SVAR PÅ TAL

Karl-Oskarskolan ansöker, kräver ej

Lobbyn 2010-09-08 | Uppdaterad 2010-09-08

Kommentar till artikeln Karl-Oskarskolans vd bekänner färg av Ola Gustafsson den 27 augusti.

Ola Gustafsson utrycker sin ilska över fristående skolor. I artikeln säger han att vi har missbedömt våra lokalkostnader.
Detta är helt taget ur luften. Vi har full kontroll över vår ekonomi. Vi gör bara en ansökan som är grundad på det regelverk som finns.
Vad gäller kontakt med kommunen har vi och fastighetsägaren under planerings- och byggprocessen haft omfattande kontakter med kommunen bland annat stadsbyggnadskontoret, miljö- och hälsoskyddskontoret samt skol- och barnomsorgsförvaltningen. Vi var även i kontakt med kommunens näringslivskontor som föreslog oss de nuvarande lokalerna. Detta är lätt att kontrollera om man bryr sig.
Angående lokalersättning visar Ola sin okunnighet om regelverket kring fristående skolor.
Huvudregeln är att det är kommunens genomsnittliga lokalkostnad för motsvarande verksamhet som ska ligga till grund vid beräkningen av ersättningen till den fristående skolan. Om det finns särskilda skä – till exempel renovering – kan kommunen ersätta den fristående skolan med mer än kommunens genomsnittliga lokalkostnad. Det är en sådan ansökan vi har gjort.
Vår lokalkostnad per kvadratmeter är drygt 100 kronor lägre än vad den budgeterade hyresnivån för den nyrenoverade Arabyskolan.
Många har valt vår skola och många står i kö för att komma in nu och till nästa år. Alla på Karl-Oskarskolan vet att gör vi en bra skola så väljer man oss. Vi ska göra en bra skola.
Helt klart är att Ola Gustafsson vill ha ett system utan valfrihet att välja skola. Lyckligtvis är han ganska ensam om detta, inte ens hans eget parti har den uppfattningen.
Jag tror det vore bra om hans partikollegor klargör partiets uppfattning, skriver Bengt Eriksson, vd Karl-Oskarskolan.



Disqus

huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Senaste insändarna

VISA:

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Transit -11
Moondust silver 1 mil 274.000 kr (219.200 ex moms)

Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA