Sverige 2009-08-05
Moderata politiker ska få nya etiska regler att rätta sig efter och tvingas skriva under en skärpt försäkran, när de kandiderar till politiska uppdrag.
Under senare år har de politiska skandalerna duggat tätt. Statsminister Fredrik Reinfeldt hade en tuff start med de två ministrarna Maria Borelius och Cecilia Stegö Chilò som undanhållit lik i garderoben och med statssekreterare Ulrica Schenström som tvingades avgå när hon inte berättade om hur mycket vin hon konsumerat tillsammans med tv-reportern Anders Philblad.
I tjugo år har moderaterna låtit sina kandidater skriva under en försäkran om att vara ett föredöme och iaktta god moral, men den har varit allmänt hållen. Nu anges tolv konkreta punkter, med kopplingar till både egna och andra partiers skandaler, exempelvis det folkpartistiska dataintrånget hos Socialdemokraterna. M-kandidaterna får nu lova att inte söka information eller material från andra partier, som de själva inte valt att offentliggöra.
I försäkran talas om plikten att informera om lik i garderoben, om när det är dags att ta ”time out” eller avsäga sig uppdraget.
– Naturligtvis har vi tagit intryck av sådant som hänt, säger organisationschef Liselott Florén, ordförande i den arbetsgrupp som tagit fram förslagen till den nya försäkran och till nya etiska principer.
– Det här är ofta tuffa frågor att ta upp. De flesta människor har upplevelser som de tycker är genanta att prata om. Det underlättar att ha ett dokument att ta ställning till även om inget dokument kan försäkra oss mot att människor faller igenom. Dokumentet kan tjäna som ett verktyg för att ge stöd. Att kryssa sig igenom ett antal punkter gör det tydligare vad vi förväntar oss, säger hon.
Kandidaterna lovar även att omedelbart avsäga sig uppdraget om de lämnar partiet. Men partiet har inget att sätta emot om det inte sker.
– Nej försäkran är inte juridiskt bindande, säger Florén.
Punkterna i kandidaternas försäkran kommer igen i de nya etiska reglerna, som bland annat tar upp god partikultur vid krishantering.
– Genom att låta drygt 200 ombud diskutera och fatta beslut om principerna får de en annan tyngd, säger Florén.
Det skulle verkligen behövas i alla partier. Många tycks inte veta eller vill inte veta vad som står i de lagar som reglerar de frågor som de ska fatta beslut om.
Vem sa det? Jag säger aldrig till mina anställda att dom ska vara anständiga, jag anställer anständigt folk.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (27 ST.)
ANNONSERA