Internationella kvinnodagen firar 100 år

Lobbyn 2010-03-08 | Uppdaterad 2010-03-05

Internationella kvinnodagen firar i dag 100 år. Frågan är kanske om man ska vara glad eller ledsen en dag som denna?

För trots att mycket har hänt de gångna hundra åren och trots att Sverige brukar kallas världens mest jämställda land så återstår fortfarande mycket att göra innan kvinnor och män har samma villkor i livet.
Inte minst gäller det i arbetslivet. Trots att kvinnor nu funnits på arbetsmarknaden under lång tid är det fortfarande så att när vi jämför lönerna mellan olika arbetsmarknadssektorer ser vi att det finns en tydlig strukturell skillnad. I yrke efter yrke, i bransch efter bransch, ligger de anställda – både kvinnor och män - i kvinnodominerade branscher efter de anställda i mansdominerade verksamheter lönemässigt. Inte minst handlar det om kvinnor och män som jobbar med vår gemensamma välfärd i såväl offentlig som privat sektor. Det är inte rimligt att det är kvinnor och män som med låga löner ska betala vår gemensamma välfärd.
Många verksamheter inom välfärdssektorn står idag inför ett stort generationsskifte och det kommer att behövas män och kvinnor med varierande utbildningsbakgrund. SKTFs undersökningar bland personalchefer i kommuner och landsting visar att en stor del av dem som ska rekryteras bedöms behöva högskoleutbildning. Hur ska man klara av att rekrytera personal med tillräcklig kunskap och kompetens med en omodern syn på kvinnligt och manligt arbete och med löner som speglar denna syn? Hur ska vi kunna behålla en välfärd på hög nivå som gör att vi som medborgare också känner att vi får valuta för det vi betalar i skatt? Att vi, när vi behöver, får träffa tjänstemän och annan personal som är kompetenta och professionella yrkesutövare.
Unga kvinnor och män i morgondagens Sverige kommer inte att acceptera att vara systematiskt lönediskriminerade, lönerna måste vara konkurrenskraftiga. Välfärdssektorn måste kunna betala schyssta löner och ha bra arbetsvillkor för att attrahera ny arbetskraft med rätt kompetens och kunskap. Det är avgörande för att tilltron till vår gemensamma välfärd ska bibehållas.
Det här året råkar internationella kvinnodagen också sammanfalla med det faktum att det pågår avtalsförhandlingar för närmare en miljon kvinnor och män som jobbar i den kvinnodominerade offentliga sektorn. SKTF har i årets avtalsrörelse yrkat just på att löneläget i kvinnodominerade yrken och branscher ska höjas. Låt oss se till att det blir ett tillfälle att uppvärdera de arbetsinsatser som görs i välfärdssektorn och låt oss ta ett steg på vägen mot att komma till rätta med de strukturella löneskillnaderna!
Else-Marie Banner,
Ordförande SKTF Kronobergs läns landstingsavdelning



Kommentarer

  • Föresten...

    När infaller den Internationella mansdagen? :)


  • re: alvesta

    övriga 364 dagar om året


  • USA

    En glädjande rapport från USA i samband med Kvinnodagen.

    US Navy ( Amerikanska Marinen) kommer att sätta igång ett projekt för att få bort det gamla förbudet att ha kvinnor på US Navy ubåtarna.

    Det måste kännas bra för kvinnorna i USA och övriga världen att jämställdheten går framåt


huvudnyheter just nu

SMP-live med Oscar Alsenfelt

Sport [Uppdaterad i dag 15:47]

Slutspel, nytt kontrakt eller kvalserie. Elitserien ska avgöras för Växjö Lakers under ett par intensiva veckor. Skellefteå kommer till Vida Arena på tisdag, men redan måndag eftermiddag gästade målvakten Oscar Alsenfelt SMP-live. Strax kan ni se en repris av sändningen.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Senaste insändarna

VISA:

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Transit -11
Moondust silver 1 mil 274.000 kr (219.200 ex moms)

Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA