Debatt

Politiker och vanligt folk

Lobbyn 2010-07-26 | Uppdaterad 2010-07-26


Bo Frank.

Det ska gärna medges att det var Olle Ekstedt som satte mig på detta spår. Olle Ekstedt som kritiserat den så kallade Växjöandan som jag myntat som går ut på att politiker från alla partier kommer till samma slutsats i många politiska beslut i Växjö!
Jag har varit politiskt verksam i Växjö i 35 år och har fortfarande ett driv och en entusiasm som få slår. I en småstad som Växjö lever vi politiker som folk gör mest. Vi har hämtat och lämnat på dagis, handlat och träffats folk på Konsum eller Ica, städat på stan som idrottsförälder på söndagsmorgnar och finns i telefonkatalogen med nummer som inte är skyddat!
Uppdraget som politiker oavsett parti går ut på att företräda alla, att se till helheten. Det handlar ofta om att ta ställning där olika intressen står mot varandra. Att inse att en kommun inte kan utvecklas om man lägger alla ägg i samma korg. Det funkar inte om alla pengar läggs på omsorg eller skola. Eller på kultur, parker eller idrott. En kommun måste vara attraktiv för alla. För företag, sjuksköterskor och pensionärer. För ungdomar och för personer med funktionshinder!
I nästan 95 procent av alla beslut som fattas av kommunfullmäktige kommer politiker från alla partier till samma slutsats.
Det enda som egentligen skiljer oss politiker från så kallat vanligt folk är att vi vid varje beslut måste se till en helhet. När man har som hel – eller deltidsuppgift att alltid väga olika aspekter mot varandra, att väga argument för utveckling eller bevarande, att väga vad som är bra för företagande och nya jobb, för att tillgodose mångfald och tillväxt, nya bostäder, minskade utsläpp av koldioxid och byggande av ett samhälle för alla – då blir det oftast politiskt samförstånd.
Vi politiker får tidigt information, kan stöta och blöta argument mot och med varandra. Byggplaner ställs ut offentligt och medborgarna bryr sig kanske först när grävskopan är framme och då är det för sent. Någon eller några få står för överklagande av många kommunala beslut. Då hävdas det att politiker inte lyssnar och att demokratin är satt ur spel. Jag hävdar motsatsen, att demokratin kan sättas ur spel genom att den politiska processen kan bli så utdragen att människor anser att politiken är långsam och ineffektiv!
Jag skriver inte detta för att beklaga mig. Jag har sannolikt Växjös roligaste jobb som ordförande i kommunstyrelsen. Men skulle aldrig välja det i ”nästa liv”! I tjänst i princip dygnet runt, flertalet kvällar och helger!
Poängen med mitt inlägg är bara att tala om att det enda som skiljer en politiker från så kallat vanligt folk är att vi i varje läge inte kan se en enskild fråga tagen ur sitt sammanhang!
Det är lätt att till exempel säga att det vore bra med gratis parkering! Hur skulle det funka med tillgänglighet i staden för besökande när 10 000 jobbar i Växjö centrum? Hur ska kollektivtrafiken fungera? Vilka avgifter? Utsläppen av avgaser? Buller?
Johan Lennon och Yoko skriver i en politisk text från 70 –talet. Vi är alla bara vanligt vatten, fast från olika källor! Om vi klär av oss nakna är det ingen skillnad mellan ordförande Mao eller Richard Nixon!
Skillnaden mellan politiker och vanligt folk handlar inte om att politiker är smartare utan om att politiker har ett informationsövertag om helheten och alltid måste se till helheten. Och det går inte att begära att alla medborgare ska behöva vända och vrida på varje argument och sätta sig in i en helhet. Det måste självfallet vara tillåtet att bara driva en uppfattning utan krav på sammanhang.
Gåtan för medborgarna är väl då att hitta de fem procent som skiljer partierna i praktisk politik på det lokala planet. Eller?

Kommunalrådet Bo Frank (m), Växjö, skriver i dag om skillnader på politiker och så kallat vanligt folk.



huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Lobbyn mer

Gör din röst hörd

Välkomna till Lobbyn, vår mötesplats för läsarna, både på smp.se och i Smålandsposten. Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Vi prioriterar insändare som rör Kronobergs län och är undertecknade med namn.
Om du vill använda signatur, bifoga ändå namn och adress. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka. Vi ansvarar inte för insänt material.
Du kan även skicka insändare till Lobbyn via SMS/MMS. Skicka ditt SMS till 72 550, skriv "spn lobbyn + din text". Max 150 tecken. Kostnad fem kronor per SMS.

Postadress:
Lobbyn
Smålandsposten
351 70 Växjö.

Insändarredaktör

Anna-Karin Jonsson
lobbyn@smp.se
Telefon: 0470-77 06 40



Senaste insändarna

VISA:

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Kuga 2,0 TDCi Titanium -09
Svart 4.973 mil 219.000 kr

Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA