Låt mångfaldsåret bli mer än formalia

Lobbyn 2010-02-08 | Uppdaterad 2010-02-08

Mångfaldsår i Växjö. Lika rättigheter, möjligheter och skyldigheter är målet för Växjö kommun under mångfaldsåret 2010. Invigningen ägde rum första veckan i februari 2010 och detta skulle bli starten på något nytt enligt kommunen. Men frågan är: Hur är det i verkligheten undrar Mirvete Islami.


Etikkonsulenten Anna Rosengren invigde mångfaldens år i Växjö


Tänk om bostadsbolagen tillsammans med kommunen kunde skapa möjligheter till gemensamma aktiviteter i alla stadsdelarna, inte bara Araby/Dalbo.

??Mångfald är när flera olika grupper och nationaliteter representeras i samhället och det är ett faktum i Växjö kommun. Fler än 23 nationaliteter lever idag bara i Arabyområdet där majoriteten är människor med utländsk bakgrund. Är det det som kallas mångfald? Vad är det kommunen vill lyckas med under ett mångfaldsår? Varför blir just 2010 året då mångfalden får sin stämpel? Dessa frågor snurrar nog runt i många människors huvuden, men få har svar på frågorna.??
Mångfald, integration, delaktighet! Dessa begrepp har jag hört varenda dag, månad och varje år sedan jag kom till Sverige. Under åren har många projekt kommit igång och målet har varit att integrera någon eller några utanförskapsobjekt i samhället. "Objekten" är människorna i Arabyområdet som känner att det alltid är någon som ska ta hand om dem och som ska lära dem hur man ska leva sitt liv i Växjö.
Mångfald är kunskap som leder till bättre hälsa, trivsel i samhället och engagemang på individ nivå. Dessa ingredienser kan kombineras bäst om bostadsbolagen tillsammans med kommunen och näringslivet skapar utrymmen och möjligheter till gemensamma aktiviteter i alla stadsdelarna, inte bara Araby/Dalbo där de kommunala bostadsbolagen ensamma kämpat för att skapa mötesplatser och forum åt sina hyresgäster.??
Denna gång handlar det om mångfald och jag vet med all säkerhet att även denna gång kommer jag och många andra medmänniskor ifrån Växjö att känna lukten av formalia. Jag tror inte på att en invigning av mångfaldsåret 2010 att av sig självt kommer leda till bättre engagemang, delaktighet och gemenskap i samhället.?? På något sätt tror och hoppas jag att kommunens tjänstemän vill väcka intresse genom att döpa året till mångfaldsår och på så sätt få människorna i samhället att reflektera över detta faktum som under många år har berikat vårt samhälle utan att vi tänkt så mycket på det.??Kommunen borde under detta år ge folket möjlighet att vara med och påverka utvecklingen, de beslut som tas i kommunen samt ge stora frågor som lika behandling och demokrati större utrymme. Låt oss debattera och diskutera gemensamt så att den kunskap som finns bland alla oss oavsett nationalitet eller kön tillvaratas på ett mer effektivt sätt än vad det har gjorts hittills.?? Låt år 2010 bli året då människor respekterar varandra och accepterar varandras olikheter; olikheterna som berikar det samhälle vi lever i!??
Mirvete Islami?



huvudnyheter just nu

Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40


Debattredaktör

Elisabeth Anderberg
elisabeth.anderberg@smp.se
Telefon: 0470-770526



Senaste Moderator krönikorna

VISA:

Senaste insändarna

VISA:

 

Tyck till:

Har du fått vårkänslor ännu?

Visa resultat



TV-guide

Vad visas just nu?

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Smp.se satsar på multimedia. Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webbfilmer. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

Kultur & Nöje

Cecilia Kraitz


Läs mer

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 Steel Hgv. -05
Silver 10.800 mil 99.000 kr

Medarbetare till informationsavdelningen
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker medarbetare till informationsavdelningen. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare/Beredare
AB Maskinarbeten söker säljare/beredare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Serviceelektriker/Elektriker samt teletekniker
Elajo Elteknik AB söker serviceelektriker/elektriker samt teletekniker. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Distriktsansvarig
Mockfjärds Fönstermästaren AB söker distriktsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Automationsingenjör samt maskiningenjör
Getinge Disinfection AB söker automationsingenjör samt maskiningenjör. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kantpressare
BK Produkter AB söker kantpressare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Serviceansvarig
NVS Installation AB söker serviceansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare
Älvsbyhus AB söker säljare till Kronobergs län, Ronneby och Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Legevisitten Hemtjänst AB söker semestervikarier.
Arrow LÄS MER
Verksamhetsutvecklare
Strålfors AB söker verksamhetsutvecklare.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Projektutvecklare
Kärnhem Sydost AB söker projektutvecklare.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (28 ST.)
Arrow ANNONSERA