Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Lobbyn 2010-09-06 | Uppdaterad 2010-09-06
Växjö har ett attraktivt och levande centrum. Kvittot fick vi nyligen när Växjö vann utmärkelsen Årets stadskärna 2010. Vårt centrum är en plats där människor arbetar, bor, handlar, umgås och trivs. Dessvärre har vi en problematisk parkeringssituation i City. För besökaren är det både dyrt och svårt att hitta parkering.
Växjö växer, inte minst i centrum. Med bilfria torg (Teatertorget och Stortorget) och projekten i Stationsområdet försämras tillgängligheten ytterligare. De parkeringsplatser som planerats kommer inte på långa vägar täcka framtida behov.
Det finns en stark politikerförankring för ett bilfritt centrum och en miljöprägel i alla beslut, vilket i sig är positivt men konsekvensen kan bli att människor väljer tillgänglig externhandel framför ett otillgängligt centrum. Varför är det bättre ur miljöhänsyn att ta bilen till Samarkand, Jönköping eller Kalmar för att handla?
Vi är oroliga för att centrums attraktionskraft på sikt inte är tillräckligt stark för att människor ska vara beredda att cykla, gå långa sträckor eller åka kollektivt för att komma till affärerna. Vi måste även planera för bilar och parkeringsplatser i centrumnära läge.
En levande och attraktiv stadskärna är avgörande för stadens och hela kommunens utveckling. Här spelar handeln en viktig roll. Med färre konsumenter får vi färre etableringar, sämre och enkelriktat utbud och en stadskärna som utarmas.
Fastighetsägarna är inte motståndare till bilfria torg och mindre trafik i centrala Växjö eller de projekt som planeras i stationsområdet. Vi vill långsiktigt säkerställa attraktionskraft och tillgänglighet för Växjö centrum. Vi har följande förslag:
Inför ett p-ledningssystem som hjälper besökarna att hitta lediga p-platser (cirkulerande och miljöpåverkande trafik undviks).
Bygg fler p-platser helst under stationsområdet (i samband med byggnationerna där).
Bygg ett underjordiskt garage under Stortorget i två plan när Stortorget görs bilfritt.
Utveckla parkeringen vid Fabriken (bakom Filmstaden).
Förbered alla utbyggnader av p-platser med laddningsstationer för elbilar.
Fortsätt utveckla det bilfria rutnätet i centrum.
Fortsätt investera i centrumutveckling i andan kring Årets stadskärna 2010.
Lägre parkeringsavgifter i centrum (i nivå med andra konkurrerande städer).
Vi har fått löfte från våra lokala politiker om p-ledningssystem, utökning av p-platser vid Norrtull och Fabriken samt att utredningar ska göras på vissa områden. Det är bra men inte tillräckligt. Vi vill ha tydligare ambitioner och konkreta förslag från våra politiker och beslutsfattare.
Tuffa investeringsbeslut behöver fattas som kräver stort ansvar och ryggrad. Politikernas vägval kommer i högsta grad påverka Växjös stadskärna i framtiden.
Tillgängligheten är avgörande för Växjö centrums konkurrenskraft. Ge City en ärlig chans att konkurrera med externhandel och andra städer.
Låt oss vinna utmärkelsen Årets Stadskärna 2015!
Vi är oroliga för att centrums attraktionskraft på sikt inte är tillräckligt stark för att människor ska vara beredda att cykla, gå långa sträckor eller åka kollektivt för att komma till affärerna, skriver Christofer Lööf, regionchef Kronoberg Fastighetsägarna Syd, på dagens debatt.
Christofer Lööf



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (47 ST.)
ANNONSERA