Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Lobbyn 2012-01-11 | Uppdaterad 2012-01-11
I två insändare publicerade den 14 och 23 november framförs kritik mot situationen i förskolan vilket jag håller med om och upprörs över.
I två insändare publicerade den 14 och 23 november framförs kritik mot situationen i förskolan vilket jag håller med om och upprörs över. Att det inte kommit ett enda svar från någon ansvarig förtroendevald kan tolkas som att man saknar motargument.
Som förälder känner man sig väldigt liten gentemot kommunen och ibland känns det som om vi lever i en skendemokrati. Vi inbjuds till att komma med åsikter och idéer men gör det någon skillnad på besluten egentligen? På senaste föräldramötet fick vi höra att man återigen ska ta in fler barn än tillåtet enligt brandskyddsföreskrifterna.
Lösningen är att inte ha alla barn inomhus samtidigt! Detta har gjorts tidigare vilket resulterade i ökad stress för pedagogerna att hela tiden behöva räkna barn för att se till att inte för många var inomhus på samma gång. Därför togs inte för många barn in i höstas, men nu ska det ske igen. Vi föräldrar ifrågasatte detta men fick till svar att så blir det. Resultatet av politiska beslut, redan fattade och för sent att påverka eller?
Ökat intag av barn betyder behov av personal vilket inte är helt lätt har det visat sig, vikariepoolen är ofta tom och att hitta permanenta lösningar tar tid. Det är mycket som ska stämma och ibland undrar jag om man väntar för länge med att börja leta? Detta påverkar befintliga pedagoger som går i ovisshet och får dra ett ännu tyngre lass vilket i sin tur påverkar barnen.
Barnens bästa är ledstjärnan eller ska åtminstone vara det. Samtidigt som de två ovan nämnda insändarna var i tidningen lades ett reklamblad från Moderaterna i min brevlåda. I detta slår man sig för bröstet över allt man har gjort och vill göra med Växjö. Mycket är bra och positivt men det kändes samtidigt som ett slag i ansiktet i ljuset av situationen inom förskolan och skolan.
Jag vill att de förtroendevalda tydliggör vad de vill med förskolan på ett konkret sätt, inte i form av den bästa förskolan/skolan för det bör vara ett självklart mål. Utan hur stora barngrupperna får vara, små- eller storskalighet, personaltäthet, hjälp till barn med särskilda behov etc.
Jag skulle också önska att våra förtroendevalda blev lite synligare ute i verksamheten. Kom till ett föräldramöte eller bjud in oss föräldrar till ett möte, var med en hel dag i verksamheten och prova på arbetet men framför allt bemöda er om att besvara den kritik som framförs åtminstone!
ANNIKA



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA