Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Moderator 2012-01-18 | Uppdaterad 2012-01-18
I går firade vi på Smålandsposten Redigerarens dag.
Och nu undrar rätt många av er vad en redigerare är och varför just de ska ha en dag.
Jag svarar på den sista frågan först: kan dagar tillägnas något så världsligt och enkelt som kanelbullar är det verkligen på tiden att redigerarna ska uppmärksammas. Dessutom är det ett väldigt lyckat PR-stunt av några redigerare som fått Sveriges tidningar att skriva om och fira dem. Ett lysande exempel vilka tusenkonstnärer de är.
Och det är svaret på den första frågan. Redigerarna är tidningarnas verkliga mångsysslare.
De är till en del det som brukar kallas rubrikmakare – men de ska också kunna granska texter både juridiskt och språkligt. De ska kunna stryka bort överflödigt och rädda rena faktafel. De ska ringa polisen när något hänt och skriva några snabba rader.
De väljer bilder, skriver bildtexter och pusslar ihop de färdiga tidningssidorna i layoutprogrammet Indesign. På Smålandsposten har vi infört att deras namn syns på sidan. För ärligt talat är det annars ett väldigt osynligt journalistyrke.
För många av oss är det världens roligaste jobb. Själv jobbade jag som redigerare mellan 1994 och 2000. Sedan blev jag nattchef, den som arbetsleder redigerarna. Och jag kan intyga att mycket roligare än att göra om en hel tidning, på alldeles för lite tid, när det hänt något stort... Ja, det har man nog inte.
Hur firar man då en redigerare? Med tårta, så klart.
•••
Bilden ovan är tagen av en redigerare, Anders Tapola. Mångsidiga, var det.
Moderator · lobbyn
Magnus
Karlsson är chefredaktör
på Smålandsposten och samtalar här med läsare.
”Redigerarna är tidningarnas verkliga mångsysslare.”



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA