En dragspelsrockares passion

Motor 2009-08-21 | Uppdaterad 2009-08-21

- Kan det bli mer rock 'n roll än en rullande stenbumling? undrar Tomas Lundberg.

Tomas Lundberg kan dra bak suffletten och köra sin Heinkel Trojan som en cabriolet.

BILDSPEL

Den rockande dragspelaren har rustat upp en gammal Heinkel Trojan. Liten, grå och rullar fram i upp till 90 kilometer i timmen. Den trehjuliga motorcykeln är en ovanlig syn och Tomas Lundberg i Lessebo får mycket uppmärksamhet när han ger sig ut på en tur.
- Jag skulle ner och handla mjölk lite snabbt på Konsum. Men när jag kom ut från affären var det 15 personer runt bilen. Det tog en timme innan jag kom hem, berättar Tomas och skrattar.

I den gamla Heinkel Trojan från 1962 får det plats två vuxna i framsätet och två barn där bak. Det är en trehjulig motorcykel men skulle kunna registreras som en bil om trepunktbälten sätts in. Tomas använder den dock till att transportera sig själv och sitt dragspel till olika spelningar. Han kallas "Lundbergspojken" när han sjunger och spelar allt ifrån visor till hård rock 'n roll på sitt dragspel - en ovanlig artist i ett ovanligt fordon.
Tomas köpte motorcykel-bilen för ett år sedan. Då var det en rostig skrothög som stått i en lada, men efter mycket svetsjobb och omlackering är den nu tillbaka i originalfärg. Med sportig klädsel på sätena och små flames på stänkskärmar och sidor.

- Jag har alltid velat ha en sådan här. Redan när jag var liten sa jag att en sådan vill jag ha!
Tomas är en mångsysslare där musik, bilintresse och stil genomsyras av 50- och 60-tal. Han har släppt en skiva och skrivit en bok som är en dramakomedi om bilar. Bilintresset har han haft sedan han var liten. Förutom den trehjuliga motorcykeln äger han amerikanare och det är veteranbilar han brinner för och tycker om att meka med.
- Det är roligt att köpa något nergånget och sedan få fram ett fint resultat.



Kommentarer

  • Glädjespridare

    Så härligt med människor som sprider glädje omkring sej. TACK!


  • Så NICE...

    Den är så underbar och jag är klart avundsjuk på dej..Bilen rockar så är det bara,skit i vad alla andra tycker :)


  • Suck

    Gott folk, det är INGEN bil, det är en motorcykel!


  • sicken bil

    vad tar den per mil......


  • en riktig pärla ;)

    visst är den häftig men om det går in 2 vuxna och 2 barn tvivlar jag på xD det blev extrremt trångt när jag brorsan och pappa var i samtidigt... men å andra sidan är den ju inte anpassad för "taxi verksamhet"


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Senaste nytt motor

VISA:

Motor

Läget på vägarna

Snötäcke eller barmark, vägverkets livegrafik gör dig uppdaterad.


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Kuga 2,0 TDCi Titanium -09
Svart 4.973 mil 219.000 kr

Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA