Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Lobbyn 2012-01-30 | Uppdaterad 2012-01-30
Det är viktigt att vi alla ser positiva trender och möjligheter och medverkar till ett bättre klimat i stället för att fastna i en onödig domedagsbild. Genom mer småländsk sparnit kan mycket uppnås till rimliga kostnader.
Framtiden för dagens ungdom ser mycket positiv ut men mycket fint arbete och forskning återstår. Det kommer att finnas intressanta och viktiga arbetsområden med ett globalt perspektiv.
Utnyttja internet för att bilda er en egen uppfattning och för att påverka framtiden i god småländsk anda! Den ser inte mörk ut om världen fortsätter att arbeta för att utnyttja energi bättre.
Sverige har snart uppfyllt sitt åtagande gentemot EU med 49 procent förnyelsebart i energisystemet och en stor andel nästan CO2-fri, moderniserad kärnkraft. I det avseendet är vi redan bäst inom EU. Vi kan dock göra mycket mer och samtidigt sänka egna kostnader med ytterligare bättre klimat som resultat. USA minskade förra året sina totala CO2-utsläpp främst genom mindre bilar med effektivare motorer. USA:s energiminister uttryckte på Nobelfesten att energieffektivisering inger hopp. Ryssland har gått in i en period där den totala ekonomin ska bli 40 procent energieffektivare före 2030. Kina och Indien satsar mycket på energieffektivisering men också på mer kärnkraft. EU-Kommissionen har Energy Savings som Prioritet ETT för att nå CO2-målen; en årlig reduktion till år 2020 med 740 miljoner ton CO2 eller cirka 15 gånger Sveriges totala utsläpp.
Transportsektorn står för en stor del av CO2- utsläppen. Kollektivtrafiken byggs ut i befolkningstäta områden i många länder. De nya personbilarnas bränsleförbrukning har nästan halverats på fem år genom övergång till diesel, mindre bilar och mycket energisnålare motorer.
När nu USA:s bilpark efter sitt nya beslut går ifatt Europa sparas hela Saudis årliga oljeproduktion. Därtill kommer framtida möjligheter med fler elbilar och gasbilar med biogasinslag. Vi kunder påverkar genom vårt åkande och genom våra bilköp. Det är fantastiskt att 62 procent av de svenska bilinköpen 2011 var bränslesnåla dieselbilar. De kanske största energislukarna globalt är uppvärmning och nedkylning beroende av var man bor.
Kalla klimatzoner förbrukar alltför mycket energi till uppvärmning. Teknik och kunnande finns sedan lång tid tillbaka för att bygga och bygga om bostäder och fastigheter som förbrukar mycket lite energi. I denna klimatzon finns det dessutom oftast mycket klimatvänlig energi som biobränsle och olika restprodukter. Bevis på att detta kunnande redan finns kan ses i Maddam Kulturbyggnader Gärsnäs, Simrishamns kommun, där redan flera fastigheter byggts om till nästan nollförbrukning och detta utan subventioner. Många av dessa effektiviseringar skulle kunna göras med hjälp av dagens ROT-avdrag. Regeringen bör samlas kring mer framåtriktade byggnormer än kompromisser som hittills både för nybyggnation och vid renoveringar.
I den varma klimatzonen bor största delen av jordens befolkning, tyvärr med ganska illa isolerade hus och fastigheter. Den nödvändiga nedkylningen sker oftast med luftkonditionering som får sin el från olja eller gas i stället för genom fjärrkyla med utnyttjandet av kallt havsvatten som ofta finns nära storstäderna. Här finns potential att mer än halvera energiförbrukningen.
Jordbruket är bokstavligen livsnödvändigt för människan. Även här finns det mycket att göra även om den sektorn inte är en så stor energiförbrukare totalt sett. Många bäckar små ger resultat på CO2-utsläppen och lantbrukarna strävar efter att vara miljövänliga producenter. Vad som är mycket viktigt om man vill förbättra klimatet ytterligare är att ta hand om metanutsläppen från jordbrukets restprodukter och då kanske främst från gödsel. Detta är ett område som diskuteras mycket men där än så länge mest har gjorts utomlands.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA