Hur kan S ge V inflytande över utrikes- och säkerhetspolitik?

Lobbyn 2010-02-27 | Uppdaterad 2010-03-03

Hur ska socialdemokraterna kunna dra en gräns mot demokratiföraktet om de ska regera ihop med vänsterpartiet?



Gunnar Hökmark (m) litar inte på socialdemokraterna.

FAKTA

Gunnar Hökmark är vice ordförande för Europaparlamentets största partigrupp EPP. Här ställer han frågan hur Mona Sahlin och socialdemokraterna ska kunna dra en tydlig gräns mot Sverigedemokraters demokratiförakt när de välsignar vänsterpartiets.

LäS MER

Socialdemokraterna har under långa perioder regerat med stöd av vänsterpartiet, men aldrig har det partiet tillåtits utöva något inflytande över svensk utrikes- och säkerhetspolitik. Men Mona Sahlin har nu övergett alla socialdemokraternas gamla betänkligheter mot vänsterpartiet. Därmed riskerar Sverige att få en regering som rymmer ett extremt och Europafientligt parti, ett parti som liksom sverigedemokraterna skiljer ut sig när det gäller grundläggande värden.
Vänsterpartiet vill inte bara föra Sverige ut ur EU, partiet vill helt upplösa EU. Partiprogrammet är mycket tydligt: EU måste upplösas för att ett i grunden annorlunda euro-peiskt samarbete ska kunna byggas. En viktig del i en sådan process kan vara att länder väljer att lämna unionen. Vänsterpartiet arbetar bland annat därför för ett svenskt utträde ur EU.
Det är en av de mest extrema utrikespolitiska positioner som ett parti med ambition att utforma svensk utrikes- och säkerhetspolitik någon gång har haft. Det må vara en sak att vilja se ett svenskt utträde men att vilja föra Europa tillbaka in i mellankrigstiden genom att avveckla ett unikt fredssamarbete är verkligen extremt. I den uppfattningen har vänsterpartiet bara sällskap av sverigedemokraterna.

Det är också unikt att ett sådant parti, förutom det historiska arvet av försvar för diktaturer, självklart räknas in inte bara i rege-ringsunderlaget utan också ingår i själva regeringsalternativet som sådant. En regering där ett extremt och Europafientligt parti kan blockera viktiga frågor därför att det är emot samarbetet som sådant, kommer aldrig att kunna föra en handlingskraftig och trovärdig utrikespolitik inom ramen för det Europasamarbete vi är en del av.
Det är inte lite som väns-terpartiet vill demontera i Europa. EU har under årtion-den omformat Europa. Från murens fall, diktaturernas kollaps och den socialistiska ekonomins fattigdom, till en öppen och fredlig kontinent där 500 miljoner människor lever i frihet. EU i dag är spegelbilden till det delade och förtryckta Europa som Lars Ohly och hans kolleger hyllade i partiprogram och i telegram till partikongresser. Men nu ska Lars Ohly ha ett styrande inflytande över den svenska utrikes- säkerhets- och Europapolitiken.

Det är uppenbart att han kommer att få detta inflytande. När de rödgröna presenterade sin gemensamma utrikespolitik framgick det att Afghanistan inte riktigt finns på deras karta. Landet nämns två gånger i förbifarten som ett av många länder med mer eller mind-re stora inre konflikter, typ Indien, Filippinerna, Pakistan, och så Afghanistan. EU nämns också mer parentetiskt, som något Sverige ska agera gentemot, inte som en del av. EU ger oss en möjlighet att driva utrikespolitik med ett genomslag.
Vänsterpartiet som i årtionden försvarade de socialistiska diktaturerna som sin egen familj menar att EU inte uppfyller minimala demokratiska krav.
Vänsterpartiet jämför ett fredligt samarbete baserat på demokratiska länders samverkan genom regeringar och ett gemensamt parlament med de regimer som partiet tidigare försvarade. Det är detta parti som socialdemokraterna nu vill legitimera och låta vara med och styra svensk utrikespolitik.

Det är en skam för alla de socialdemokrater som i årtionden höll gränsen klar och tydlig mot diktaturens vänner. Hur ska Mona Sahlin och socialdemokraterna kunna dra en tydlig gräns mot sverigedemokraters demokratiförakt när man välsignar vänsterpartiets och upphöjer det till regeringsfähighet?
Gunnar Hökmark (m)



Kommentarer

  • Mer smutsig byk

    Det bästa Hökmark skrivit på länge. V:s samröre med, och sympatier för, våldsamma grupper som ägnar sig åt hot, skadegörelse och störningar av möten och liknande, förtjänar också att belysas.


  • ?

    Hade ju varit intressant att påpeka högeraggressioner ute i världen, både då och nu men det får inte plats i en vanlig tidning. Det är synnerligen intressant att Hökmark ser en skepsis mot EU som extremt. Varför är det extremt? Har inte EU visat sig vara en oerhört extrem organisation i första hand?


  • Re Viktor Stenman

    V-s ideologi är ofrihetens och våldets ideologi.
    Din chef Lars Ohly är och förblir Kommunist! med stort K. EU med alla sina brister stör Europas kommunister pga. att deras inflytande minskar och det är bra för vänsteralternativet är betydligt sämre.Jag undrar bara när S i Sverige slutar delta med V.


  • M är lika goda kålsupare

    Gunnar Hökmark som företrädare för ett parti som valt en frånvarande bloggskrivande misslyckad före detta partiledare och statsminister till utrikesminister borde nog vara lite mer ödmjuk i kritiken mot andra partiers utrikespolitik.

    Med sin bakgrund som styrelseledamot i ett oljebolag som utmärkt sig genom brott mot de mänskliga rättigheterna vid sina exploateringar i tredje världen så är det väldigt tveksamt om Carl Bildt kan föra svensk utrikespolitik utan att blanda in sina gamla värderingar i frågor som rör behandling av jordens minoriteter.


  • Re EN

    Ett parti bör egentligen bedömas utefter sitt agerande. Att EU lyckas med bedriften att stänga ute socialister och kommunister från beslutsfattande är snarare ett tecken på att hela systemet är korrupt då man bedriver en agenda som syftar till att rasera alla former av rättvisa och kraftigt begränsa vanliga människors rätt att delta i politiska beslut.


  • Jag tror många är medvetna om en sak...

    Jag tror Gunnar Hökmark missar att många numera är medvetna om att de lagar om övervakning som moderaterna genomfört under namnen FRA och Ipred är lagar som passat i gamla öststater, och man hör dessutom sällan eller aldrig moderaterna kritisera Kina och ekonomiskt och kulturellt utbyte med den diktaturen.

    Vänsterpartiet är emot FRA och Ipred och hyllar inte någon diktatur, inte ens påstådda kommunistiska.


  • hyklande V

    L: Carl Bildt är den mest kompententa för upprdaget som finns i detta land! Som FN:s balkansändebud, var Carl Bildt en av de som bidrog till stabiliseringen där! Dessutom finns det ingen som har den erfarenheten av utrikespolitisk verksamhet som just Carl Bildt.
    Den förra visste inte ens var Phuket ligger i förr land!

    Jerker: FRA och Ipred är inte i syfte att bevaka folkningen utan att skydda landets säkerhet. Vänsterpartiet med Lars Ohly i spetsen brukar tid som ofta ge positiva kommentarer om Cuba,Nordkorea och andra socialist diktaturer i Sydamerika. Sedan erat ständiga stöd till DDR bör inte heller glömmas, eller att partiet var uttalat Moskvatroget!


  • Re Konsertavtiv Statsvetare

    Carl Bildt är en mycket kompetent minister, Reinfeldt hade inte kunnat välja en kompetentare utrikesminister. Men man ska väll också bedöma politiken? När Carl Bildt står och beklagar sig över hur synd det är om israeliska soldater i sina stridsvagnar har något slagit totalt fel. Detta fel kallas rasism.

