp det folkmord som pågår i Palestina till våra blåa politikers goda minne? Kommer vi få se FFLH ta upp Sveriges subtila militära stöd till fascistregimer i Latinamerika på 70-80 talen? Kommer FFLH kampanja om de brott mot mänskliga rättigheterna som dagligen begås i "demokratins" namn på Guantanamo, i Afghanistan, Irak? Vågar man förvänta sig detta? Nej knappast. Forum för statlig indoktrinering gör ju självfallet bara som pappa staten säger, det är ju precis det som är tanken.


  • Logik?

    Att han inte varit nationalsocialist förstår man, då hade han aldrig kommit ifråga som professor, men som kommunist hade det gått bra , vilken logik.


  • Hyckleri, inte principer

    Det snack från kommunism-apologeterna om att deras invändningar skulle vara principiella och riktade mot statlig styrning av vetenskap och forskning kan avfärdas som trams och strunt.

    När universiteten införde genus som obligatoriskt inslag i all undervisning och forskning - även inom matematik - så ställde sig dessa personer inte upp i ett samfällt upprop mot en politisk styrning som redan ett flertal gånger visat sig leda till akademiskt förfall och antivetenskap. Snarare kan man misstänka att flera stöder den typen av ideologiskt tvång med tanke på att de är marxister.

    Här handlar det f-n inte om några principer utan att främja sin egen ideologi och förhindra kritik mot den. Tvi!

    Tack till Emil, som vågar ställa sig upp och säga ifrån mot de de gamla rödskäggen.


  • idoter finns det gott om

    tja det finns många nötter i våran stad, tycker det borde knäckas lite nötter året runt istället för på jul, så totalt blåsta, folk får väl tycka o tänka hur de vill, en rak höger eller en kram, är det de behöver,eller lite porrsurf på arbetstid, haaaaaaaaa!superknassssigt haaaaaaaaaaa men kul med lite nakna brudar på dataskärmen helst lite mulliga o stora säg 25- 45 det är godis ,, eller vad tycker ni ?


  • Fusionsbränsle?

    Jag undrar vad kollegorna på Högskolan i Kalmar ska säga om detta? Det är bra att akademin sjuder av liv. Kanske kan det ge näring åt fler debatter? Diskutera gärna fusionen på: http://fusionen.wordpress.com


  • Onyanserat

    Igår skrev SmP:s ledarskribent ett inlägg med bl a följande:
    ?Det är ytterst problematiskt med av politiker beslutade historiska upplysningskampanjer. Och det är brister i skolan som är det stora problemet. Nu hörs liknande åsikter i ett upprop i Dagens Nyheter från ett antal forskare i historia och andra humanistiska ämnen. Det är inte regeringens uppgift att ersätta ordinarie undervisning med kampanjhistoria, menar initiativtagarna i en debattartikel. Det har de rätt i.?
    Hon formulerar också kritik mot att man inte protesterat tydligare innan. Men artikeln utmynnar i följande:
    ?Använd istället kampanjmiljonerna till det som borde vara ett forum för levande historia: historieundervisningen i skolan.?
    Skulle det betyda att SmP infiltrerats av ?vänsterflummare och än värre och att vi måste sluta läsa tidningen? Knappast. Ledarskribentens ståndpunkt är försvarbar ur liberalt perspektiv


  • Tänkvärt...!

    Enligt Uddhammar ser en mycket stor andel av de som har en djupare kunskap om vår historia en fördel med en vänsterinriktad politik. Det gör att det blir intressant att ställa sig frågan vad i kunskapen om vår historia som gör att de med en djupare kunskap om denna föredrar vänsterpolitiska värderingar. Eller hur Emil...!?


  • intressant

    Om något visar väl den här diskussionen att politik och åsikter alltid står över vetenskapen. Och än mer, att det gäller att man aktar sig för att vädra sina politiska åsikter offentligt då allt man säger och gör i framtiden bedöms utifrån vad google säger att man röstade på för 20 år sedan. Pinsamt. Jag är röstar själv blått, men tycker nog att denna "vänsterkartell" av akademiker har fog för sin kritik mot FFLH. Emil behöver skriva bra mycket bättre debattinlägg än det där för att övertyga mig.


  • Småländsk filosof

    Småländsk filosof: Du tycks mena att i och med att ett antal akademiker som har historia som specialitet är vänsterinriktade så betyder det att vänsterpolitik objektivt är bättre..
    Jag vill då kontra med följande lista på länder som har genomfört det kommunistiska samhällsbygget: Nordkorea; Kuba; Rumänien; Bulgarien; Tjeckoslovakien; Polen; Östtyskland; Sovjetunionen (många delrepubliker var det!);Kina (innan 1980); Zimbabwe etc.
    Vi har dessutom en påläggskalv vid namn Venezuela.
    Eller hur "filosofen"...!?


  • Modigt

    Det är inget fel i att sätta saker i sammanhang och "förstå" men man måste sätta ner foten och visa att kommunismen är en ond ideologi som alltid leder till tvång och våld. Hoppas fler inom lärosätena vågar stå upp för friheten och demokrati.


  • Olof (och ni andra)

    Det är ju inte det det handlar om. Ingen tvivlar på att de kommunistiska diktaturerna har gjort (och gör) mycket ont eller att skolor inte skall undervisa om detta. Poängen i uppropet är att historieundervisningen i grundskolan inte skall byta perspektiv och vinkling beroende på vilken färg sittande regering har.


  • Hej Hans Christian

    Jag ber dig lägga märke till att jag inte sa ett enda ord om kommunism. Bara om politik som står till vänster om mitten...


  • Tack för markeringen

    Tack Emil för denna skarpskurna markering.
    Det är skrämmande att inse vilken akademisk härdsmälta som vi tvingas finansiera via skattsedeln.


  • Emil

    Bra sagt Emil
    Kommunismen måste belysas. Jag läste själv i Uppsala på 70-talet där kommunisterna ropade från gator och torg. Inom vissa ämnen vågade man knappt nämna att man inte sympatiserade med dessa ideal.


  • Utmarkt

    Kunde inte ha sagt det battre sjalv. Kul att det finns nagon som vagar saga sanningen i Sverige.


huvudnyheter just nu

Trafikolycka på väg 25

Växjö [Uppdaterad 2010-03-16]

En trafikolycka vid halv sjutiden på tisdagsmorgonen där flera fordon är inblandade har inträffat på väg 25 strax öster om Hovmantorp. Två personer är förda till Växjö lasarett. Det blev stopp i trafiken med långa köer som följd.


Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40


Debattredaktör

Elisabeth Anderberg
elisabeth.anderberg@smp.se
Telefon: 0470-770526



Senaste Moderator krönikorna

VISA:

Senaste insändarna

VISA:

 

Tyck till:

Har du fått vårkänslor ännu?

Visa resultat



Sport

Kampen för att ta klivet upp

Smålandsposten följer Växjö Lakers och Tingsryd i kampen för avancemang i seriesystemet.

TV-guide

Vad visas just nu?

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Smp.se satsar på multimedia. Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webbfilmer. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

Kultur & Nöje

Cecilia Kraitz


Läs mer

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Focus CAB 2,0 Sport -08
Blåmet. 1.400 mil 169.000 kr

Verksamhetsutvecklare
Strålfors AB söker verksamhetsutvecklare.
Arrow LÄS MER
Säljare
Älvsbyhus AB söker säljare till Kronobergs län, Ronneby och Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Säljare/Beredare
AB Maskinarbeten söker säljare/beredare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Projektutvecklare
Kärnhem Sydost AB söker projektutvecklare.
Arrow LÄS MER
Kantpressare
BK Produkter AB söker kantpressare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Legevisitten Hemtjänst AB söker semestervikarier.
Arrow LÄS MER
Serviceansvarig
NVS Installation AB söker serviceansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Distriktsansvarig
Mockfjärds Fönstermästaren AB söker distriktsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (27 ST.)
Arrow ANNONSERA