Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Sverige 2009-02-20
Efter avbrotten fortsatte Peter Danowsky sitt förhör med Peter Sunde och ställde en lång rad frågor kring olika uttalanden som Sunde gjort om upphovsrätt.
– Jag tycker att det här är politiska frågor och jag är här för juridiken, svarade Sunde.
– Det här är mina personliga politiska uppfattningar som diskuteras. Är detta en politisk rättegång?
När förhandlingarna avbrutits för lunch förklarade Peter Danowsky för TT att han inte delade Sundes uppfattning om förhörets karaktär.
– Frågorna är inte politiska. Hans uttalanden visar tydligt att han och de andra på The Pirate Bay medvetet har brutit mot upphovsrättshavarnas intressen, sade Danowsky.
Sundes advokat Peter Althin var kritisk mot Danowskys angreppssätt.
– När man går in på politiska eller ideologiska ståndpunkter är det ett gränsfall. Vi har inte politiska rättegångar i Sverige och det här har ingen bäring på om Peter Sunde har begått någon brottslig gärning. Jag tycker att målsägarnas ombud skjuter högt över målet.
I pausen sade också Peter Sunde:
– De bär sig lite desperat åt, tycker jag.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA