Fristående skolor kör med missvisande marknadsföring

Lobbyn 2010-03-09 | Uppdaterad 2010-03-26

Bernt Friberg, rektor för Grönkullaskolan i Alvesta svarar på Bengt Erikssons, Olof Westeson och Jenny Fritzson Sjöös debattinlägg Friskolan är en resurs som bidrar till skolutvecklingen den 24 februari.


Den kommunala skolan arbetar framgångsrikt med att försöka hjälpa sina elever till måluppfyllelse. Detta görs med hjälp av en mångfald av tillvägagångssätt och olika förhållningssätt.

FAKTA

Bernt Friberg, rektor för Grönkullaskolan i Alvesta svarar på Bengt Erikssons, Olof Westeson och Jenny Fritzson Sjöös debattinlägg Friskolan är en resurs som bidrar till skolutvecklingen den 24 februari.

LäS MER

Jag håller med, det blir ofta fel fokus när de fristående skolorna kommer till tals. Friskolorna åberopar alltid att deras tillkomst berikar skolvärlden oberoende om det verkligen är så eller inte.
Entreprenörerna framhåller i alla sammanhang att fristående skolor är mycket bättre än de kommunala skolorna. Således är människorna som jobbar i de fristående skolorna, utifrån samma perspektiv, bättre än dem som jobbar i den kommunala skolan. Detta är ett ständigt återkommande tema som används i någon sorts missvisande marknadsföring.
Så fel ni har! Jag träffar hundratals, kanske tusentals skolaktörer, varje år som arbetar i de kommunala skolorna. Dessa gör ett, efter givna förutsättningar, fantastiskt arbete. De söker alltid nya lösningar, de trampar ständigt upp nya stigar, de ser till att elever får möjligheter att utvecklas både kunskaps- och personlighetsmässigt. De tänker ständigt i nya banor. Tyvärr uppmärksammas detta inte efter förtjänst, enligt mitt sätt att se det.
Entreprenörskapet kommer också alltid upp i denna konstiga debatt. Det är naturligtvis så att entreprenörerna startar företag (här skolor) för att tjäna pengar. Det är inte heller fel att duktiga, drivande människor tjänar pengar till och med bra med pengar, men säg då detta i stället för att försöka låta som den enda orsaken är att ni drivs av någon slags idealitet.
Det är inte svårt att tolka det som att mångfalden av pedagogiska metoder, jag använder hellre ordet förhållningssätt, är beroende av fristående skolors tillkomst. Jag trodde att åtminstone en av dem som skrev debattartikeln förstod att skolutveckling beror på dem som arbetar i skolorna – skolledare, personal, elever, men även föräldrars möjlighet till engagemang spelar en stor roll.
Det vi förmodligen är överens om är att det behövs olika typer av resurser för att skolor ska kunna vara framgångsrika. Jag har ännu inte träffat på någon som jobbar i eller nära skolan (skolledare, personal, elever, föräldrar, förvaltningstjänstemän, skolpolitiker) som inte skulle vilja ge skolan mer resurser, problematiken ligger på en helt annan nivå.
Jag vill också försäkra entreprenören att den kommunala skolan arbetar med att framgångsrikt försöka hjälpa sina elever till måluppfyllelse. Detta görs med hjälp av en mångfald av tillvägagångssätt och olika förhållningssätt. Flera som arbetar på fristående skolor har fått kompetensutbildning för att öka sin läroplans- och kursplanekompetens. Det är dock resurser som betalats av den kommunala skolan. Entreprenören har säkert uppmärksammat detta eftersom han inte är omedveten om det framgångsrika arbete som bland annat Grönkullaskolans personal ägnat mycket tid åt under många år. Det är ju nämligen så att ytterligare personal från nämnda skola fått förfrågningar om att börja på denna friskola som tydligen är den där det kommer att hända saker på skolutvecklingens område.
Låt mig då påminna skattebetalarna att det för något år sedan gjordes ett annat försök att starta en fristående högstadieskola i Växjö (Vittra). Denna lades ner efter ett års arbete eftersom den inte blev lönsam.
Vad fick då eleverna återvända till, jo den så felaktigt kritiserade kommunala skolan. I denna väljer man aldrig bort elever, alla får gå där precis som det ska vara. I den kommunala skolan, precis som i de fristående skolorna, misslyckas vi ibland att tillgodose alla elevers behov så är det, men det jobbas alltid på att förbättra möjligheterna för alla elever.
Om den kommunala skolan fick använda de skattemedel, som nu går till vinstutbetalningar, skulle den bli ännu bättre än vad den är i dag, det inbillar jag mig att alla förstår. Det vi nu måste göra är att bestämma oss för om vi vill att våra skattemedel ska gå till det de är avsedda för eller de ska användas till vinster för entreprenörerna.
Låt mig till sist säga att jag också tycker det är viktigt med entreprenörer, men skolan är för viktig ur bland annat ett demokratiperspektiv, för att skolor ska kunna läggas ner beroende på att vinsterna blir för låga.
Sträck på er alla som jobbar i den kommunala skolan, ni gör ett fantastiskt jobb och det kommer ni att fortsätta med oberoende hur många entreprenörer som ska in i skolan.
Bernt Friberg



huvudnyheter just nu

SMP-live med Oscar Alsenfelt

Sport [Uppdaterad i dag 15:47]

Slutspel, nytt kontrakt eller kvalserie. Elitserien ska avgöras för Växjö Lakers under ett par intensiva veckor. Skellefteå kommer till Vida Arena på tisdag, men redan måndag eftermiddag gästade målvakten Oscar Alsenfelt SMP-live. Strax kan ni se en repris av sändningen.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Senaste insändarna

VISA:

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Transit -11
Moondust silver 1 mil 274.000 kr (219.200 ex moms)

Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA