Är de lokala politikerna utan skuld?

Moderator 2010-07-12 | Uppdaterad 2010-07-12

"Men vad skulle hända om Bo Frank, Carina Bengtsson, Robert Olesen eller något annat kommunalråd i Kronoberg skulle köpa en Toblerone för skattebetalarnas pengar. Skulle de då få avgå för det? Troligtvis inte. Elizabeth Peltola i Älmhult behövde inte gå då hon, oavsiktligt, använt sig av fel kort."

Det är augusti 2006 och valbevakningen är i sitt crescendo. Jag har uppdraget att bevaka moderaternas dåvarande pressekreterare Sven-Otto Littorin då han ska träffa "folket på golvet" på Älmhultsföretaget Alfing. Det finns ett tyskt filmteam som är med Littorin. De följer valet nästan lika tätt som svenskarna gör.
Tiden är tajt för Littorin så han frågar mig om vi kan ta intervjun i husvagnen de har med sig. För att skaka av den stela stämningen som lätt infinner sig då politiker ska ut på valturné sa jag: Nej tack. Sven-Otto Littorin såg på mig och på sin pressansvarige och undrade varför. Jag svarade skämtsamt: Det handlar om god uppfostran. Min mamma har lärt mig att jag inte ska gå in i husvagnar med främmande män. Framförallt inte om de har med sig ett tyskt filmteam. Då fungerade skämtet som en isbrytare och intervjun blev bra. Men med tanke på vad Littorin i dag anklagas för att ha gjort just i augusti 2006 fastnar skämtet lite i halsen.

Nu är Littorin inte dömd för något brott, det är inte ens fastställt att det har skett. Men det får mig att fundera lite över våra politiker. Det har hänt tidigare att ministrar avgått på grund av att de begått brott eller slarv som är betydligt mindre allvarligt än sexbrott. Ta Mona Sahlin och Tobleroneaffären. Slarv eller avsiktligt, det spelar ingen roll, hon fick gå.
Men vad skulle hända om Bo Frank, Carina Bengtsson, Robert Olesen eller något annat kommunalråd i Kronoberg skulle köpa en Toblerone för skattebetalarnas pengar. Skulle de då få avgå för det? Troligtvis inte. Elizabeth Peltola i Älmhult behövde inte gå då hon, oavsiktligt, använt sig av fel kort.
Är vi mer toleranta mot våra lokala politiker än riksdagspolitikerna? Och i så fall varför?

Dessutom så är det väldigt få lokala politiker där det uppdagats att de gjort något grovt brott. Hur kommer det sig? Är media sämre på att bevaka den sidan av de lokala politikerna, eller står de utan skuld?

Vad tycker du? Borde de lokala politikerna granskas och dömas lika hårt som de i riksdagen?



Kommentarer

  • Finns mycket

    Det finns såklart lika mycket fuffens hos lokala politiker som riksdagspolitikerna. Och det är viktigt att veta hur de är som privatpersoner. Det speglar av sig i deras yrke och vid beslutsfattande.
    Lokaljournalister är kanske lite för mycket kompis med politikerna för att kunna göra den riktiga granskningen?


  • Undrar om det inte handlar om fler saker?

    Undrar om det inte handlar om flera olika saker? Dels de sakerna Elisabeth Anderberg nämner ovan, men även om rent siffermässiga saker. Antalet politiker i exempelvis Älmhult som ens har ett kort de kan missbruka är antagligen väldigt litet jämfört med antalet i riksdag och regering.

    Sen undrar jag om det inte också är så att media som bevakar Älmhult är färre och snällare. Jag tror Peltola fått det mycket svårare om hon varit i riksdagen och gjort samma sak.

    I princip så bör naturligtvis alla bedömas, oavsett om det är lokala politiker eller rikspolitiker. Men en viss skillnad finns det. Oddsen att göra fel som fritidspolitiker, i synnerhet om man är ny, borde vara större på grund av ovana och okunnighet, än som någon som har politiken som yrke.


  • Bra fråga

    Inom kommunpolitiken verkar kanske demokratin fortfarande. Här är det inte media som bestämmer vilka de kan mobba ut.
    Om en politiker gör fel så visar väljarna det vid nästa val.


  • Ordning och reda!

    Skillnaden mellan Peltola och Sahlin är väll uppenbar. Peltola upptäckte om jag inte minns fel själv sitt misstag och ändrade så att det blev rätt medan Sahlin gör om samma misstag om och om igen. Det handlar om förmåga att ha ordning och reda och hur man agerar när man gör fel.


  • Frågan kvarstår

    Bör de lokala politikerna dömas lika hårt? Ja självklart. De har ofta en direkt påverkan på kommuninvånarna vilket gör att vi inte bör tolerera något.


  • journalisterna

    Det är dags att göra den granskningen hos smp:s journalister tycker jag.


  • Re: vän

    Varför skulle det göras den granskningen av journalister? De är väl inte folkvalda.


  • Breror på vem det är

    Naturigtvis går adeln och borgarna fria för de står över allt slikt. Hade det varit en arbetare som använt fel kort hade det blivit räfst och rättar ting det är inte konstigt att politiker föraktet breder ut sig Fyyy bubblan


  • Re: Åsa

    Journalisterna är den tredje stadsmakten. Att de inte är utsedda i allmänna val har inte med saken att göra, de har en oerhört stor makt, betydligt större än en professor på universitetet t.ex. och bör därför granskas.


  • kommunalval odemokratiskt

    Det spelar kvitta hur vi rösta i kommunalvalen, det är ändå samma stolpskott som sitter kvar. Ta Växjö som exempel har någon sett någon förändring de senaste 12 åren av första namn på listorna!


  • Förändringar!

    Robin Hood, om man kollar på www.val.se kan man se inte bara årets listor utan också tidigare listor. Socialdemokraternas förstanamn 2006 var Carl-Olof Bengtsson och den som var nr 2 då är nr 1 nu: Charlotta Svanberg. Vänsterns förstanamn 2006 var Carin Högstedt och nu står Anders Mårtensson först. På Miljöpartiets lista var Carsten Wulf nummer ett 2006 och i år står Daniel Hagberg överst. Kristdemokraternas etta 2006 var Peter Ekberg och i år är det René Jaramillo. Folkpartiet har bytt ut Nils Fransson (etta 2006) mot Patric Svensson. Sverigedemokraterna har bytt ut Samuel Älgemalm som var etta 2006 mot Håkan Engdahl. Det är alltså enbart Moderaterna (Bo Frank etta både nu och då) och Centerpartiet (Gunnar Elm också etta både nu och då) som inte gjort byten på första plats sedan förra valet. Men går man tillbaks till 2002 var det Kristina Knöös-Franzén som toppade Moderaternas valsedel så då återstår enbart Centerpartiet med samma förstanamn de senaste 12 åren.

    Så ser det ut om man faktiskt kollar upp det hela. Men det verkar vara lättare att gnälla på politiker än att kolla fakta.


  • Utan skuld??

    Det står skrivet att Du som är utan skuld till något .. kasta första stenen.

    Det finns ingen som är utan skuld till något, men om man gör det medvetet eller för att man är tvungen att överleva, det är en stor skillnad.

    I valtider så kastas det så mycket skit överallt på varandra, och ni som inte ens blir träffade.. sitter och gottar er i andras fördärv.. så tänk först efter om du gjort dig skyldig till något som kan skrivas på löpsedeln om..

    lätt att bara tänka på sig själv i denna stund..


  • Inget ovanligt alls

    Kan undra hur många landstingspolitiker i länet som inte någon gång under årens lopp råkat skriva fel på uppdragsblanketten, kanske råkat skriva samma uppdrag två gånger eller kanske glömt att skriva alls? Vid en "razzia" för ca 15 år sedan hittades fel hos nästan alla landstingspolitiker, hög som låg men det var nästan lika många som glömt skriva upp som de som skrivit för mycket. Det blev tillrättat i alla fall, värst var en moderat vill jag minnas, han hade visst dubblerat alla uppdrag.


  • Bra Ulrika

    Finns mycket myter och osanningar/halvlögner som sprids i politiska syften. Man bör granska uppgifter som står i tidningar, Tv osv varifrån de kommer och syftet med informationen. Lite som våra barn får lära sig i skolan, att granska kritiskt och uppge källor.


huvudnyheter just nu

SMP-live med Mario Vasilj

Sport [Uppdaterad i dag 11:44]

Östers Mario Vasilj har spelat med klubben i sju år och har aldrig upplevt en sådan positiv säsongsstart som nu. Fem segrar på sex matcher innebär serieledning i superettan. Mittbacken gästade SMP-live inför torsdagens match mot Brommapojkarna. Se sändningen, där ni även möter Österdamernas Marie Bengtsson och Sanna Svensson, i repris.

 


Tvättmaskin orsakade brand

Ljungby [Uppdaterad i går 06:28]

I en villa i Bolmaryd Ekebacken, Annerstad, Ljungby, började det att brinna i en tvättmaskin. Räddningstjänsten fick rycka ut och göra en insats vid 21.30-tiden på måndagskvällen.

Inbrott på köpcentrum

Ljungby [Uppdaterad i går 06:28]

En glasruta krossades och inbrottstjuvar kom in i en lokal på Gränsbygdens köpcentrum i Markaryd natten till tisdagen. Än än så länge vet man inte om tjuvarna fick med sig något stöldgods.

Inbrott på Ikea

Älmhult [Uppdaterad 2012-05-14]

Innan midnatt fick Kronobergspolisen rycka ut till Ikea i Älmhult. En kontorbyggnad hade fått ett krossat fönster och inbrott där en bärbar dator saknas. I nuläget finns ingen person gripen för brottet.

Metallstöld på Ahls Mekaniska

Växjö [Uppdaterad 2012-05-14]

Larmet på Ahls Mekaniska i Lammhult kom strax innan midnatt och när polisen kom till platsen sågs tre män köra från platsen. Bilen kunde lite senare stoppas och männen kunde gripas för stöld av metallföremål.

Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö • Jalling slipper bygga ny bro Personligt: Arbetet har alltid varit roligt för Carl Göran • Älmhult • Företagare tittade in i en ljus framtid • Lessebo • Lånade djur håller mark öppen • Uppvidinge • Idéer för levande Lenhovda • Tingsryd • South Swedish Rally stort arrangemang • Alvesta • Bra service Alvestahandlarens vapen

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Ford Kuga 2,0 TDCi Trend -10
Vit 5.400 mil 193.000 kr

Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Ma/Na-lärare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker Ma/Na-lärare
Arrow LÄS MER
VD-assistent
Scandinavian Recycling Group AB söker VD-assistent till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Produkt och utvecklingschef
Ackurat Industriplast AB söker produkt och utvecklingschef.
Arrow LÄS MER
Servicemontör
Sydsprinkler AB söker servicemontör. Utgångsort Alvesta, arbetsområde södra Sverige.
Arrow LÄS MER
Marknadsassistent
Ölands Bank söker marknadsassistent.
Arrow LÄS MER
Affärsområdeschef
Alwex affärsområde Bygg & Anläggning söker Affärsområdeschef till Växjö.
Arrow LÄS MER
Produktionsledare/Produktionstekniker/Projektledare
Sibbhultsverken söker Produktionsledare/Produktionstekniker/Projektledare i Sibbhult
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
VD
Allbohus söker VD
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (47 ST.)
Arrow ANNONSERA