Skrämselpropaganda och Lobbying

Bilden och rubriken talar sitt tydliga språk om de livsfarliga däcken. På bilden går ett litet barn förbi en bil med hotfullt svängt dubbdäck.

Motorkrönikor 2008-02-28 | Uppdaterad 2008-04-13

Det här med trafiksäkerhet är svårt. Ungefär lika svårt och mångfasetterat som journalistik. Det är som upplagt för svårigheter när trafiksäkerhet, miljö och journalistik möts.

Sveriges största dagstidning, DN, öppnade i veckan med en artikel om dubbdäcken som varje vinter dödade tjugofem personer i Stockholm. Gudars! Med darrande händer satte jag mig att läsa. Artikeln hänvisade till en undersökning som VTI skulle presentera längre fram. Läsaren var därmed dömd att lita på artikelförfattarens påståenden som dessutom framfördes som de facto-påståenden. Journalisten gör VTI:s ord till sina istället för att kritiskt granska undersökningen.

Livsfara
Bilden och rubriken talar sitt tydliga språk om de livsfarliga däcken. På bilden går ett litet barn förbi en bil med hotfullt svängt dubbdäck. Kort sagt, rubrik, bild och inledning talar om för oss att dubbdäcken varje år dödar 25 ungar.
Verkligheten är den att forskningen har konstaterat att mycket pekar på att små, mycket små partiklar, i luften kan vara farliga för svårt sjuka människor och göra att de dör en månad tidigare om de inandas de här partiklarna. Forskare har också konstaterat att dubbdäck river upp mer sådana här partiklar från asfalten än vad däck utan dubbar gör. Ingen jämförelse med tung trafik eller effekter av saltning och sandning har gjorts. Dessutom har däckens slitage mätts i en maskin där däcken rullar med en radie av 2,5 meter, vilket är betydligt snävare svängar än någon bil gör.

Oklart samband
Mot bakgrund av detta framstår sambandet mellan dubbdäcken och den för tidiga döden som oklart och omöjligt för läsaren att kontrollera. Lägger man så till finsk forskning som visar att det är mönstret i dubbfria vinterdäck som sprider partiklarna och speglar allt detta mot att de flesta däcktillverkare, möjligen bortsett från Michelin och Nokian, vill slippa att tillverka små mängder däck för en perifer marknad i Norden känns forskarrönen lite svajiga. Det kan rent av vara effektiv lobbying som lurar Sveriges största dagstidning att överträffa kvällstidningarna i effektsökeri. Ett effektsökeri som kommer att kosta många bilister livet om däcktillverkarna får sin vilja igenom med hjälp av DN:s insiktslösa påståenden.

Dubbfritt fungerar, ibland
Visst, jag är inte ensidigt för dubbdäck. Absolut inte. De flesta av oss klarar sig bra med dubbfritt. I vart fall så länge andra river upp isen med dubbdäck. Jag förväntade mig dock inte den här typen av journalistik från DN.
Det finns egentligen bara ett tillfälle som dubbdäck är bättre än dubbfria och det är på ren is vid temperaturer runt noll grader. Alla bilförare bör ställa sig frågan om de behöver ut och köra under sådana förhållanden innan de tar ställning. Problemet är att den här isen kan komma väldigt oväntat. Precis som alla olyckstillbud i trafiken.

Säkerhetsbälten
-Att säga att man inte behöver dubbdäck eftersom detta inträffar så sällan är ungefär som att säga att man inte behöver säkerhetsbälte eftersom trafikolyckor händer så sällan, säger Halvard Nilsson, före detta utvecklingschef hos Gislaved.



huvudnyheter just nu

SMP-live med Andreas Wihlborg

Sport [Uppdaterad i dag 13:51]

Öster vinner och vinner i superettan. Närmast väntar Varberg hemma på Värendsvallen där laget har tio raka vinster. Matchhjälten från Borlänge Andreas Wihlborg är gäst i studion inför matchen. Se direktsändningen klockan 13.

 


Senaste nytt motor

VISA:

Motor

Läget på vägarna

Snötäcke eller barmark, vägverkets livegrafik gör dig uppdaterad.


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Rugbymatch - Katedral mot Teknikum • Inblick: Din mat - hit går dina pengar • Världen: Anna Koblanck - Vilken tavla! • Personligt: Elin Lindströmmmm 30 år - en målande mamma • Krönika: Mary Lou Ward - Ett släp kommer lastat - med ett hus • Fredag: Med hela veckans tv

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv -10
Gråmetallic 3.111 mil 102.000 kr

Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA