smp debatt

Kylan har oss i sitt grepp

Lobbyn 2012-02-08 | Uppdaterad 2012-02-08

Att vi i snart fyrtio år diskuterat kärnkraftens vara eller icke vara har lett oss till precis denna situation som vi nu har försatt oss i. Under alla år så man sagt att alternativen snart är här. Men hitintills har alternativen alltid blivit olja och kolkraft, importerad eller egenproducerad, skriver Nils Fransson (FP), Växjö.

 Så har då kylan tagit ett rejält grepp om Sverige igen. Det känns lite ovant, vi har visserligen haft några rejäla vintrar tidigare men i år verkar kylan ha vunnit över snön. Det känns skönt att inte behöva skotta snö varje dag, men det kan det snabbt bli ändring på.
Med den kraftiga kylan så har då konsumtionen av el stigit mycket kraftigt och läget på elmarknaden är som vanligt. Kraftiga prischocker kommer slag i slag med nya högsta noteringar. Hur kan det då bli så här?
Tyvärr så har vi inte möjlighet att producera all den el vi behöver. Dessutom har de svenska kärnkraftverken en ganska låg tillgänglighet på grund av tekniska problem. Flera av dem står helt stilla eller kör med reducerad effekt. De oljeeldade kraftverken, Karlshamn och Stenungssund, kör dock med mycket hög effekt, motsvarande cirka två stycken avvecklade Barsebäcksreaktorer. Dessutom importerar vi från våra grannländer el motsvarande mellan tre till fyra Barsebäcksreaktorer. Denna elström är till största delen producerad med kolkraft. Detta anser jag är ett mycket stort problem.
Att i snart fyrtio år diskuterat kärnkraftens vara eller icke vara har lett oss till precis denna situation som vi nu har försatt oss i. Under alla år så man sagt att alternativen snart är här. Men hitintills har alternativen alltid blivit olja och kolkraft, importerad eller egenproducerad.
Att kärnkraftverkens tillgänglighet är låg är också en följd av den förlamande energidebatt som har förts i landet under denna tid. Det som har saknats är den långsiktighet som erfordras vid stora energiinvesteringar. Vem investerar i nytt när allt ska avvecklas? Här behövs mycket stor långsiktighet i tänkandet.
De kärnkraftverk som finns här i Sverige börjar nu uppnå en sådan ålder att de borde ersättas med nya och modernare. Men debatten i Sverige försvårar att detta sker. För Sveriges elkonsumenter och för miljön är detta katastrofalt.
Konstigt nog så hör man sällan kraven på omedelbar avveckling av kärnkraften när vädret är som det har varit den senaste tiden, utan den verkar alltid föras i ett helt annat klimat med rejält antal plusgrader och i skinande solsken.
Kärnkraftsmotståndarna verkar befinna sig på helt andra platser på vår jord, där klimatet är betydligt gynnsammare. De som har ansvaret för avvecklingen av Barsebäcksverket hörs inte heller av, konstigt nog?
NILS FRANSSON (FP)



Disqus

huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Rugbymatch - Katedral mot Teknikum • Inblick: Din mat - hit går dina pengar • Världen: Anna Koblanck - Vilken tavla! • Personligt: Elin Lindströmmmm 30 år - en målande mamma • Krönika: Mary Lou Ward - Ett släp kommer lastat - med ett hus • Fredag: Med hela veckans tv

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv -10
Gråmetallic 3.111 mil 102.000 kr

Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA