Moderator 2010-02-09 | Uppdaterad 2010-02-09
Straffas vi lika när vi går över gränsen? Och hur ska vi komma åt problemen som uppstår när två seder krockar med varandra, vilken sed gäller?
I dag kan du läsa om domen mot Arbetsförmedlingen i Älmhult. De drog in en mans aktivitetsersättning och praktikplats på grund av att han inte tog en kvinnlig chef i hand. Hans religion förbjöd honom att ta främmande kvinnor i hand.
Era reaktioner lät sig inte väntas på. Ta seden dit du kommer sammanfattar era kommentarer ganska väl.
Jag undrar vad som hade hänt om det varit en svensk kvinna som vägrat ta i hand? Hade den kvinnliga chefen känt sig lika illa behandlad då?
Vi vill å ena sidan att alla ska bete sig lika och hålla sig inom den svenska uppföranderamen. Men då vi går utanför den ramen, straffas vi då lika?
Att ta seden dit man kommer är intressant sak. För även om vi i detta land ska befinna oss inom samma ram så finns det olika seder att anpassa sig till. Tänk er att ta denne man på en rundtur. Först åker vi, låt oss vara fördomsfulla, till ett sågverk. Där är det nog inte så viktigt att mannen presenterar sig med att ta i hand och skämten ligger på en ganska tolerant nivå. Vi ber mannen ta seden dit han kommer.
Sedan åker vi vidare till Linnéuniversitet. Mannen har med sig seden han nyss fått lära och drar ett par råa skämt bland forskare och professorer. Det skulle kunna bli väldigt fel.
Att tala med bönder på bönders vis och med de lärde på latin kanske är ett bättre uttryck än att ta seden dit du kommer? Men hur lätt är det att veta vilka som är bönder och lärda i en ny kultur?
Så några frågor till dig, straffas vi lika när vi går över gränsen? Och hur ska vi komma åt problemen som uppstår när två seder krockar med varandra, vilken sed gäller?
Det handlar inte om att den mannen ville diskriminera den kvinnliga VD, utan om att hans religion ser på kontakten med kvinnor som otillåtet. Detta ses som diskriminering av dagens samhälle och bestraffas på det hårdaste sättet:ekonomiskt. Jag anser att DO gjorde rätt när man fällde AF för att mannen straffades. Han hälsade artigt och förklarade sitt bettende. Räcker inte det? Vi har en rättssäkerhet som ska gälla för alla oavsett deras kön, hud, religion eller sexuelläggning. Rättssäkerhet är grunden för demokrati. Man kan istället för att bestraffa se till att anpassa till individen och dennes behov och förutsättningar. Resurserna finns. Finns det viljan för att se på alla som människor inte som ett namn,sexuelläggning,en religion eller hudfärg.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (27 ST.)
ANNONSERA