debattsvar

Inför en starkare reglering av annonser för spel

Lobbyn 2012-02-06 | Uppdaterad 2012-02-06

Lars Wegendal, Älmhult, skriver på dagens debatt ett debattsvar på artikeln Spel om pengar är ett folkhälsoproblem av Annelill Davidsson och Bengt-Göran Birgersson publicerad den 28 januari.



Jag tror inte det är framgångsrikt att förbjuda spelautomater men man måste begränsa användningen och vara mer noggrann med i vilka miljöer som tillåter automater, skriver Lars Wegendal. Foto: BERTIL ERICSON/scanpix

Det glädjer mig att två centerpartister, Annelill Davidsson och Bengt-Göran Birgersson, tar upp de problem som spelandet om pengar förorsakar. Det är ett problem som jag under många år haft i fokus när jag i riksdagen arbetat med spel- och lotterifrågor.
Vad jag förstår så vill man i sin artikel peka på folkhälsoproblemet med spelande om pengar, hur spelaren ser ut och vad vi som närstående och medmänniskor kan göra för att upptäcka missbruket. Och hur vi ska förebygga uppkomsten av spelandets negativa konsekvenser. Som sagt, bra bakgrundsbeskrivningar och bra tankar om hur man kan förebygga spelberoende. För dem som drabbats av spelberoende. Men ofullständiga!
Vad man missar i debattartikeln är att beskriva hur spel-och lotterimarknaden är uppbyggd och vad man kan göra för att människor aldrig ska drabbas av spelberoende och man missar en viktig del av spelmarknaden som är en av de stora bovarna. Man missar värdeautomatspelen och de illegala spelautomaterna.
Innan de så kallade enarmade banditerna blev förbjudna var det den spelformen som stod för merparten av de som blivit spelberoende. När värdeautomaterna blev det som ersatte, var det inledningsvis ett klart bättre alternativ. Nu är emellertid de flesta överens om att dessa värdeautomater är något negativt i sig. Här måste regeringen ta sitt ansvar. Jag tror inte det är framgångsrikt att förbjuda dessa automater men man måste begränsa användningen och vara mer noggrann med i vilka miljöer som tillåter automater. Ett förbud av värdeautomater skulle bara innebära ytterligare illegala automater vilket inte är önskvärt.
Vi är helt överens om att poker på nätet, kasino på nätet och andra spel på nätet är förödande. Här måste alla ansträngningar göras för att minska utbudet. Det räcker inte med frivilliga avstängningar som man i dag har hos de legala aktörerna. Vad forskningen kommit fram till är att två faktorer är avgörande för hur många personer som blir spelberoende.
För det första är det antalet som erbjuder spel. Ju fler aktörer som finns så bli konkurrensen större och därmed även den totala omsättningen. Och med högre total omsättning så blir fler personer spelberoende. Sambandet är tydligt. Här är det alltså viktigt att regeringen gör allt för att minska antalet aktörer och den totala omsättningen.
För det andra är återbetalningsprocenten som tillåts en oerhört viktig fråga. De legala aktörerna har oftast en återbetalning på omkring 50 procent medan de illegala aktörerna ligger långt högre. Varför återbetalningen är viktig är att flertalet av spelarna återspelar för de vinster man får. Därmed kan man även säga att omsättningen ökar mer med en hög återbetalning än med en låg. Och ju högre omsättning desto fler spelberoende.
Avslutningsvis två förslag som går att genomföra relativt snabbt och som har en positiv effekt i detta hänseende. För det första bör regeringen snarast införa en starkare reglering av annonser för spel. Inte minst bör de aktörer som inte har svenskt tillstånd ej tillåtas att annonsera i svensk press eller på internetsidor där servern står i Sverige. För det andra bör begreppet spelberoende införas i Socialtjänstlagen så kommunerna får en skyldighet, liksom vid alkoholberoende, att bekosta behandling av spelberoende.


LARS WEGENDAL



Disqus

huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Rugbymatch - Katedral mot Teknikum • Inblick: Din mat - hit går dina pengar • Världen: Anna Koblanck - Vilken tavla! • Personligt: Elin Lindströmmmm 30 år - en målande mamma • Krönika: Mary Lou Ward - Ett släp kommer lastat - med ett hus • Fredag: Med hela veckans tv

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv -10
Gråmetallic 3.111 mil 102.000 kr

Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA