Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Moderator 2012-07-02 | Uppdaterad 2012-07-02
I helgen fick jag ett samtal från en läsare som ville att vi skulle skriva en informativ artikel om tvestjärtar. Tvestjärtar varför finns de? Vad är deras uppgift i kedjan? Varför dödar man en tvestjärt direkt man ser den? Andra småkryp dödar man aldrig. Ta bara den älskade nyckelpigan. Den skulle man aldrig ens drömma om att döda.
Det är mycket som man kan fundera över. Tvestjärten har väl antagligen någon annan uppgift än att krypa in i papperstidningen, efter det att tidningsbudet lagt den i brevlådan, följa med in på köksbordet, för att där genast bli dödad. Vad jag ganska säkert vågar mig på att konstatera är att tvestjärten inte är ett utrotningshotat djur. Den verkar finnas överallt. Men jag kan ha fel och jag kan heller inte sätta sin en tvestjärt i sitt rätta biologiska sammanhang.
På sidan A 24 har vi idag en informativ artikel om ett annat litet djur. Den sällsynta och utrotningshotade ekbocken. Läser man artikeln förstår man att alla småkryp inte finns av en tillfällighet! Den större ekbocken, får vi veta, är ett flaggskepp bland skalbaggar. Många sällsynta arter är knutna till ekbockens miljö, skriver Jan Bärtås. Och inte bara insekter, utan svampar, lavar, fladdermöss och fåglar.
Nu har ett antal av den större ekbocken hämtas i Poznan i Polen. Dessa ska paras i laboratorium. Målet är att få tillbaka ekbocken i Småland där den funnits tidigare. Men det är en lång och omständig väg dit.
Fästingen, hatad av alla. Äcklig, väldigt närgången och bärare av det fruktade TBE - viruset. Ros-Marie Aldén vet hur det är att bli TBE-smittad. Det tog tre år för henne att bli återställd från sjukdomen. Ni kan läsa hennes berättelse på sidan A 8.
På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.
Så här vill vi att det ska fungera:
* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.
* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.
* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.
* Debattspråket är svenska.
* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.
* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.
Det här vill vi slippa:
* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.
* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.
* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.
* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.
* Hot, trakasserier eller lögner.
* Utpekande av andra personer som brottslingar.
* Uppmaningar till brottslig verksamhet.
* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.
* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.