    Vidare så får Vänsterpartiet i dessa dagar otroligt mycket skit för att man kritiserar Kuba exempelvis .Denna kritik kommer från framförallt kommunistiska partiet. Att Vänstern skulle lovorda Nordkorea är en lögn, men en ännu värre lögn är att det socialistiska bygget i Sydamerika skulle vara diktatoriskt! Vi har snarare att göra med vettskrämda kapitalister som reagerar desperat då ländernas rikedomar tillfaller folket. Sen kan jag meddela att Vänsterpartiet, eller som det hette SKP, bröt med Moskva för cirka 50 år sedan. Men det är klart, vill man göda de får går det bra att ljuga. Skärp dig!


  • Re Konservativ Statsvetare

    Nog är det väl bättre att utrikesministern vet var Moskva som huvudstad i en av världens stormakter ligger än var en obetydlig turistort som Phuket ligger som mig veterligt inte hyser några statliga eller diplomatiska institutioner.


  • Demokratiforaktet finns redan

    Och har dessutom blivit storre under aliansens ledning


  • Re till L

    Jag och säkert många med mig tackar Carl Bildt för att han har värderingar, nämligen grundmurade antisocialistiska värderingar som skapar respekt.


  • V försvagar S

    Jag tror Socialdemokraterna kommer att få en väldigt tuff valrörelse där deras trovärdighet kommer att ifrågasättas. Redan nu har det förekommit en del frågor där deras ståndpunkt verkar ha kompromissats fram med Västerpartiet. Jag tänker t.ex på RUT-avdraget.


  • Re ENY

    Jag och säkert många fler än de som stöder ENYs åsikter anser att Carl Bildt allt för många gånger låtit sina personliga intressen spela roll i hans uppdrag som Sveriges representant i omvärlden. Med sina rötter kvar i oljebranschen och sin enkelspåriga högerpolitik skapar han onödiga problem för Sveriges och EUs utrikespolitik.


  • Svar till Viktor Stenman (v) och L

    Att kritisera Terroristerna som angriper det enda fungerande demokratiskt styrda landet i Mellanöstern är inte rassistiskt, men erat förakt mot att Israel skall kunna försvara sin rätt att existera kan inte beskrivas bättre än Antisemitism.
    L: Att inte veta vilket som är den populäraste turistorten för svenskafolket när man är utrikesminister kan inte anses annat än pinsamt. Det är utrikesministern som har det yttersta ansvaret att ta hem de svenska medborgarna när en katastrof inträffar. Vilket även de blev en total flopp av förra utrikesministern.


  • Re till L

    Man kallas alltid för alltför snabb och enkelspårig i sitt ömdöme när man förstår att träffa huvudet på spiken.


  • Re ENY och Ko statsv

    ENY! Det var visst inget spikhuvud jag träffade utan en väldigt öm tå med tanke på din replik. Men Bildt behöver allt stöd han kan få från sina egna för att verka trovärdig, själv har han inget i den vägen att komma med.

    Nu har ju denne utrikesminister fått lov att ta med pappa statsministern till Moskva för att denne ska skyla över begångna misstag precis som målsmän i alla tider fått följa sina barn till skolan för att reda ut saker och ting.

    Det hjälpte väl inte helt att alliansen släppte till vår ekonomiska zon i Östersjön till bygge av gasledningen som tvivelaktiga ryska intressen vill tvinga på oss. Det fordras nog fler eftergifter och Bildts bakgrund som oljemagnat har säkert bidragit till omsvängningen från miljöfråga till storpolitik.

    Ko statsv! Alliansen har i alla fall upptäckt var Phuket ligger nu och också konstaterat att det inte är statens ansvar att ta hand om svenska turister var helst de får för sig att finnas.


  • svar till L

    Det är den svenska ambassadens ansvar i respektive land att lokalisera svenska medborgare vart dem befinner sig om en katastrof eller konflikt har brutit ut!

    Svenska ambassaden är regeringens förlängda arm i utlandet!


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Rugbymatch - Katedral mot Teknikum • Inblick: Din mat - hit går dina pengar • Världen: Anna Koblanck - Vilken tavla! • Personligt: Elin Lindströmmmm 30 år - en målande mamma • Krönika: Mary Lou Ward - Ett släp kommer lastat - med ett hus • Fredag: Med hela veckans tv

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv -10
Gråmetallic 3.111 mil 102.000 kr

Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA