Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Insändare 2012-02-09 | Uppdaterad 2012-02-09
Ett år har gått sedan jag frågade kommunstyrelsens ordförande Bo Frank om han ville vara med om att göra Växjö till Europas barnvänligaste kommun. Det ville han, vilket jag tyckte var bra.
Ett år har gått sedan jag frågade kommunstyrelsens ordförande Bo Frank om han ville vara med om att göra Växjö till Europas barnvänligaste kommun. Det ville han, vilket jag tyckte var bra.
På senaste fullmäktige, frågade jag hur han tyckte att det arbetet har gått. Han hade inget bra svar att ge utan hänvisade till en kartläggning som ska göras angående barn som lever i familjer med ekonomiskt bistånd.
Nu var det ju inte detta min fråga gällde, men Bo Frank har inga andra svar. Inget i alliansens politik det senaste året har gjorts för att förbättra barns situation i Växjö kommun, varken för barn i familjer med ekonomiskt bistånd eller utan ekonomiskt bistånd.
Alliansen har inte heller bjudit in till samtal kring barns situation, ett samtal som jag efterlyst. I stället ser vi försämrade skolresultat, frustrerade lärare och skillnader som ökar.
Det är lätt att diskussionen stannar vid barn som lever i ekonomiskt utsatta familjer och givetvis är det extra bekymmersamt men om vi ska bli en barnvänlig kommun måste vi se till alla barn. Vi måste se över hur vi arbetar med barn som far illa i sin sociala situation, här kan sk Barnahus vara en väg, vi behöver fundera över barnens plats i en expansiv, växande stad, hur gör vi för att förbättra skolmiljön samt resultaten, hur underlättar vi för barn att kunna delta aktivt i kultur- och fritidsaktiviteter, hur kan vi få barn och ungdomar att bli delaktiga i det demokratiska arbetet i kommunen, frågorna är många och svaren låter sig väntas på.
Socialdemokraterna har i flera motioner, samt i vår senaste budget lagt förslag på hur barnens situation kan förbättras men tyvärr blivit nerröstade.
Socialdemokraterna i Växjö har nyligen bildat en skolkomission som ska arbeta för att ta fram förslag för hur barn och lärares situation i skolan kan förbättras. Det finns mycket att göra. Många saker att belysa. När tänker den styrande alliansen börja arbetet med att synliggöra och förbättra barnens situation i Växjö kommun?
MALIN LAUBER (S)



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA